X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powódź tysiąclecia we Wrocławiu. Zobacz miasto zalane w 1997 roku [GALERIA]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 05:55
12 lipca 1997 roku fala kulminacyjna tzw. powodzi tysiąclecia dotarła do Wrocławia. Blisko połowa miasta przez ponad tydzień była zalana wodą. W niektórych miejscach jej stan sięgał pierwszego piętra. 
Fala powodziowa przechodziła przez miasto od 12 lipca, zalane osiedle Kozanów
Fala powodziowa przechodziła przez miasto od 12 lipca, zalane osiedle Kozanów Foto: PAP/Leszek Wróblewski

Wrocław - miasto "oblężone" przez wodę

Wrocław był największym miastem dotkniętym przez powódź. Mieszkańcy okolicznych miejscowości - głównie Jeszkowic i Łanów - nie zgodzili się na wysadzenie wałów przeciwpowodziowych i zalanie własnych domów, co uratowałoby miasto przed uderzeniem fali.

Wrocławianie zrobili wszystko, by uchronić domy i dobytek przed żywiołem. Szacuje się, że mieszkańcy napełnili nawet pół miliona worków z piaskiem. Pomimo ich starań pod wodą znalazła się niemal połowa powierzchni stolicy Dolnego Śląska. Zalane zostały osiedla Kowale, Maślice, Księże Małe, Księże Wielkie, Rakowiec, osiedle Widawa, Pracze Odrzańskie, Kozanów.

Woda powodziowa stała w mieście przez osiem dni. W tym czasie pożywienie i pitną wodę dowożono mieszkańcom amfibiami i helikopterami, które lądowały na dachach domów.

- Niestety nie udało nam się dotrzeć do bloków przy ul. Szkolnej. Ludzie chcą, żeby dowieźć im żywność. Niestety nie ma jak, ponieważ prąd wciąż jest silny. Najgorsza jest sytuacja między blokami, tam woda rwie z olbrzymią siłą - ta relacja korespondenta Polskiego Radia unaocznia dobitnie, jak groźna była wówczas sytuacja dla mieszkańców miasta. Posłuchaj.

Posłuchaj
00:20 Wrocław_Powódź Tysiąclecia.mp3 Relacja z Wrocławia podczas Powodzi Tysiąclecia (PR, 1997)

 

Woda uszkodziła część zabudowań wrocławskiego Starego Miasta. Część z zabytkowych kamienic, które przetrwały m.in. oblężenie przez Armię Czerwoną znajdującej się w rękach Niemców tzw. Festung Breslau (Twierdzy Wrocław), trzeba było rozebrać po powodzi.

Pomocy! - Mieszkańcy zalanego bloku we Wrocławiu w taki sposób wzywają pomocy. Telefony nie działają już drugi dzień. Pomocy! - Mieszkańcy zalanego bloku we Wrocławiu w taki sposób wzywają pomocy. Telefony nie działają już drugi dzień. PAP/Leszek Wróblewski

Największa katastrofa naturalna w Polsce w XX wieku

Powódź w 1997 roku była największą katastrofą naturalną, jaka nawiedziła powojenną Polskę. Na skutek intensywnych opadów, które na początku lipca nawiedziły południe Polski, Czechy i Austrię, wylały rzeki: Nysa Łużycka, Nysa Kłodzka, Odra, Widawa oraz górna Wisła. W niektórych miejscach spadło nawet 500 litrów wody na metr kwadratowy. To tak, jak gdyby w trakcie kilku dni deszcz zapełnił beczkę. Na Odrze odnotowano najwyższy stan wody w historii pomiarów. 

Kataklizm dotknął 25 z 46 ówczesnych województw. Ewakuowano blisko 200 tys. osób. Woda zalała blisko 700 tys. hektarów i 1362 miejscowości.

W wyniku powodzi zginęło w Polsce 56 osób. Straty wyceniono na 12 mld. Dach nad głową straciło 7 tys. ludzi. Woda zniszczyła lub uszkodziła 680 tys. mieszkań, 4 tys. mostów, 613 kilometrów wałów przeciwpowodziowych i 500 tys. hektarów upraw.

Zatopiony ikarus na... wrocławskiej ulicy Zatopiony ikarus na wrocławskiej ulicy. PAP/Leszek Wróblewski

bm

Czytaj także

Powódź tysiąclecia. Powódź wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 05:50
W lipcu 1997 roku padające nieprzerwanie deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Wrocławia, Kłodzka, Nysy i Raciborza. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Straty materialne zostały oszacowane na 3,5 mld dolarów.
rozwiń zwiń