X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Alfred Szklarski – świat młodzieńczych przygód

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 05:35
- Wszyscy tęsknimy za przeżywaniem czegoś niezwykłego, podróżowaniem po świecie, a przecież niewielu z nas jest to dane. Stąd też głód, niedosyt poznawania świata i jego mieszkańców – mówił Alfred Szklarski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Alfred Szklarski w 75. rocznicę urodzin opowiada o swojej twórczości. (PR, 27.01.2017)
Tablica pamiątkowa, przedstawiająca Alfreda Szklarskiego, plac Grunwaldzki w Katowicach
Tablica pamiątkowa, przedstawiająca Alfreda Szklarskiego, plac Grunwaldzki w KatowicachFoto: Michał Bulsa/Wikimedia Commons

108 lat temu, 21 stycznia 1908 roku, urodził się Alfred Szklarski, pisarz i popularyzator wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach, autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim.

- Chciałem umożliwić młodzieży odbycie podróży po egzotycznych krajach naszej ziemi. Poznanie flory, fauny i historii odkryć. Wydawało mi się, że jeżeli stworzę przygodowo-podróżniczego bohatera powieści to on będzie mógł nie tylko bawić czytelników, ale jednocześnie przypomnieć polskich badaczy i podróżniczków – opowiadał Alfred Szklarski o motywach swojej pracy w archiwalnej audycji Polskiego Radia.

Alfred Szklarski sam wychował się poza Polską. Urodził się w 1912 roku w Chicago. Był synem Andrzeja Szklarskiego, działacza Organizacji Bojowej PPS, który w 1908 emigrował do Stanów Zjednoczonych. Pisarz do kraju wrócił w wieku szesnastu lat. W czasie II wojny światowej opublikował pod pseudonimem Aleksander Gruda trzy przygodowe powieści dla dorosłych. Powieści "Żelazny pazur", "Krwawe diamenty" i "Tajemnica grobowca" drukowano w niemieckich gadzinówkach, choć sam Szklarski od 1944 roku był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1949 roku sąd PRL skazał go na 8 lat więzienia za publikacje z czasów wojny, a jego dzieła zostały objęte cenzurą. Na wolność wyszedł na mocy amnestii w 1953 roku. Po wyjściu z więzienia w latach 1954-1977 był redaktorem w katowickim wydawnictwie "Śląsk".

W 1957 roku ukazał się pierwszy tom powieści o Tomku Wilmowskim. "Tomek w krainie kangurów" zapoczątkował cykl dziewięciu książek, które cieszyły się wielką popularnością wśród młodzieży i dorosłych. Dość powiedzieć, że wydawnictwa liczyły nakład w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Wyprawy Tomka i jego kompanii wprowadzają młodzież w egzotyczny świat dalekich krain i ukazują życie ich mieszkańców. Uczyły też o takich wartościach jak szlachetność, odwaga i honor.

– Trzeba kochać wszystkich ludzi. Rozumieć ich. Tylko jeśli sami będziemy mieli przyjazny stosunek do wszystkich, będziemy mogli zachować własny kręgosłup. To jest dla mnie najważniejsze. Aby człowiek zawsze był sobą, w każdych okolicznościach – tłumaczył pisarz.

Alfred Szklarski zmarł w 1992 roku podczas prac nad ostatnim tomem cyklu. Dzieło pod tytułem "Tomek w grobowcach faraonów" dokończył ks. Adam Zelga na podstawie notatek pisarza.

bm

Zobacz więcej na temat: literatura HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Parandowski – pisarz wielkiego czasu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 05:55
- Nic już nie zmieni faktu, że antyk grecko-rzymski płynie w naszej kulturze bez przerwy, nasza kultura z niego wyszła i w nim szuka nieustannie swych wzorów i inspiracji – mówił Jan Parandowski w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Marcin Szancer: odkąd pamiętam malowałem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 06:00
Na jego ilustracjach wychowały się miliony polskich dzieci. Świat, który im przedstawiał był przepełniony fantastyką i skłaniał do dalszego poznawania. Zilustrował 240 książek, m.in. Brzechwy, Tuwima, Mickiewicza czy Andersena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 05:55
- Był to typ i człowieka i pisarza, u którego intelekt przeważał - charakteryzował Lema publicysta i tłumacz, Lech Jęczmyk. - Nic dziwnego, że literatura popularnonaukowa szczególnie mu odpowiadała.
rozwiń zwiń