Historia

Sylwester. Ostatnia noc w roku pełna zabaw

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:50
31 grudnia na całym świecie z hukiem żegna się stary rok i wita nowy. Polska tradycja wykształciła szereg zwyczajów związanych z tym dniem.
Sylwestrowe zabawy na pocztówce z 1927 roku
Sylwestrowe zabawy na pocztówce z 1927 rokuFoto: Biblioteka Cyfrowa Polona

Pochodzenie sylwestra

Proroctwo Sybilli i powstała na jej podstawie legenda przewidywały koniec świata w 1000 roku. To właśnie wtedy świat miał zostać spalony przez ukrytego w lochach Watykanu smoka Lewiatana. Ostatniego dnia 999 roku potwór miał się obudzić, zerwać oplatające go łańcuchy i przerwać pierścień Rybaka, wydostać się z podziemi i siać spustoszenie po całym świecie.

Żyjących na przełomie X i XI wieku ogarnęło przerażenie. Przeświadczeni, że wkrótce zginą, oddawali się gorliwym modłom i pokucie. Jednak kiedy wybiła północ z 31 grudnia 999 roku na 1 stycznia 1000 roku, smok nie pojawił się nad Rzymem. Wtedy wiele osób wybiegło na ulice, witając się z bliskimi i znajomymi, ciesząc się, tańcząc i paląc pochodnie. Urzędujący papież Sylwester II udzielił błogosławieństwa urbi et orbi – miastu i światu - na nowy rok, rozpoczynając tym samym wiek i nowe tysiąclecie. Od imienia tego papieża pochodzi zwyczaj urządzania nocnych zabaw w ostatnią noc roku.

Sylwester w Polsce

W Polsce wystawne bale sylwestrowe zaczęła organizować burżuazja i ziemiaństwo dopiero w II połowie XIX wieku. Wcześniej nie przywiązywano wagi do szczególnego uczczenia zakończenia roku. Tradycja ludowa wykształciła jednak zwyczaje kultywowane przez ludność wiejską w ostatni dzień roku.

Niezależnie od regionu starano się, by w domu nie zabrakło jedzenia, opału i wody. Gospodynie pamiętały o tym, żeby konieczne porządki zrobić dzień wcześniej, żeby "nie wymieść szczęścia na Nowy Rok". Dzieci zamieszkujące Kurpie, Podlasie oraz Warmię i Mazury z niecierpliwością czekały na wypiekanie byśków, czyli ciasteczek w kształcie zwierzątek. Wierzono, że zjedzenie takich przysmaków zapewni dobrobyt inwentarza, a myśliwym imponujące trofea w polowaniach. 

Kwesty młodzieży

Na Polesiu wieczorem domy odwiedzali kolędnicy. Jedna osoba z orszaku zawsze była przebrana za kozę, która po odegraniu scenki zaczynała płatać różne figle. Na Pomorzu rokrocznie 31 grudnia odbywało się "wytrzaskiwanie starego roku". Młodzież kolejno odwiedzała dwór, plebanię, domy zamożniejszych gospodarzy i trzaskając batem recytowała wierszyki. Za taki specyficzny występ otrzymywała datki, za które później urządzała sobie imprezę. 

Ciekawy zwyczaj istniał na ziemi chełmskiej. Dorastające dziewczęta, jedną z koleżanek przebierały za małpę. Zakładały jej zasłaniającą twarz i całe ciało białą zapaskę. Następnie kazały jej unieść wysoko  ręce, które splatały różnobarwnymi koralikami. Później w grupie odwiedzały dwór, gdzie kazały małpie tańczyć, a same recytowały wierszyki. W zamian za występ otrzymywały pieniądze, za które w domu jednej z dziewczyn wyprawiały imprezę dla młodzieży ze wsi. Chłopcy zapełniali całe torby ziarnem i odwiedzając wszystkie domy we wsi, sypali ziarno na podłogę, wypowiadając wierszyk: "Nowe lato, dobre lato, daj nam Panie pieróg za to. A nie pieróg, sztukę chleba, nagrodzi to Pan Bóg z nieba". W przypadku odmowy poczęstunku chłopcy porywali jedzenie ze stołu lub zabierali kury z podwórka. 

