Historia

Nieoficjalnie: członek "Grupy berneńskiej" Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:21
- Konsul Konstanty Rokicki uznany przez Yad Vashem za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona "wkrótce" - podaje nieoficjalnie "Dziennik Gazeta Prawna".
Konstanty Rokicki
Konstanty RokickiFoto: Wikimedia Commons/dp

Tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom. Jest przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Procedura przyznawania tytułu nie jest łatwa, przypomina postępowanie procesowe, dlatego liczba Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest stosunkowo niewielka. Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród uhonorowanych - w tej chwili wynosi ona 6706 osób.

Zobacz serwis specjalny o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej:

src="http://static.prsa.pl/a0d88756-0201-4e54-bc6c-7973c2f7766a.file"


Rokicki był członkiem tzw. grupy berneńskiej zwanej też "grupą Ładosia", w której w latach 1941–1943 produkował fałszywe paszporty latynoamerykańskie, które ratowały od wywózki Żydów do obozów zagłady. W skład grupy wchodzili polscy dyplomaci i przedstawiciele żydowskich organizacji międzynarodowych. W skład grupy berneńskiej zalicza się ambasadora Aleksander Ładoś, przedstawiciela RP w Szwajcarii, konsula Rokickiego, adwokata i działacza syjonistycznego oraz przedwojenne posła na Sejm Abrahama Silberscheina, kupca oraz działacza Agudat Israel z Zurychu Chaima Eissa, radcę ambasady Stefana Ryniewicza i attaché polskiego poselstwa, eksperta ds. kontaktów z organizacjami żydowskimi, Juliusza Kühla.

"W latach 1941–1944 Rokicki wypisał ręcznie paszporty Paragwaju dla co najmniej 2200 osób, a dla kolejnych 2 tysięcy sfabrykował poświadczenia paragwajskiego obywatelstwa" wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje "DGP", o przyznanie tytułu dla Rokickiego wystąpił konsul honorowy RP w Zurychu Marcus Blechner. Wniosek złożony przez Blechnera miał, według informacji dziennika, zawierać również prośbę o przyznanie tytułu Ładosiowi i Rynkiewiczowi.

bm/Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj także

Aleksander Ładoś. Przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 05:50
Grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii dostarczała Żydom w okupowanej Polsce tysiące południowoamerykańskich paszportów. Te dokumenty chroniły przed śmiercią w komorach gazowych. Kim był człowiek, który stał za akcją paszportową?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paszporty Paragwaju". Pierwszy dokument o Grupie Berneńskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 12:30
Najnowszy film produkcji Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia mało znaną historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Dzięki działalności Grupy Berneńskiej kilkuset Żydów uniknęło śmierci podczas Holocaustu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa berneńska. Polscy dyplomaci wymyślili, jak ratować Żydów już na początku wojny

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 11:55
Paszporty Aleksandra Ładosia, które ratowały życie Żydów, zostały wymyślone przez polskich dyplomatów w bardzo wczesnej fazie wojny, by pomóc polskim Żydom, którzy uciekli przed Niemcami na tereny okupowane przez Sowietów. To wniosek z analizy nowego dokumentu, który na Twitterze opublikował ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch. To wcześniej nieznany list paragwajskiego konsula honorowego w Bernie do posła tego kraju w Berlinie.
rozwiń zwiń