Historia

Jadwiga Żagańska - czwarta żona Kazimierza Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 05:35
Kazimierz zawarł małżeństwo z księżniczką w atmosferze skandalu. Liczył na to, że sporo młodsza żona urodzi syna, dzięki któremu będzie możliwa sukcesja tronu.
Audio
  • Iwona Kienzler przybliżyła życie Kazimierza Wielkiego i Jadwigi Żagańskiej w audycji Artura Wolskiego pt. "Polscy władcy i królowie - Kazimierz III Wielki". (PR, 31.07.2016)
Katedra w Legnicy, w której została pochowana Jadwiga Żagańska. Zdjęcie współczesne.
Katedra w Legnicy, w której została pochowana Jadwiga Żagańska. Zdjęcie współczesne.Foto: Wikipedia/ domena publiczna

27 marca 1390 roku zmarła żona Kazimierza Wielkiego - Jadwiga Żagańska.

Jadwiga była córką księcia żagańskiego Henryka V Żelaznego, który w 1343 roku stoczył wojnę z Kazimierzem Wielkim o utrzymanie w granicach swojego księstwa Wschowy i Ścinawy. W wyniku wojny grody znalazły się w obrębie Królestwa Polskiego. Dwadzieścia lat później Henryk Żelazny zmienił swój stosunek do Kazimierza i poszukiwał dróg porozumienia.

Przypieczętowaniem sojuszu pomiędzy Księstwem Żagańskim a Królestwem Polski miał być ślub czternastoletniej Jadwigi i ponad pięćdziesięcioletniego Kazimierza. Doszło do niego na zamku we Wschowie w 1365 roku. Pobierając się, król Polski miał nadzieję, że młoda żona będzie w stanie urodzić syna, który zapewni dziedziczenie tronu.

Królewskim zaślubinom towarzyszyła jednak atmosfera skandalu, gdyż Kazimierz był wtedy... żonaty z inną kobietą - Adelajdą Heską.

- To małżeństwo niestety nie było udane, gdyż Adelajda nie była w stanie dać dzieci Kazimierzowi. Prawdopodobnie była bezpłodna. Król zaczął szybko poszukiwać innej kandydatki na żonę, mimo że nie uzyskał rozwodu od papieża - wyjaśniła Iwona Kienzler, autorka książki o Kazimierzu Wielkim w audycji "Polscy władcy i królowie - Kazimierz III Wielki".

W jaki sposób doszło do ślubu Kazimierza z Jadwigą? Posłuchaj audycji "Polscy władcy i królowie - Kazimierz III Wielki".

Z małżeństwa Jadwigi i Kazimierza urodziły się trzy córki: Anna, Kunegunda i Jadwiga. Kazimierz umierając w 1370 roku nie doczekał się prawowitego męskiego potomka. Wtedy na mocy układu z 1335 roku królem Polski został władca Węgier Ludwik Andegaweński.

Jadwiga po śmierci męża powróciła do księstwa żagańskiego. W 1372 roku wstąpiła w związek małżeński z księciem legnickim Ruprechtem I, z którym również nie doczekała się syna. Po śmierci w 1390 roku została pochowana w legnickiej katedrze.

seb

Źródła: Jerzy Wyrozumski, Kazimierz Wielki, wyd. 1982


Czytaj także

Królowa, za której czasów narodził się mit Polski od morza do morza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:36
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Tym razem konkursowe pytania dotyczą ciekawostek z życia Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski, świętej Jadwigi, kanonizowanej w 1997 roku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokój w Namysłowie. Koniec wojen z Czechami

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:37
22 listopada 1348 roku król Kazimierz Wielki zawarł z królem Czech Karolem IV Luksemburskim pokój w Namysłowie. Układ zakończył wojny o Śląsk i wyznaczył granice Królestwa Polskiego oraz Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk I Brodaty - bliski zjednoczenia Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 05:45
Dzięki umiejętnej polityce scalił większość ziem polskich podczas rozbicia dzielnicowego. Spryt i zaradność księcia przełożyły się na rozwój gospodarczy podlegających mu terenów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Andegaweńska. "Wzór dla ówczesnych kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 05:40
- Jadwiga odchodziła w opinii świętości. Nie pozostawiła po sobie spektakularnych cudów, niemniej stanowiła wzór do naśladowania dla ówczesnych kobiet chrześcijańskiego świata – podsumował prof. Jerzy Besala. 624 lata temu w wieku 25 lat, zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski. 
rozwiń zwiń