more_horiz
Historia

Tadeusz Kościuszko spoczął obok królów na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 05:40
204 lata temu, 23 czerwca 1818 roku, w katedrze na Wawelu odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki; jego szczątki sprowadzone do Krakowa ze Szwajcarii spoczęły w kryptach królewskich.
Portret Tadeusza Kościuszki
Portret Tadeusza KościuszkiFoto: Wikipedia/domena publiczna

"W samotności zamknął oczy Naczelnik w Solurze dnia 15 października 1817 roku. Przytomny był do końca, mówiąc o Polsce. Niestety, nie było przy nim żadnego rodaka w ostatnich dniach życia". Tak widział śmierć Tadeusza Kościuszki historyk, znawca jego losów, Feliks Konieczny. 

W chwili śmierci nie było przy Kościuszce żadnego Polaka, ale jego pogrzeby zamieniły się w manifestację patriotyzmu.

Wielkiego Polaka pochowano najpierw w Solurze (Szwajcaria), gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Później sprowadzone do kraju zwłoki pochowano z wielką pompą na Wawelu, 23 czerwca 1818 roku. Doczesne szczątki przywódcy insurekcji spoczęły obok prochów króla Jana III Sobieskiego i księcia Józefa Poniatowskiego, w krypcie św. Leonarda.


Posłuchaj
22:46 bohater północy - tadeusz kościuszko___v2013002445_tr_0-0_110597568ed5f679[00].mp3 - Miał doświadczenie wojskowe nieporównywalne z nikim innym w Polsce w swoim czasie – oceniała prof. Izabella Rusinowa. (PR, 24.07.1993)

 

Serce na Zamku Królewskim w Warszawie

Trzeci pochówek Tadeusza Kościuszki odbył się 21 grudnia 1832 roku. W tajemnicy przed austriackim zaborcą złożoną trumnę z Jego prochami do pięknego sarkofagu z białego marmuru dębnickiego. Sarkofag ten, zaprojektowany przez Franciszka Lanciego, został ufundowany ze zbiórki publicznej. Uroczystość owiana była tajemnicą ze względu na prześladowania na ziemiach polskich po upadku Powstania Listopadowego.

Serce Tadeusza Kościuszki, zgodnie z wolą testamentu, zostało oddzielone od zwłok i w specjalnej urnie przekazane Emilii Zeltner. Po kilku "przystankach" na przestrzeni wieku, trafiło do Polski i od 1983 roku znajduje się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pogrzeb na Wawelu

Pierwszy pogrzeb Naczelnika w Solurze i drugi na Wawelu, miały swoje piękne oprawy. Ten w Szwajcarii zgodny był z ostatnią wolą Kościuszki, ten w Krakowie zgodny z ceremoniałem królewskim. W Solurze trumnę nieśli ubodzy, w kondukcie bezpośrednio odprowadzały ją sieroty – zostawił i dla nich stosowny zapis w testamencie. W całym mieście biły dzwony we wszystkich kościołach, wstrzymano ruch uliczny. Cynowa trumna z zabalsamowanym ciałem włożona została do większej, dębowej, a ta w trakcie nabożeństwa spuszczona do krypty pod głównym ołtarzem.

Drugi pogrzeb, po sprowadzeniu prochów do Polski, odbywał się ratami. Nie było wątpliwości, gdzie ma spocząć Naczelnik – na Wawelu. Niestety ceremoniał nie przewidywał, by chować tam ciała "zwykłych" szlachciców i to dość ubogich za życia. Wawel był zarezerwowany dla królów. Pretekstu do pochówku Kościuszki w monarszej nekropolii w 1818 roku dał rok wcześniejszy pogrzeb księcia Józefa Poniatowskiego.

W uroczystościach pogrzebowych Naczelnika wzięli też chłopi w białych sukmanach, z kosami na sztorc. Obok nich wystąpili weterani, którzy trzymali straż honorową przy trumnie stojącej w kościele św. Floriana. Delegacje byłych żołnierzy Kościuszki i włościan szły też w wielotysięcznym kondukcie drogą królewską na Wawel.


Posłuchaj
50:43 Książę chłopów - Tadeusz Kościuszko.mp3 Legenda Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych – rozmawiają dziennikarze Alex Starożyński i Michał Montowski, audycja z cyklu "Sezon na Dwójkę". (PR, 24.05.2011)

 

Tak oto Tadeusz Kościuszko spoczął wśród królów, gdyż swoimi czynami dla Ojczyzny udowodnił, że był im równy.

PP

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem