X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Prezydent Starzyński: "Chcę sześciuset młodych ludzi zdecydowanych umrzeć za Warszawę"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 06:06
12 września 1939 roku warszawska rozgłośnia wciąż nadawała program. Na antenie jak zwykle wystąpił prezydent miasta Stefan Starzyński, który w płomiennym apelu wezwał ochotników do oddziałów obrony Warszawy.
Audio
  • Apel Stefana Starzyńskiego o ochotników do oddziałów obrony Warszawy. (PR, 12.09.1939)
  • Komunikaty porządkowe Polskiego Radia z 12 września 1939 roku. (PR, 12.09.1939)
Mieszkańcy Warszawy słuchają przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w Sejmie transmitowanego przez głośniki radiowe, 5 maja 1939 (zdjęcie podglądowe)
Mieszkańcy Warszawy słuchają przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w Sejmie transmitowanego przez głośniki radiowe, 5 maja 1939 (zdjęcie podglądowe)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Między godziną 9. a 9.30 w dniu dzisiejszym przemówi przed mikrofonem prezydent stołecznego miasta Warszawy major Starzyński – zapowiadał spiker na antenie spiker Polskiego Radia. To był kolejny dzień pełnej poświęcenia służby radiowców.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Prezydent prosi o ochotników

Z samego rana Stefan Starzyński wygłosił przemówienie, w którym zaapelował do mieszkańców stolicy o wstępowanie na ochotnika do oddziałów obrońców Warszawy.

– Obywatele, wzywam sześciuset młodych ludzi, którzy chcą niezwłocznie wziąć karabin w rękę i bić się na śmierć, do upadłego! Chcę sześciuset młodych, odważnych ludzi, zdecydowanych umrzeć za Warszawę i za Ojczyznę – wygłaszał rozemocjonowany prezydent.

Posłuchaj przemówienia Stefana Starzyńskiego.

Miejscem zbiórki dla ochotników był pałac Mostowskich, w którym pół godziny po przemówieniu Stefana Starzyńskiego mieli być przyjmowani ochotnicy. Apel prezydenta powtarzali następnie spikerzy Polskiego Radia:

– Halo, przypominamy, że komisarz cywilny przy Dowództwie Obrony Warszawy major Starzyński wezwał sześciuset młodych ludzi pragnących bić się za Warszawę i Polskę do natychmiastowego zgłoszenia się przed pałacem Mostowskich na ulicy Przejazd. Prezydent miasta o godzinie 11.30 pragnie osobiście oddział ten przekazać wojsku jako pierwszy oddział obrońców Warszawy.

Odezwa na apel przeszła najśmielsze oczekiwania Stefana Starzyńskiego. Już po dwudziestu minutach od zakończenia przemówienia przed pałacem Mostowskich gromadzili się ludzie. Stawiło się aż sześć tysięcy ochotników otoczonych przez wiwatujący tłum mieszkańców Warszawy.

Polskie Radio pomaga w obronie cywilnej

Z 12 września 1939 roku zachowały się komunikaty porządkowego zgłoszone do Służby Informacyjnej Polskiego Radia. W większośći dotyczyły organizacyjnych zagadnień związanych ze zwalczaniem skutków niemieckich nalotów na Warszawę.

– Halo, potrzebne są pilnie nosze sanitarne. Wzywamy do natychmiastowego dostarczenia noszy oraz wszelkich posiadanych środków sanitarnych do najbliższego szpitala. Uczynić to należy natychmiast – ogłaszała spikerka Polskiego Radia Joanna Przyborska.

Posłuchaj komunikatów porządkowych z 12 września 1939 roku.

Radiostacja w trudnych wrześniowych dniach nadawała program przez cały dzień – od 6 rano aż do 23.30 wieczorem. Pomimo, że w nocy nie nadawano audycji to spikerzy przez całą dobę odbywali dyżury przy mikrofonach i byli gotowi, aby w każdej chwili zdementować fałszywe informacje rozpowszechniane przez niemiecką dywersję.

– Niemcy dostroili jedną ze swoich stacji do fali raszyńskiej rozgłośni Warszawa I i nadają programy w języku polskim. Kilkakrotnie ostrzegaliśmy radiosłuchaczy przed fałszywym Raszynem i teraz czynimy to raz jeszcze. Wszystkie radiostacje prosimy o powtórzenie tego ostrzeżenia i nie wierzymy plotkom rozsiewanym przez dywersantów – informował spiker w komunikacie.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszyscy jesteśmy żołnierzami!". Komunikat specjalny Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 12:50
– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – usłyszeli odbiorcy Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Starzyński: "Co chwila tysiące faktów pokazują nam siłę ludu polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 20:50
– Obywatele, przepraszam za spóźnienie, ale obowiązki chwili dzisiejszej nie pozwalają mi być punktualnym w Radio – wygłosił Stefan Starzyński, prezydent Warszawy w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń