Historia

Zmarł Alfred Znamierowski - jeden z czołowych helardyków na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 06:00
Był jednym z czołowych weksykologów i helardyków na świecie. Pracował jako dziennikarz Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki. Współpracował z pismami emigracyjnymi, w tym z paryską "Kulturą". Należał do Solidarności Walczącej.
Alfred Znamierowski, 2018
Alfred Znamierowski, 2018Foto: PR

Zmarł w Pradze 23 października 2019 roku. Miał 79 lat.

"Alfred Znamierowski wracał do Polski z targów książki we Frankfurcie. W Pradze odwiedził przyjaciela, również weksykologa" – poinformowali PAP przedstawiciele Instytutu Heraldyczno-Weksykologicznego (IHW), którego założycielem był Znamierowski. Działał on w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim.

Alfred Znamierowski urodził się 21 czerwca 1940 r. w Warszawie. Studiował geografię. Od dzieciństwa interesował się flagami. IHW podał, że pierwsze notki o flagach i ich symbolice publikował już w 1960 r. w tygodniku "Dookoła Świata". W latach 1962-1965 jego artykuły ukazywały się w miesięcznikach "Morze", "Kontynenty" i "Magazyn Polski" oraz tygodnikach "Panorama Północy" i "Skrzydlata Polska".

W latach 60. Znamierowski wyemigrował z PRL. W 1966 r. uzyskał azyl polityczny we Francji. Wówczas podjął pracę w Radiu Wolna Europa, z którym związany był 12 lat. W latach 1985-1994 był dziennikarzem sekcji polskiej Głosu Ameryki, m.in. jako korespondent w Rzymie. Będąc na emigracji współpracował z ukazującymi się na Zachodzie pismami, w tym z paryską "Kulturą". Należał do władz Ruchu Społeczno-Politycznego POMOST. Był członkiem Solidarności Walczącej.

Jego pasją była weksykologia i heraldyka. Był w tej dziedzinie dużym autorytetem na świecie, wielokrotnie nagradzanym.

Zobacz i posłuchaj, co mówił o historii polskiego godła w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl w 2018 roku:

IHW podał, że w latach 1973-1978 Znamierowski współpracował z wybitnym heraldykiem i weksylologiem niemieckim Ottfriedem Neubeckerem. Wykonał dla niego m.in. setki ilustracji herbów do książki "Wappen Bilder Lexikon" i do "Brockhaus Enzyklopedie". W tym samym czasie zaczął współpracę z czołowym weksylologiem amerykańskim Whitney Smithem i wykonał prawie tysiąc barwnych ilustracji herbów i flag wszystkich państw świata do książki "Flags Through the Ages and Across the World". Od 1999 r. był głównym artystą wydawanego przez Smitha pisma "The Flag Bulletin".

W 1979 r. Alfred Znamierowski założył w San Diego w Stanach Zjednoczonych "The Flag Design Center", profesjonalny ośrodek, zajmujący się m.in. projektowaniem flag dla instytucji i osób prywatnych.

Do Polski powrócił w 1989 r. Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Weksykologicznego, któremu przez kilka lat prezesował. W 1997 r. założył Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny, zajmujący się badaniami herbów i flag oraz projektujący znaki dla polskich samorządów. Ma w dorobku projekty herbów, flag, sztandarów, pieczęci i insygniów ponad 180 powiatów oraz gmin miejskich i wiejskich. Znamierowski był też członkiem organizacji międzynarodowych.

Spod jego pióra wyszła w 1995 r. monografia Orła Białego, jako herbu Królestwa Polskiego "Stworzony do chwały". W 1999 r. opublikował w Londynie po angielsku fundamentalną pracę weksylologiczną "The World Encyclopedia of Flags".

Alfred Znamierowski był odznaczony za działalność na rzecz wolnej Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Solidarności Walczącej. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Zobacz więcej na temat: godło