X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Najpiękniejsza kawiarnia świata ma zostać zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 06:00
Caffe Greco w Rzymie istnieje od 1760 roku. Uznana jest za jedna z najpiękniejszych kawiarni na świecie. Na dziś, 12 czerwca, zapowiedziano ostateczną eksmisję kawiarni, co jest wynikiem decyzji sądu.
Na zdjęciu firmowa filiżanka najstarszej i najsłynniejszej rzymskiej kawiarni
Na zdjęciu firmowa filiżanka najstarszej i najsłynniejszej rzymskiej kawiarniFoto: PAP/DPA.

Kawiarnia jest jednocześnie galerią sztuki odwiedzaną rocznie przez miliony turystów. Znajduje się w niej 300 obrazów, zabytkowe meble i inne dzieła sztuki. Dodatkowo właściciele kawiarni przez cały czas gromadzili pamiątki po słynnych gościach różnych narodowości. Na ścianach wiszą pamiątki i portrety najwybitniejszych artystów europejskich – pisarzy, malarzy, poetów, kompozytorów.

Bywalcami kawiarni byli m.in. Stendhal, Johann Wolfgang Goethe, George Byron, Ferenc Liszt, John Keats, Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Felix Mendelssohn, Richard Wagner, Mikołaj Gogol..
Przy jej stolikach kawę popijali artyści wielkiej polskiej emigracji XIX wieku, m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, Aleksander i Maksymilian Gierymscy.

Wiszą w niej także niewielkie portrety Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta, Jana Parandowskiego, Jana Matejki, Kazimierza Przerwy Tetmajera. Wisi tu także zdjęcie Czesława Miłosza oraz jego wiersz Caffè Greco w tłumaczeniu na język włoski.

W obronie kawiarni petycję podpisał 15 tysięcy rzymian.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odwiedził rzymską kawiarnię na początku czerwca 2019 roku. Powiedział, że jego resort wystosuje do władz Rzymu i właściciela lokalu, w którym mieści się historyczna kawiarnia Antico Caffe Greco, pismo z prośbą o zainteresowanie się jej sytuacją.

- Chodzi o to, by nie niszczyć dziedzictwa kulturowego - podkreślił minister Gliński podczas wizyty w kawiarni, gdzie obejrzał między innymi pamiątki obecności polskich artystów w tym miejscu.

Jak podawały włoskie media zgodnie z wyrokiem sądu lokal ma wrócić do właściciela, czyli prywatnego szpitala, który uzyskał go w drodze spadku.

Rzymska prasa już w 2017 roku apelowała do ministerstwa kultury Włoch o interwencję, by uratować kawiarnię i argumentowała, że niewyobrażalne jest to, by pełen dzieł sztuki historyczny lokal, który odwiedzali najsłynniejsi artyści dwóch minionych stuleci, miał zniknąć z mapy miasta.

im


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak