X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wiktor Gomulicki - pierwszy varsavianista

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 05:45
- Był bardzo wnikliwym badaczem historii Warszawy. Badał archiwa, stare dokumenty. Wyniki kwerend publikował w warszawskiej prasie. Był tym poetą, który dostrzegł piękno miasta i jego mieszkańców – mówił w Polskim Radiu prof. Roman Toborski. Dziś 102. rocznica urodzin Wiktora Gomulickiego.
Wiktor Gomulicki
Wiktor GomulickiFoto: Wikipedia/domena publiczna

O Wiktorze Gomulickim Julian Tuwim napisał: "Była to niezwykła w naszej literaturze postać, zdumiewająca już samą skalą swego pisarstwa, zainteresowań i rozległej wiedzy. Liryk, powieściopisarz, nowelista, felietonista, satyryk, tłumacz, historyk, pierwszy piewca starej Warszawy, krytyk, publicysta, edytor, bibliofil archiwista. Nie ma bodaj w literaturze dziedziny, którą by się Gomulicki nie parał, a w każdej był świetny".

Urodził się w 1848 roku w Ostrołęce w rodzinie drobnoszlacheckiej. Dzieciństwo spędził w Pułtusku, gdzie rodzina osiedliła się w 1855 roku. Tu skończył szkołę powiatową, upamiętnioną później w jego najsłynniejszej książce, autobiograficznych "Wspomnieniach niebieskiego mundurka" (wydanej w 1906 roku).

Kontynuator romantyzmu, kochający Warszawę

Pisał poezje, eseje historyczno-literackie zamieszczane w ciągu kilkudziesięciu lat w różnych warszawskich gazetach.

- Rozpoczynał Gomulicki tworzenie poezji w okresie, który nie sprzyjał temu gatunkowi, bo w pozytywizmie. Jej rozwój przypada na okres Młodej Polski, ale trudno u Gomulickiego doszukać się cech młodopolskich – mówił w Polskim Radiu w archiwalnej audycji prof. Zdzisław Libera.


Posłuchaj
13:53 mistrzowie pióra - wiktor gomulicki_.mp3 Zdzisław Libera opowiada o Wiktorze Gomulickim w audycji Wiesławy Zychowicz z cyklu "Ludzie pióra". (PR, 5.11.1977)

 

Krytycy literaccy przychylają się do oceny, że Gomulicki był raczej kontynuatorem romantyzmu niż współczesnych mu nurtów. Jeden z krytyków określił Gomulickiego pierwszym urbanistą na dużą skalę.

- Gomulicki był poetą, który potrafił odsłonić urok i piękno miasta. Jest autorem wierszy związanych z Warszawą, szczególnie ze starą Warszawą – dodał prof. Zaremba.

Wiersze o Warszawie mówią o miejscach, budynkach, ale także o typach ludzkich, którym przyglądał się poeta.

– Potrafił się zniżyć do ludzkiego cierpienia i pokazać ludzi prostych, biednych, starych, do tego cyzelował słowa, dzięki czemu wiersze wzruszają i zapadają w pamięć – mówił prof. Zaremba.

Dziejopis Warszawy

Swoje wiersze o Warszawie zamieszczał w kolejno ukazujących się tomikach innych wierszy. Miał plan, żeby wydać je w osobnym tomie pod tytułem "Pod znakiem Syreny". Nie udało mu się. Zrobił to dopiero jego syn Juliusz Gomulicki. Pierwszego wyboru wierszy dokonał w 1942 roku. Wojnę przetrwało kilkanaście egzemplarzy tego konspiracyjnego wydania. Po wojnie tomik ujrzał światło dzienne w 1960 roku.

- Wiktor Gomulicki był bardzo wnikliwym badaczem historii Warszawy. Badał archiwa, stare dokumenty. Publikował wyniki badań w warszawskiej prasie – mówił w Polskim Radiu prof. Roman Toborski.


Posłuchaj
24:41 wiktor gomulicki - dziejopis warszawy.mp3 "Wiktor Gomulicki - dziejopis Warszawy" audycja Marzanny DeLatour z cyklu "Radiowe portrety Polaków" z udziałem prof. Romana Toborskiego. (PR, 20.09.1981)

 

I właśnie wybór tych badań zgromadził w "Opowiadaniach o starej Warszawie". Są to zebrane w trzech seriach wydawniczych w latach 1900-1909 oraz 1913 szkice, obrazki, felietony, gawędy, przyczynki historyczne. Stara Warszawa jest także tłem dwóch historycznych powieści Gomulickiego – "Cudna mieszczka" i "Miecz i łokieć" – obrazujących życie i obyczaje mieszkańców stolicy za panowania Zygmunta III.

- Napisane są bardzo przystępnie, piękną polszczyzną i w cudowny sposób wprowadzają czytelnika w życie starej XIX-wiecznej Warszawy – wyjaśniał prof. Toborski. – Gomulicki był tym poetą, który dostrzegł piękno miasta i jego mieszkańców.

Zmarł 14 lutego 1919 roku.

im/bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pod Pikadorem" – warszawska kawiarnia poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:50
– Żartem rozpoczęliśmy działalność tej kawiarni, bo o powstaniu jej informowaliśmy plakatami rozwieszonymi w mieście z hasłem "Niech żyje dyktatura poetariatu" – mówił Antoni Słonimski w Redakcji Polskiej BBC w 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Fiszer, czyli człowiek-legenda

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 05:50
Erudyta, filozof, przyjaciel poetów, smakosz, znany z opowiadania anegdot i powiedzonek, które powtarzało towarzystwo artystyczno-literackie, bywalec najmodniejszych warszawskich kawiarni i kabaretów, błyszczał w towarzystwie. Był legendą za życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wierzyński: Nie mam karabinów, mam tylko słowo

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 05:55
– Po demobilizacji zdałem sobie sprawę, że jako przyszłość moją wybieram poezję, dziś wolno mi powiedzieć, że poświęciłem jej życie – mówił Kazimierz Wierzyński. – Niezależnie od tego, czy przez to dokonałem czegokolwiek, czuję się z mego wyboru szczęśliwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz - długie i barwne życie poety i prozaika

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 05:55
- To jest człowiek, który właściwie nawet długie opowiadania całkowicie miał w głowie i sam proces pisania to już tylko wewnętrzne dyktando. Pierwszy brulion jest zarazem ostatnim - mówił o metodzie pracy Iwaszkiewicza poeta Roman Kołoniecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lechoń: tragiczny los skamandryty

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 05:55
"A wiosną - niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę" - pisał poeta w 1920 roku, postulując zerwanie z martyrologią. Nie wiedział wówczas, że za niespełna dwie dekady los zdecyduje, że wiosen zobaczy jeszcze wiele, lecz Polski już nigdy.
rozwiń zwiń