more_horiz
Historia

Krzysztof Sobieszczański. Kim był prawdziwy "Kolumb" - środa (22.08), godz. 17.30

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:48
O człowieku, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia, porozmawiamy z Emilem Maratem, autorem książki "Sen Kolumba".
Okładka książki Sen Kolumba
Okładka książki "Sen Kolumba"Foto: materiały prasowe

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Wydana w 1957 roku książka Romana Bratnego (kto dziś pamięta, że naprawdę nazywał się Roman Mularczyk?) "Kolumbowie rocznik 20" wypełniła lukę, którą usilnie próbowali stworzyli komuniści: Armia Krajowa stała z bronią u nogi, walczyli dzielni chłopcy i dziewczęta z Gwardii Ludowej, a później Armii Ludowej. Dla kilku pokoleń Polaków powieść stała się kultową (równie kultowa stała się jej ekranizacja w reżyserii Janusza Morgensterna). Po kilkudziesięciu latach Emil Marat postanowił przybliżyć nam sylwetkę prawdziwego Kolumba (książkowy to raczej Stanisław Likiernik) – Krzysztofa Sobieszczańskiego. Jaki był, co go niosło przez życie, czy nadawał się na pomniki? Ten niezwykły człowiek, awanturnik, dezerter, bigamista, żołnierz Armii Krajowej, żeglarz zasłużył aby jego niezwykłe losy stały się nam bliskie. Tak bliskie, jak te stworzone przez Bratnego dla fikcyjnego "Kolumba"

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w środę (21.08) w godz. 17.30-18.00. Program poprowadzi Wacław Holewiński.

bch

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem