X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

52. rocznica lądowania na Księżycu. Karol Wójcicki: słuchanie relacji radiowej z tego wydarzenia było niesamowitym przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 05:55
- Lądowanie człowieka na Księżycu było jednym z największych, o ile nie największym osiągnięciem technologicznym człowieka w historii - uważa Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach". 
Buzz Aldrin na Księżycu.
Buzz Aldrin na Księżycu.Foto: NASA/National Museum of the U.S. Navy/dp

20 lipca 1969 roku członkowie załogi misji Apollo 11 - Neil Armstrong i Buzz Aldrin - jako pierwsi ludzie w historii postawili nogę na srebrnym globie.

- To przedsięwzięcie było skomplikowane przede wszystkim pod względem technologicznym. Wymagało skonstruowania wielkiej, stujedenastometrowej i najpotężniejszej w historii, rakiety - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Karol Wójcicki. 

Lądowanie człowieka na Księżycu na ekranach telewizorów oglądały setki milionów widzów na całym świecie. Wśród nich m.in. prezydent USA Richard Nixon oraz papież Paweł VI. W Polsce, z uwagi na niewielką liczbę odbiorników, relacja telewizyjna nie wzbudziła większych emocji, w przeciwieństwie do transmisji radiowej. Polskie Radio nadawało ze specjalnego studia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

- Choć to nie były bardzo dokładne informacje, bo były dostarczane za pomocą telegramów, to było w niej mnóstwo emocji - podkreślał Karol Wójcicki. 

Zobacz rozmowę z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i autorem bloga "Z głową w gwiazdach". Nagranie ilustrują fragmenty filmu z przełomowych chwil misji Apollo 11. 

Ujęcia użyte w materiale pochodzą z filmu National Geographic "Apollo: droga na Księżyc". 

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NASA księżyc

Czytaj także

52 lata temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 06:00
20 lipca 1969 roku z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jako jedyne w bloku komunistycznym, nadawało Polskie Radio: "Tu serwis księżycowy Polskiego Radia. Rozpoczynamy transmisję z lądowania na Księżycu księżycowej motorówki". Posłuchaj archiwalnych nagrań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanka walczy z NASA o prawo do księżycowego pyłu. Dostała go od Neila Armstronga

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:39
Amerykanka Laura Cicco chce walczyć z agencją kosmiczną NASA o prawo do księżycowego pyłu. Miał jej go przywieźć na Ziemię Neil Armstrong i podarować. Kobieta wniosła pozew o ustalenie prawa własności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku od historycznej misji na podbój Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:16
16 lipca 1969 roku, dokładnie 50 lat temu z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral wystartowała ku Księżycowi amerykańska misja  Apollo 11. Cztery dni później, 20 lipca Neil Armstrong, dowódca misji, przekazał ze Srebrnego Globu długo oczekiwane słowa: "Orzeł wylądował".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyścig na Księżyc przyspiesza. Ambitne plany mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:38
Stany Zjednoczone obchodzą 50. rocznicę lotu na Księżyc załogi statku kosmicznego Apollo 11. Historyczny sukces Amerykanów nie miał dalszego ciągu, jednak nie znaczy to, że wraz z wbiciem flagi w powierzchnię Srebrnego Globu przestał on być atrakcyjny dla ziemskich mocarstw. Plany wobec Księżyca są ambitne.
rozwiń zwiń