Sylwestrowa uczta

Po zmierzchu zasiadano do wspólnej wieczerzy, przypominającej swym nastrojem wigilijną. Jednak w odróżnieniu od Wigilii nie ograniczano się jedynie do zapraszania członków najbliższej rodziny, ale spraszano sąsiadów i znajomych. Na stole królowały potrawy mięsne i mocniejsze trunki – miało to zapewnić powodzenie w zbliżającym się roku. Przed kolacją gospodarz sypał na podłogę ziarna grochu, życząc wszystkim domownikom szczęścia, zdrowia i dobrych plonów. Zbierano je dopiero w Nowy Rok i przechowywano je do wiosennych wysiewów.

O północy

Magiczną godziną była sylwestrowa północ. Wybiegano wtedy przed dom, by rozpalić snopki słomy symbolizujące ubiegłoroczne zmartwienia. Wielkopolscy gospodarze równo o północy pukali w ule wypowiadając zaklęcie "budźcie się pszczółki, róbcie miód i wosk, już na was czas". W sylwestrową noc mieszkańcy Pomorza obwiązywali drzewa w sadzie słomą z wigilijnego snopka. W słomie umieszczali małe, upieczone z ciasta krzyżyki na urodzaj owoców. Na Mazowszu o tej porze zaczynali szaleć dowcipnisie – wpadali do zagród, strasząc domowników, zatykali kominy, a nawet potrafili wciągnąć wóz na dach stodoły.

Sylwestrowe wróżby

Nieodłącznym elementem sylwestrowej nocy było przepowiadanie przyszłości. W wielu regionach kraju panny urządzały sobie wróżby podobne do tych andrzejkowych. Popularne było także wróżenie z gwiazd. Jeśli niebo było rozgwieżdżone, zwiastowało to pogodny rok. Na Pomorzu odbywała się zabawa o nazwie nowe latko – wybrana osoba piekła ciasteczka w różnych kształtach, które następnie ukrywała pod talerzami. Na podstawie wylosowanego ciastka starano się wywnioskować, co przyniesie nadchodzący rok.

Sandra Błażejewska

Barbara Ogrodowska, Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne, wyd. 2010, Zygmunt Gloger: Encyklopedia staropolska ilustrowana, wyd. 1900; Rok polski w życiu, tradycji i pieśni, wyd. 1901, Oskar Kolberg, Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce: Białoruś-Polesie (wyd.1968), Chełmskie (wyd.1890), Krakowskie (wyd.1871), Mazowsze (wyd. 1967), Pomorze (wyd.1965).


Czytaj także

Podłaźniczka i inne ozdoby choinkowe. Zobacz infografikę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 05:35
Choinka jest najbardziej charakterystycznym elementem wystroju wnętrz w okresie świąt Bożego Narodzenia. Obwieszona jest wieloma ozdobami, o których symbolice obecnie pamięta już niewiele osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed i po wieczerzy wigilijnej. Zapomniane zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 05:40
Wigilijny wieczór jest najważniejszym w ciągu całego polskiego roku obrzędowego. Wokół niego powstało wiele zwyczajów. Jednak zapomniane zostały te, które dotyczyły całego dnia Wigilii, a nie tylko samej kolacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień św. Szczepana - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 08:01
26 grudnia Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie świętego Szczepana – pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Dzień ten był szczególny w polskiej tradycji ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj. Święty nie tylko od prezentów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:40
Przez wieki święty był otaczany żywym kultem przez katolików i prawosławnych. Dziś kojarzony jest głównie jako postać przynosząca dzieciom prezenty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień św. Szczepana - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 05:50
26 grudnia Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Szczepana – pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Dzień ten był szczególny w polskiej tradycji ludowej.
rozwiń zwiń