more_horiz
Historia

"Poczułem się wolnym człowiekiem". Wspomnienia Szpilmana ze stycznia 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:55
- 17 stycznia nie zdawałem sobie sprawy z tego, że Warszawa jest wolna. 20 stycznia rano, gdy się obudziłem, usłyszałem, że mnóstwo ludzi chodzi po ulicy, jakieś krzyki i ruch. Podszedłem do okna i rozpłakałem się. Poczułem się wolnym człowiekiem - Władysław Szpilman wspominał w 1958 roku na antenie Polskiego Radia.

17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy, całkowicie zrujnowanej po pacyfikacji Powstania Warszawskiego oraz systematycznym niszczeniu zabudowań przez Niemców po zakończeniu działań wojennych.

Niemcy wysiedlili większość ludności miasta, ale Warszawa nie była całkowicie opustoszała. Poza ostatnimi grupami niemieckich żołnierzy, dewastujących resztki dóbr polskiej kultury i grabiących pozostałe mienie, przebywała w ukryciu nieliczna grupa dawnych mieszkańców, tzw. robinsonów warszawskich. Jednym z nich był Władysław Szpilman, który od października 1944 do stycznia 1945 roku chował się w ruinach.

– Ulokowałem się w spalonym domu na strychu. Życie w ruinach było niesłychanie ciężkie, byłem skazany na całkowitą samotność. Przez cały ten półroczny okres nie wydobyłem z siebie głosu i nie rozmawiałem z nikim. Żywiłem się skórkami i odpadkami. Mijały dnie i ciągle zastanawiałem się co będzie dalej – mówił pianista w audycji Polskiego Radia z 1958 roku. – Dużą pomocą była muzyka, bo w pamięci przypominałem sobie utwory muzyczne i w ten sposób wypełniałem ten tragiczny czas.

Posłuchaj opowieści Władysława Szpilmana o życiu w ruinach oraz wejściu Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku.

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem