more_horiz
Historia

Rozstrzelanie w zemście za współpracę z Witoldem Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 05:55
78 lat temu w Auschwitz Niemcy dokonali egzekucji 54 więźniów. Wśród rozstrzelanych byli m.in. członkowie obozowej konspiracji, założonej przez rotmistrza Witolda Pileckiego.
Ściana straceń w obozie koncentracyjnym Auschwitz, pod którą dokonywano rozstrzeliwań więźniów
Ściana straceń w obozie koncentracyjnym Auschwitz, pod którą dokonywano rozstrzeliwań więźniówFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

We wrześniu 1943 roku Niemcy wpadli na trop ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Od 16 do 29 września 1943 roku dokonali aresztowań 74 członków siatki konspiracyjnej, którzy następnie zostali uwięzieni w bunkrach bloku nr 11. W toku śledztwa z wykorzystaniem brutalnych przesłuchiwań, Niemcy skazali na śmierć 54 z nich.

11 października 1943 roku stanęli przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz. Wśród rozstrzelanych było 28 członków konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej, założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wśród rozstrzelanych znajdowali się m.in. ppłk lotnictwa Juliusz Gilewicz i jego brat mjr Kazimierz Gilewicz, mjr Zygmunt Bończa-Bohdanowski, ppłk. Mieczysław Dobrzański, ppłk lotnictwa Teofil Dziama, przedwojenny działacz narodowy i przywódca ONR Jan Mosdorf, kpt. Tadeusz Paolone (w obozie przebywał pod nazwiskiem Tadeusza Lisowskiego), adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego ppłk Kazimierz Stamirowski oraz mjr Zygmunt Bohdanowski.

– Wszyscy zginęli mężnie. W pierwszej dwójce prowadzonych na rozstrzelanie szli: Dziama i Paolone. Płk Teofil Dziama zażądał, by strzelano do niego i kpt. Paolone nie w tył głowy, lecz prosto w twarz, jak do żołnierzy. Żądanie to zostało spełnione przez esesmanów dokonujących egzekucji – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Adam Cyra, historyk z Muzeum Auschwitz.

Witold Pilecki i konspiracja w Auschwitz

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

Konspirację w niemieckim obozie Auschwitz założył rotmistrz Witold Pilecki, który 19 września 1940 roku dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu. W ten sposób bohater planował dostać się do Auschwitz, by wykonać specjalną misję zleconą mu przez Polskie Państwo Podziemne – sporządzenie raportu o sytuacji w obozie i zorganizowanie tam ruchu oporu.


Posłuchaj
33:25 Przetrwać w Auschwitz.mp3 - Konspiracja w Auschwitz polegała na organizowaniu lekarstw, żywności, łączności ze światem poza drutami. Uczono jak przetrwać – mówił Jacek Pawłowicz. (PR, 11.05.2011)

 

Trafił do Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 roku. Założył tam konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej, który prowadził działalność wywiadowczą, pomagał współwięźniom oraz przygotowywał wybuch powstania w obozie.

Witold Pilecki przebywał w obozie niemal trzy lata. Uciekł z niego w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.

PAP/sa

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem