X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Godziny nadziei pod Wschową

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 07:00
2 września 1939 roku miał miejsce wypad polskiej kawalerii na terytorium Niemiec w miejscowości Wschowa.
Audio
  • Wspomnienia żołnierzy - uczestników wojny obronnej w 1939 roku. (PR, 1969)
Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku
Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Gen. Roman Abraham, dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, wydał 2 września 1939 roku rozkaz "odrzucić oddziały nieprzyjaciela i ostrzelać tę miejscowość ogniem artyleryjskim". Do akcji tej przeznaczono 2. Kompanię Leszczyńskiego Pułku Piechoty dowodzoną przez kpt. Edmunda Lesisza, wzmocnioną plutonem artylerii piechoty kpt. Ludwika Snitko, plutonem ciężkich karabinów maszynowych oraz plutonem samochodów pancernych.

Około godziny 16. na teren III Rzeszy – jako pierwsi - wkroczyli piechurzy kpt. Lesisza z 55. pułku piechoty, którzy zlikwidowali strażnicę Grenzschutzu we wsi Geyersdorf.

- Otoczyliśmy z jednej i z drugiej strony wieś Geyerstorf. Prawdopodobnie żołnierz stojący na posterunku dostrzegł nas i rozpoczęła się wymiana strzałów – relacjonował Ryszard Bendor, żołnierz wojny obronnej 1939 roku. – Odezwały się karabiny i w ruch poszły granaty. Nasi żołnierze widzieli, że niemiecki oddział po prostu przed nami uciekał – wspominał.

W tym samym czasie polska artyleria ostrzeliwała miejscowość. Przebywający tam żołnierze niemieccy byli zaskoczeni, tym bardziej, że pod wieś podjechały polskie czołgi rozpoznawcze por. Wacława Chłopika. Polska piechota poszła dalej w kierunku Wschowy. Jeszcze przed wieczorem artyleria polska, rozpoczęła ostrzeliwanie niemieckiego miasteczka. Polskie pociski spadły na znajdujące się w mieście koszary.

- W mieście zapanował nieopisany chaos. Niemcy myśleli, że pod Wschowę nacierają poważne siły polskie i rozpoczęli ewakuację – mówił Józef Zgliński, żołnierz 55. oddziału piechoty we wrześniu 1939 roku.

3 września, czyli nazajutrz po akcji na Wschowę, oddziały polskie zgodnie z ogólnym planem opuściły garnizony w Lesznie i w Rawiczu.

Posłuchaj wspomnień żołnierzy, którzy brali udział w wypadzie na terytorium Niemiec, a którzy później walczyli w bitwie nad Bzurą, największej w wojnie obronnej 1939 roku.

im

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak