more_horiz
Historia

Emil Karewicz - mistrz filmowych epizodów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 06:30
Przez lata swojej filmowej kariery nigdy nie otrzymał roli głównej. Jednak jego talent aktorski sprawił, że postacie, w które się wcielał, na długo zapadły w pamięć.
Audio
  • Emil Karewicz mówił o karierze aktorskiej i innych zainteresowaniach w wywiadzie z Marianem Dachniewskim. (PR, 12.12.2003)
Emil Karewicz na 6. Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym w 2015 roku
Emil Karewicz na 6. Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym w 2015 rokuFoto: PAP/Rafał Guz

Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. W czasie II wojny światowej służył w 2. Armii Wojska Polskiego. Po wojnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi, jednak nie ukończył studiów. Nie przeszkodziło mu to wykonywać zawodu aktora. W latach 60. na stałe związał się z warszawskimi teatrami. Jednak najbardziej został zapamiętany z występów na wielkim ekranie.

Zagrał w 150 filmach, ale nigdy nie otrzymał roli głównej. Choć często grał epizody, jego gra aktorska sprawiła, że zapisał się w pamięci widzów. Krytycy te kreacje określali mianem mistrzowskich.

- Nie lubię tego określenia. Znam swoją wartość i uważam, że to jest trochę przesadzona ocena - mówił aktor w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2003 roku.

"Stawka większa niż śmierć"

Największą popularność przyniosła mu rola Sturmbannfuehrera Hermana Brunnera – największego wroga Hansa Klossa - głównego bohatera serialu "Stawka większa niż życie". W pamięci widzów zapisał się także jako król Władysław Jagiełło w filmie "Krzyżacy".

- W "Stawce większej niż życie" wystąpiłem tylko w pięciu odcinkach, a i tak zostałem zapamiętany. Brunner był postacią marginesową, obijającą się o głównego bohatera. Nie odczułem tego, żeby ta postać była wroga dla widza – wspominał Emil Karewicz.

Na planie serialu zaprzyjaźnił się z odtwórcą głównej roli - Stanisławem Mikulskim. Ta relacja rozwijała się przez wiele lat po zakończeniu zdjęć. W 2012 roku obaj panowie ponownie spotkali się przy realizacji filmu - tym razem "Stawki większej niż śmierć", będącej kontyunacją przygód Hansa Klossa.

Jak Emil Karewicz oceniał współpracę ze Stanisławem Mikulskim? Posłuchaj wywiadu.

Nie tylko aktorstwo

Po przejściu na emeryturę rozwinął w sobie inną pasję – malarstwo.

- Nie mam ukończonych szkół artystycznych. Po prostu maluję tak, jak widzę i czuję. Zajmuję się głównie pejzażami – wyjaśniał na antenie Polskiego Radia.

Obrazy Karewicza były wystawiane na różnych wystawach, m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej czy na zamku w Nidzicy.

Dlaczego Karewicz zaczął malować? Dowiedz się tego z wywiadu.

Aktorstwo to jedna z wielu pasji Emila Karewicza. Malarstwo to nie jedyna pasja poza aktorstwem. Karewicz od lat zajmuje się z zapłem również wędkarstwem i pielęgnacją swojego ogrodu.

seb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Bareja - reżyser niezapomnianych komedii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:00
5 grudnia 1929 roku w Warszawie przyszedł na świat Stanisław Bareja. Dzięki niemu filmy m.in. takie jak "Małżeństwo z rozsądku", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Poszukiwany-poszukiwana" czy "Miś" weszły do historii polskiej kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pokora - technik, który został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 09:00
- Teatr jest dla mnie jedynym miejscem, które może wyrugować troski dnia codziennego. To piękne doświadczenie - mówił Wojciech Pokora w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu w 1994 roku.
rozwiń zwiń