Historia

Naczelny rabin Polski: Auschwitz-Birkenau to było najgorsze miejsce na ziemi w całej historii ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 06:00
- Jeżeli my będziemy pamiętać jeden punkt na mapie świata, gdzie zdarzyła się najgorsza tragedia, to jest tam, w Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie możemy być pewni, że wiedząc, co tam było, już więcej to się nie powtórzy. Ale jest nadzieja, że jeżeli my będziemy pamiętać, to jesteśmy o jeden krok zawsze dalej od powtórzenia takiego ludobójstwa - mówił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Michael Schudrich podkreślił skalę ludobójstwa dokonanego w Auschwitz. 

- To czas, kiedy 80 procent społeczności żydowskiej w Europie zostało zabite, w tym 90 proc. polskich Żydów. Słowo na taki poziom tragedii, słowo „tragedia”, to jest za mało. Auschwitz-Birkenau to było najgorsze miejsce na ziemi w całej historii ludzkości, w całej historii świata. To była zbudowana fabryka śmierci - mówił rabin. 

Zdaniem Michaela Schudricha, Auschwitz ma szersze znaczenie jako miejsce kaźni nie tylko Żydów, ale przedstawicieli różnych narodów europejskich. 

- Osobiście nie lubię tych podziałów, jaki procent był Żydami, jaki nie. Czy powinno się robić konkurencję na tragedię? Większość w Auschwitz była Żydami, to mówią wszyscy historycy. Auschwitz- Birkenau to jest miejsce, gdzie grupa ludzi mordowała innych w fabryce śmierci - podkreślił rabin.

***

W poniedziałek, 27 stycznia, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz portal PolskieRadio24.pl zaprezentuje serwis specjalny.

Oddajemy w nim głos byłym więźniom, których wstrząsające relacje przedstawiają codzienność piekła na ziemi. Prezentujemy najważniejsze fakty i wydarzenia z historii działania największej niemieckiej nazistowskiej fabryki śmierci. Wyjaśniamy mechanizm zbrodni i przypominamy postacie ludzi odpowiedzialnych za niespotykane dotąd w skali świata ludobójstwo.

Serwis jest dostępny w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i hiszpańskiej.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

bm

Czytaj także

Pierwsze ofiary piekła KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 06:00
14 czerwca 1940 przybył do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osadzonych z więzienia w Tarnowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izraelski pisarz: wyprawy młodych Żydów do Auschwitz powinny zaczynać się w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 10:30
Izraelski pisarz Yiszai Sarid apeluje w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", by wyprawy młodych Żydów do Auschwitz rozpoczynały się w Berlinie. - Nie byłoby wówczas wątpliwości, kto był sprawcą Holokaustu - uzasadnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naczelny rabin Polski: obozem Auschwitz nie można grać politycznie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:42
- Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naczelny Rabin Polski: Nie można robić polityki na Auschwitz. Rozumiem decyzję prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 10:40
- Czy ludzie powariowali? Stracili moralność? Mogę przeżyć robienie polityki z każdego tematu, ale nie mogę przeżyć robienia polityki z wyzwolenia Auschwitz. To jest nieakceptowalne - powiedział w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
rozwiń zwiń