X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

18. rocznica zamachów na World Trade Center

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 06:05
11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagon w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Audio
  • Fragment programu specjalnego Polskiego Radia z 11 września 2001 roku. (PR, 11.09.2001)
  • Audycja Hanny Marii Gizy "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" poświęcona skutkom zamachów na World Trade Center w ich 9. rocznicę. (PR, 11.09.2010)
Strażacy w trakcie akcji ratunkowej po zamachach, Nowy Jork 11 września 2001.
Strażacy w trakcie akcji ratunkowej po zamachach, Nowy Jork 11 września 2001.Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Po 11 września świat już nigdy nie był taki jak przedtem i wyzbył się złudzeń, że ataki terrorystyczne nie dotyczą państw zachodnich. Po zamachach z 2001 roku rozpoczęła się wojna z terroryzmem.

Samoloty uderzają w Twin Towers

Tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku rozpoczęły się rano na pokładzie dwóch samolotów Boeing 767, które wyruszyły w lot z Bostonu do Los Angeles. Niestety, nie dotarły już na lotnisko - niedługo po starcie zostały siłą przejęte przez terrorystów, którzy skierowali je na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku, tzw. Twin Towers (z ang. bliźniacze wieże).

O godzinie 8:46 pierwszy samolot wbił się w północną wieżę. Samolot zdemolował przestrzeń pomiędzy 93. a 99 piętrem oraz wzniecił pożar paliwa lotniczego. Pracownicy z niższych kondygnacji rozpoczęli ewakuację z wieżowca, ale ludzie znajdujący się ponad miejscem uderzenia znaleźli się w śmiertelnej pułapce. Wielu z nich postanowiło uniknąć męczarni śmierci w płomieniach, rozpaczliwie wyskakując z okien.

Niedługo później drugi samolot uderzył w południową wieżę World Trade Center, pomiędzy 78. a 84. piętrem. Szczątki samolotu i odłamki budynku zasypały pobliskie ulice. Tuż przed godz. 10 zawaliła się uszkodzona południowa wieża. Niemal pół godziny później to samo spotyka drugi budynek. Nowojorski Manhattan zostaje spowity w dymie i kurzu.

Strażak w czasie akcji ratunkowej, 11 września 2001 Strażak w czasie akcji ratunkowej, 11 września 2001, źr. Wikimedia Commons/dp

Niedługo po pierwszym uderzeniu w World Trade Center rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne rozpoczęły transmisję z miejsca zdarzeń. Tragedia ludzi uwięzionych w wieżach i poległych w zamachu rozgrywała się na oczach całego świata.

Posłuchaj programu specjalnego Polskiego Radia z 11 września 2001 roku.

Uszkodzone w zamachu zostały nie tylko bezpośrednio zaatakowane Twin Towers, ale również sąsiadujące z nim budynki. Najbardziej ucierpiały wieżowce World Trade Center 7 oraz 3, które w wyniku zniszczeń z 11 września 2001 roku także się zawaliły.

Pentagon i Pensylwania

Samoloty skierowane na wieże World Trade Center nie były jedynymi maszynami, które zostały tego dnia porwane. Terroryści opanowali jeszcze dwa Boeingi 757, które planowo miały dolecieć do Los Angeles i San Francisco. Nie dotarły do celu.

Jeden z nich został wykorzystany do uderzenia na zachodnie skrzydło Pentagonu, który jest siedzibą amerykańskiego Departamentu Obrony. Do zamachu doszło o godzinie 9:37.

Drugi samolot rozbił się na polu w stanie Pensylwania. Katastrofa nastąpiła tuż po godzinie 10., a jej przyczyną był opór, jaki pasażerowie stawili porywaczom na wieść o rozbiciu trzech innych samolotów. Czwarty miał prawdopodobnie uderzyć w Kapitol lub Biały Dom.

- Do dzisiaj jesteśmy zastraszani przez terrorystów. W tej chwili oni nie muszą czegokolwiek wysadzać albo zabijać, tylko po prostu wysyłają list i wtedy efekt, na którym im najbardziej zależy jest osiągalny. Im chodzi o to, żeby zastraszyć - stwierdził dr Krzysztof Karolczak w audycji "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" autorstwa Hanny Marii Gizy.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach na Johna F. Kennedy'ego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 06:10
Był 22 listopada 1963. Wizytę Kennedy’ego w Dallas oglądało kilkadziesiąt milionów ludzi. Nagle padły strzały. - Ta scena utkwiła w pamięci Amerykanów na dziesiątki lat - komentował na antenie Polskiego Radia amerykanista, prof. Krzysztof Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

McKinley i Czolgosz - prezydent i zamachowiec

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 06:02
Dwa strzały oddał Leon Czolgosz, amerykański anarchista polskiego pochodzenia, do prezydenta USA Williama McKinley’a 6 września 1901 roku. Tydzień później prezydent już nie żył. Co kierowało zamachowcem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja "Northwoods" – pod fałszywą flagą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 06:30
Przeprowadzenie przez CIA aktów terroru na terytorium Stanów Zjednoczonych, dla uzyskania casus belli przeciwko komunistycznej Kubie oraz poparcia opinii publicznej dla wojny przeciwko Fidelowi Castro - takie były założenia jednej z najbardziej tajemniczych operacji wywiadowczych XX wieku.
rozwiń zwiń