X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Prof. Wojciech Fałkowski: Łokietek odbudował Polskę terytorialnie, ideowo i politycznie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:31
Droga do koronacji Władysława Łokietka - to główny temat dyskusji historyków w Zamku Królewskim w Warszawie. Konferencję naukową zorganizowano z okazji 700. rocznicy objęcia tronu przez Władysława Łokietka.
Audio
  • - Rok przed koronacją zjazd w Sulejowie zgromadził bardzo liczne grono możnowładztwa i duchowieństwa, rycerstwa polskiego. Ono jednomyślnie poparło koronację królewską. Łokietek przez kilkanaście lat tworzył silne zaplecze polityczne wewnątrz kraju. Musiał też zdusić ambicje bogatego mieszczaństwa, którego najważniejszym przejawem był bunt krakowsk
  • Po dwustu latach rozdrobnienia dzielnicowego, Władysław Łokietek najpierw scalił podstawowe ziemie korony, a później odbudował prawnie i faktycznie królestwo, przyjmując koronację. Odbudował terytorialnie, ideowo i politycznie Polskę. Dlatego świętujemy tak tę rocznicę. Polska zaistniała na mapie Europy jako niepodzielone, zjednoczone królestwo - o
  • - Na przeszkodzie do zjednoczenia stały animozje terytorialne, tożsamości poszczególnych dawnych księstw dzielnicowych, gdzie rycerstwo posiadało poczucie tożsamości lokalnej. To rodziło napięcia, które należało przełamać. Łokietek faktami dokonanymi pokazywał, że istnienie tego wspólnego królestwa się wszystkim opłaca - wyjaśniał uczestnik konfere
  • - Łokietek był bez wątpienia postacią charyzmatyczną. Miał zwolenników, którzy szli za nim w ogień, porzucając swoje domy i majątki - mówił prof. Tomasz Jurek, który przybliżał podczas konferencji postać Łokietka. (IAR)
  • - Dzieło Łokietka stało się punktem wyjścia dla istnienia Królestwa Polskiego, a później Rzeczpospolitej, aż do rozbiorów - oceniał prof. Tomasz Jurek.
Władysław Łokietek koronę otrzymał z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława
Władysław Łokietek koronę otrzymał z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Ponad 20 historyków z Polski i Czech przygotowało wystąpienia na temat postaci Władysława Łokietka, jego czasów i drogi, jaką przebyć musiał piastowski książę w celu odbudowy Królestwa Polskiego i koronacji, która miała miejsce 20 stycznia 1320 roku. 


Wladyslaw_Lokietek 1200.jpg
700-lecie koronacji Władysława Łokietka. Konferencja i niezwykła wystawa

- Koronacja Władysława Łokietka otworzyła nową kartę w dziejach Polski - podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski. - Po dwustu latach rozdrobnienia dzielnicowego, Władysław Łokietek najpierw scalił podstawowe ziemie korony, a później odbudował prawnie i faktycznie królestwo, przyjmując koronację. Odbudował terytorialnie, ideowo i politycznie Polskę. Dlatego świętujemy tak tę rocznicę. Polska zaistniała na mapie Europy jako niepodzielone, zjednoczone królestwo. 

Tytaniczny trud 

- Łokietek był bez wątpienia postacią charyzmatyczną. Miał zwolenników, którzy szli za nim w ogień, porzucając swoje domy i majątki - mówił prof. Tomasz Jurek, który przybliżał podczas konferencji postać Łokietka. 

Władysław Łokietek rozpoczął starania o koronę swych przodków w 1314 roku. W ówczesnej stolicy papiestwa, Awinionie, roszczenia swego pana popierał arcybiskup gnieźnieński Borzysław. Zanim książę zdobył błogosławieństwo papieża, musiał pokonać opozycję wewnętrzną i zewnętrzną. W kraju niechętni koronacji byli ci możni, którzy obawiali się wzmocnienia władzy centralnej, a tym samym utraty wpływów.

- Na przeszkodzie do zjednoczenia stały animozje terytorialne, tożsamości poszczególnych dawnych księstw dzielnicowych, gdzie rycerstwo posiadało poczucie tożsamości lokalnej. To rodziło napięcia, które należało przełamać. Łokietek faktami dokonanymi pokazywał, że istnienie tego wspólnego królestwa się wszystkim opłaca - wyjaśniał uczestnik konferencji dr hab. Andrzej Marzec. 

Łokietkowi sprzyjało szczęście. Władcy Wielkopolski oraz Małopolski nie mieli spadkobierców, a na Kujawach inowrocławskich rządzili bratankowie księcia, których udało mu się pozyskać.

Władysław postanowił nie oglądać się na Piastów śląskich oraz mazowieckich i zintensyfikować działania dyplomatyczne. W czerwcu 1318 roku, podczas zjazdu możnych i dostojników w Sulejowie opracowano program starań o koronę.

- Rok przed koronacją zjazd w Sulejowie zgromadził bardzo liczne grono możnowładztwa i duchowieństwa, rycerstwa polskiego. Ono jednomyślnie poparło koronację królewską. Łokietek przez kilkanaście lat tworzył silne zaplecze polityczne wewnątrz kraju. Musiał też zdusić ambicje bogatego mieszczaństwa, którego najważniejszym przejawem był bunt krakowskiego wójta Alberta - oceniał podczas konferencji prof. Wojciech Fałkowski.  

Do Awinionu z supliką do papieża wysłano biskupa kujawskiego Gerwarda. Jego misja była wyjątkowo trudna, gdyż przeciw koronacji opowiadał się król Czech i sukcesor Przemyślidów Jan Luksemburski, powołujący się na prawa swych poprzedników do korony polskiej. Gerward przekonał jednak papieża do planów Łokietka.


Łokietek 1200 dyplomacja.png
Pieniądze i dyplomacja. Kulisy starań Władysława Łokietka o koronę

W 1319 roku Jan XXII wyraził zgodę na koronację. Ze względu na protest Czechów uczynił to w sposób zawoalowany. Uroczystość odbyła się 20 stycznia 1320 roku na Wawelu. Władysław otrzymał koronę z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława.

- Dzieło Łokietka stało się punktem wyjścia dla istnienia Królestwa Polskiego, a później Rzeczpospolitej, aż do rozbiorów - oceniał prof. Tomasz Jurek.

Konferencja i niezwykła wystawa 

Konferencja "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej" trwa do soboty 18 stycznia. Zaplanowano 6 paneli, wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Z okazji rocznicy koronacji Władysława Łokietka w najbliższy wtorek, 21 stycznia, na Zamku Królewskim na Wawelu zostanie otwarta wystawa "Skarby epoki Piastów". Trafią na nią najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z czasów panowania dynastii piastowskiej.

"Na wystawę sprowadzono na Wawel ponad 50 wyjątkowych dzieł sztuki – materialnych symboli epoki związanych z pierwszymi polskimi władcami i kulturą chrześcijańską, w tym unikatowe klejnoty ze słynnego skarbu ze Środy Śląskiej oraz wszystkie zachowane złotnicze fundacje króla Kazimierza Wielkiego. Wystawa czynna będzie do 19 kwietnia 2020 r." - napisano w komunikacie MKiDN.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Władysław Łokietek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak