more_horiz
Historia

Jan Olszewski: Chciałem być kolejarzem, jak mój ojciec

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 06:25
- U nas w domu był taki zwyczaj, że dzieci mogły słyszeć wszystko, co mówią dorośli – mówił Jan Olszewski w Polskim Radiu w 2011 roku. 
Audio
  • Jan Olszewski wspomina dzieciństwo - archiwalne nagranie z cyklu "Świadkowie historii - Jan Olszewski", audycja Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy. (PR, 2011)
Kandydat na Prezydenta RP Jan Olszewski w czasie rozprawy w Sądzie Lustracyjnym. Warszawa, 4 sierpnia 2000
Kandydat na Prezydenta RP Jan Olszewski w czasie rozprawy w Sądzie Lustracyjnym. Warszawa, 4 sierpnia 2000Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ciepła opowieść o dzieciństwie w ośrodku kolejarskim, wspomnienia rodziców i atmosfery rodzinnego domu, to pierwsza audycja z cyklu "Świadkowie historii – Jan Olszewski", której autorami są dziennikarze Polskiego Radia Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Więcej nagrań znajduje się na stronie serwisu specjalnego poświęconemu Janowi Olszewskiemu.

- Do siódmego, ósmego roku życia nie wyobrażałem sobie, że mogę być kimś innym jak kolejarzem na kolei. To była moja pasja, znałem wszystkie rodzaje lokomotyw, wagonów. Kolei to była moja codzienność, prawie codziennie wychodziłem do ojca cos mu zanieść – wspominał Jan Olszewski.

- Mama opowiadała nam o swoim doświadczeniu z rosyjskim nauczycielem, po który przysięgła sobie, że nigdy nie uderzy swoich dzieci. Miałem szczęśliwe dzieciństwo – opowiadał Jan Olszewski. – Mój ojciec z charakteru był tak łagodny, że gdyby mnie uderzył, to pomyślałbym, że mu się coś stało – wspominał.

Posłuchaj wspomnień Jana Olszewskiego o czasie, który spędzał ze swoim ojcem, o wspólnym czytaniu gazet i dorastaniu w środowisku PPS.

Jan Olszewski zmarł 8 lutego 2019 roku w Warszawie. Był adwokatem, publicystą, politykiem, a także dziennikarzem legendarnego tygodnika "Po prostu", działaczem Klubu Krzywego Koła, współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, członkiem tajnego polskiego podziemia niepodległościowego oraz obrońcą w procesach politycznych, m.in. Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego czy w toruńskim procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Był również wybitnym działaczem "Solidarności", współtwórcą statutu związku. Po 1989 roku poseł i przez kilka miesięcy premier Rzeczpospolitej Polskiej oraz przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski.

im


Zobacz więcej na temat: Jan Olszewski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem