X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Terroryści z Al Kaidy - świat nie wiedział, z czym ma do czynienia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 06:00
Dzisiejsza Al-Kaida ma inne oblicze od tej, która powstała 11 sierpnia 1988 roku. Po pierwsze wtedy jej struktury były tworzone, kadry szkolone a cele wyznaczane. Miała ona wolna rękę korzystając z zamieszania w Afganistanie i tym samym bezpieczne schronienie.
Uderzenie samolotu w południową wieżę World Trade Center 11 września 2001 roku
Uderzenie samolotu w południową wieżę World Trade Center 11 września 2001 rokuFoto: Robert/Wikipedia CC 2.0

Młodzi i aktywni przywódcy zdobywali szacunek i coraz większą charyzmę, korzystając z elektronicznego przekazu, jakim była telewizja i umiejętnie manipulując dziennikarzami, którzy wiedzeni ciekawością starali się o dotarcie do Osamy Bin Ladena i innych aktywistów ruchu w aurze sensacji. Świat nie wiedział, z czym ma do czynienia. 

Żeby opisać początki Al-Kaidy, trzeba wrócić do końca lat 70. Był 1979 rok, wojska Związku Radzieckiego wkroczyły do Afganistanu, by umocnić i utrzymać u władzy komunistyczny reżim. Przeciwko radzieckiej interwencji wystąpili mudżahedini, licznie wspierani przez ochotników z krajów arabskich. Walczyli w imię Boga.

Wśród nich był 22-letni syn Mohammada ibn Ladena, przyjaciela saudyjskiej rodziny królewskiej. Na imię miał Osama i dopiero co skończył studia z zarządzania i przedsiębiorczości. Odziedziczył też spory majątek, łącznie z kilkuset milionami dolarów na koncie.

Młody bin Laden, który w czasie studiów przeżył religijne odrodzenie, nie miał predyspozycji do walki, był za to świetnym organizatorem. Wpadł na pomysł, by rejestrować wszystkich ochotników, którzy trafiali do jego punktu werbunkowego. W ten sposób zdobył dane kilkuset radykalnych muzułmanów z całego świata, gotowych oddać życie za islam i dżihad. I na tej bazie informacyjnej powstała Al-Kaida.

Pakistan nieopodal granicy z Afganistanem

11 sierpnia 1988 oficjalnie zawiązana zostaje organizacja. Z założenia miała być globalną siatką terrorystyczną, mającą struktury rozsiane po całym świecie. Jej cechą charakterystyczną od początku było używanie religii do debaty politycznej. Początkowo wśród założycieli organizacji ścierały się różne wizje i poglądy na strategię organizacji. Jednym zależało przede wszystkim na obaleniu dyktatury w Algierii, dla innych celem było wzniecenie rebelii w Libii, dla jeszcze innych w Egipcie. Nie brakowało także opinii, że Al-Kaida powinna skupiać się głównie na działaniach na Bliskim Wschodzie czy w Afryce Północnej.

Dla Osamy bin Ladena pierwszym celem był komunistyczny południowy Jemen. Z czasem doszedł do wniosku, że głównym zadaniem siatki powinna być walka z dalekim wrogiem, czyli przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Ostatecznie właśnie ta koncepcja zwyciężyła. I zaczęła być realizowana. Bin Laden jako dobry organizator tworzył prócz struktury ludzkiej sprawną strukturę ekonomiczną, polegającą na rozsianiu środków finansowych w różnych strukturach finansowych i bankach.

Była ona na tyle sprawna że trudna do zidentyfikowania, zresztą nie było jeszcze tak precyzyjnych instrumentów kontroli przepływu pieniędzy jak dziś, na dodatek w każdym momencie środki można było uruchomić na takie czy inne przedsięwzięcie. Rozwój internetu był sprzymierzeńcem dla Al Kaidy. Nowy niekontrolowany kanał dla przekazywania informacji i werbowania ludzi do struktur organizacji. Tak i dobry sposób komunikacji miedzy komórkami struktury.

Najsłynniejszym i najbardziej spektakularnym przejawem działalności terrorystycznej Al-Kaidy był 11 września 2001 r. w USA. Zamachy na World Trade Center oraz Pentagon wstrząsnęły całym światem. I od tego dnia ten świat się zmienił. Al. Kaidę zaczęto traktować bardzo poważnie. Stała się ona wrogiem publicznym Numer 1. Po 11 września 2001 roku opracowano nowe procedury bezpieczeństwa na lotniskach, wymyślono i wdrożono wiele procedur kontroli przepływów finansowych tak by wychwytywać pieniądze przeznaczone na terror. Rozpoczął się globalny pościg za Osama Bin Ladenem i jego współpracownikami.

Ale Al Kaida nie jest przeciwnikiem łatwym. Jej międzynarodowa organizacja wyróżnia się bardzo luźną strukturą, jej komórki maja znikoma widzę o innych, zatem w przypadku zlikwidowania jednej inne pozostają niezagrożone. Organizacja współpracuje z wieloma grupami terrorystycznymi na całym świecie a wiele też chce się do niej przyznawać. Struktury są zatem bardzo elastyczne i szybko się zmieniają. I to jest największa siła Al. Kaidy. Bo mimo zabicia jej przywódcy w 2011 roku organizacja cały czas istnieje. Zmienia swoje cele i obszary działania, werbuje nowych bojowników. Zatem niebezpieczeństwo jeszcze nie minęło.

ez


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieustający konflikt. 15 lat wojny w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:18
Dokładnie 7 października 2001 roku Stany Zjednoczone i NATO rozpoczęły ofensywę w Afganistanie. W Polskim Radiu 24 o konflikcie w tym kraju mówił Józef Lang, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pentagon potwierdza śmierć jednego z przywódców Al-Kaidy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 08:45
Źródła wojskowe USA potwierdziły w sobotę, że 19 marca podczas nalotu lotniczego w afgańskiej prowincji Paktika udało się zlikwidować Kwari Muhammada Yasina, jednego z przywódców Al-Kaidy, Wywodzący się z Pakistanu terrorysta miał na koncie liczne zamachy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zamachu w tajnej bazie CIA Camp Champman

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 21:00
Niemal dokładnie 8 lat temu - 30 grudnia 2009 roku - w tajnej bazie CIA Camp Champman w pobliżu afgańskiego miasta Chost, Humam al-Balawi - jordański lekarz zwerbowany przez wywiady Jordanii i Stanów Zjednoczonych w celu wytropienia kierownictwa Al-Kaidy - odpalił ładunki wybuchowe ukryte w kamizelce. O samobójczym zamachu „w imię Allaha” i dzisiejszej poprawności politycznej mówił w audycji Stacja Deszyfrująca prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń