X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Stefan Starzyński: Dla nas zwycięstwo, a pohybel Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 06:00
– Obywatele, przepraszam za spóźnienie, ale obowiązki chwili dzisiejszej nie pozwalają mi być punktualnym w radio – powiedział Stefan Starzyński, prezydent Warszawy w Polskim Radiu.

Posłuchaj
04:57 Komunikaty porządkowe Polskiego Radia z 11 września 1939.mp3 Komunikaty porządkowe Polskiego Radia z 11 września 1939. (PR, 11.09.1939)

 

W Archiwum Polskiego Radia zachowały się niektóre z radiowych przemówień Stefana Starzyńskiego. Jednym z nich jest to z 11 września 1939 roku. Z tego samego dnia zachowały się również komunikaty porządkowe, przeczytane przez lektorów Polskiego Radia.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

"Co chwila tysiące faktów pokazują nam siłę ludu polskiego"

Prezydent Warszawy, który zasłynął z bohaterskiej postawy w czasie obrony miasta, zwrócił się w przemówieniu do mieszkańców stolicy i pochwalił ich za nieugiętą postawę w walce z wrogiem.

– Co chwila tysiące faktów, tysiące zjawisk, które umacniają wiarę w nieśmiertelne, niezniszczalne siły ludu polskiego. Dzisiaj w Warszawie każdy ma moc ducha wytrwania, moc siły, która potrafi każdemu pomóc przetrwać na stanowisku i ułatwić wojsku zwycięstwo! – zwrócił się do warszawiaków.


Posłuchaj
14:18 Przemówienie Stefana Starzyńskiego z 11 września 1939.mp3 Przemówienie Stefana Starzyńskiego z 11 września 1939. (PR, 11.09.1939)

 

Przemówienia prezydenta były najważniejszym punktem programu radiowego we wrześniu 1939 roku. Stefan Starzyński dostrzegał ważną rolę radia dla podtrzymania ducha mieszkańców stolicy. 11 września 1939 roku jak zwykle odwiedził siedzibę Polskiego Radia przy ul. Zielnej 25, w którym przez mikrofon zachęcał mieszkańców miasta do wytrwania w oporze oraz poruszył wiele spraw dotyczących organizacji życia w oblężonej Warszawie.

Wrześniowe Pogotowie Radiowe

Warszawska rozgłośnia Polskiego Radia odegrała bardzo ważną rolę w obronie stolicy przed niemieckim atakiem. Jednym ze szczególnie istotnych zadań było informowanie odbiorców przy radioodbiornikach o komunikatach porządkowych.

Już na początku września 1939 roku radiowcy zorganizowali Służbę Informacyjną Polskiego Radia, zwaną też Pogotowiem Radiowym. Jej inicjatorem był Jan Piotrowski, redaktor naczelny radiowego tygodnika "Antena".

Mieszkańcy miasta po rozpoczęciu wojny zaczęli dzwonić do Polskiego Radia, aby zdobyć najświeższe informacje, ale doprowadziło to do przeciążenia infolinii. Pogotowie Radiowe miało stać się agencją informacyjną na czas walki.

– Apel komisarza cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy w sprawie czyszczenia placów i arterii komunikacyjnych, znalazł całkowite zrozumienie. Już drugi dzień obserwujemy jak dozorcy albo mieszkańcy poszczególnych kamienic uprzątają podwórza oraz przyległe chodniki z gruzu, szkła oraz zwykłego zaśmiecenia. – odczytywała jeden z komunikatów spikerka Joanna Poraska. – Życie Warszawy pomimo zbójeckich nalotów niemieckich powraca z dnia na dzień do niemal normalnego wyglądu.

Ludzie dzwonili do Służby Informacyjnej Polskiego Radia, aby zdobyć wiadomości lub przekazać komunikat do nadania na fali radiowej. Szybko zdobyła ona rzeszę informatorów i stała się głównym źródłem najświeższych wiadomości dla mieszkańców i służb porządkowych.

sa

Czytaj także

Zamek Królewski z ruin powstały

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 05:50
Głosy wzywające do odbudowy Zamku Królewskiego odezwały się tuż po zakończeniu wojny. Jednak ostateczne przekonanie władz komunistycznych, żeby zgodziły się na przystąpienie do prac rekonstrukcyjnych zajęło 26 lat. Budowę sfinansowano głównie ze składek społecznych i datków Polonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Starzyński – prezydent, który poświęcił życie dla stolicy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 05:45
– Mógł uciec, nawet miał rozkaz opuszczenia miasta razem z rządem, ale tego nie uczynił. Został do końca. To jest wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone – powiedziała rzeźbiarka, prof. Ludwika Nitschowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicza Brygada Obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 06:00
6 września 1939 roku stolicę opuścił prezydent Ignacy Mościcki wraz z władzami państwa. Z obrony Warszawy wycofano lotnictwo. Na barykadach stanęli cywile oraz Robotnicze Barykady Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Tomaszewski – świadek płonącej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 05:50
– Dziesięć godzin takiego piekła, że nikt kto tego nie przeżył, nie może powziąć nawet przybliżonego wyobrażenia – wspominał bombardowanie Warszawy na antenie Radia Wolna Europa gen. Tadeusz Tomaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 06:01
Na ranem hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń