more_horiz
Historia

Ostatni koncert Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 05:50
Wirtuoz postanowił zagrać, pomimo tego, że lekarz odradzał mu opuszczanie domu. 16 listopada 1848 roku wystąpił po raz ostatni publicznie na rzecz Polaków na emigracji w Londynie.
Koncert Chopina - obraz Henryka Siemiradzkiego z 1887 roku
"Koncert Chopina" - obraz Henryka Siemiradzkiego z 1887 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Koncert dla Polaków na emigracji

Koniec pobytu Fryderyka Chopina w Wielkiej Brytanii wiązał się z nieustannym cierpieniem. Od początku października 1848 roku aż do końca listopada niemal nie opuszczał mieszkania przy St. James Place w Londynie.

Wyszedł z niego tylko raz, aby dać koncert z okazji dorocznego balu maskowego na rzecz Towarzystwa Literackiego Przyjaciół Polski, brytyjskiej organizacji, która zajmowała się wspieraniem polskich dążeń niepodległościowych oraz działalnością charytatywną.

Chopin zagrał kilka ze swoich etiud, przy których towarzyszył mu z orkiestrą Lindsay Sloper, dawny uczeń mistrza. Pomimo osłabienia wirtuoz był zadowolony z występu, ponieważ jego obecność wywołała poruszenie wśród polskiej publiczności zgromadzonej w sali Guildhall.

Posłuchaj
47:34 podróże fryderyka chopina___1055_10_ii_tr_0-0_11793027dd4659f1[00].mp3 O podróżach Fryderyka Chopina w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" opowiadali dr Mariusz Wrona, Marita Alban Juarez i Maciej Janicki. (PR, 27.02.2010) 

Pół roku w Wielkiej Brytanii

Fryderyk Chopin opuścił Paryż wiosną 1848 roku. Rozgoryczony po rozstaniu z George Sand nie miał ochoty spędzić kolejnego lata w stolicy Francji, która od lutego była wstrząsana rewolucyjnymi zamieszkami Wiosny Ludów.

Brał pod uwagę spotkanie z rodziną w Niemczech, ale ostatecznie uległ namowom swojej uczennicy Jane Stirling, która skłoniła go do wspólnego wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

– Zabrała go ze sobą, żeby się pochwalić przed całą rodziną, ale też, żeby podratować sytuację materialną Chopina. Niestety, była homeopatką i eksperymentowała na nim swoje leki. To było fatalne w skutkach – powiedziała Marita Alban Juarez, wokalistka i współautorka książek o Fryderyku Chopinie w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "O wszystkim z kulturą". - Widział tam jednak przepiękne miejsca i czasami nawet czuł się dobrze - dodała.

Posłuchaj audycji o podróżach Fryderyka Chopina.

Wyruszyli z Paryża w kwietniu 1848 roku. Pobyt w Zjednoczonym Królestwie znacznie osłabił i tak już poważnie nadwątlone zdrowie Chopina. Dym z kominów źle wpływał na jego chore płuca. W ciągu kilku miesięcy spędzonych w Londynie kompozytor spotkał najznakomitszych Brytyjczyków, m.in. Charlesa Dickensa.

Jednym z najważniejszych wydarzeń podróży był koncert, który dał przed królową Wiktorią 15 maja 1848 roku. Pochwaliła go po występie, ale tego samego dnia w dzienniku wspomniała piękną muzykę wykonaną przez śpiewaków wymienionych z nazwiskach oraz "jakichś pianistów".

Fryderyk Chopin był popularny wśród brytyjskiej arystokracji. Niestety, częste koncerty oraz odwiedziny wśród przedstawicieli elit – na które namawiała go Jane Stirling – źle wpływały na jego zdrowie. Szczególnie ciężki okazał się wyjazd do Edynburga i Manchesteru, w którym wystąpił przed najliczniejszą w swoim życiu publicznością i zagrał przed 1200 słuchaczami.

Fryderyk Chopin w listopadzie 1848 roku wrócił do Paryża, w którym zmarł niespełna rok później.

sa

Na podstawie: A. Zamoyski, Chopin, Warszawa 1985.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Fryderyk Chopin
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem