more_horiz
Historia

Przeor Augustyn Kordecki – obrońca Jasnej Góry

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 05:50
– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Obraz Januarego Suchodolskiego przedstawiający obronę Jasnej Góry w 1655 roku. W środku z krzyżem w ręku widoczny przeor Augustyn Kordecki
Obraz Januarego Suchodolskiego przedstawiający obronę Jasnej Góry w 1655 roku. W środku z krzyżem w ręku widoczny przeor Augustyn KordeckiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

16 listopada 1603 roku w Iwanowicach koło Kalisza urodził się Augustyn Kordecki, przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, organizator obrony sanktuarium częstochowskiego przed wojskami szwedzkimi w 1655 r.

W zakonie paulinów

Przyszedł na świat pod imieniem Klemensa Kordeckiego w rodzinie mieszczańskiej, osiadłej w Iwanowicach. Jego ojciec był nawet burmistrzem rodzinnego miasta. Młody Augustyn kształcił się w kolegiach jezuickich w Kaliszu i w Poznaniu.

Po wstąpieniu do zakonu przyjął imię Augustyna. Rok później złożył śluby zakonne i po święceniach kapłańskich został skierowany do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie.

Ojciec Kordecki zajmował się pracą wychowawczą i uczył retoryki oraz teologii. Zdobył dość znaczącą pozycję w zakonie paulinów i w trakcie posługi duchownej był przeorem lub podprzeorem klasztorów w Wielgomłynach, Wieluniu, Beszowej, Oporowie, Pińczowie oraz na Jasnej Górze.

Obrońca Jasnej Góry

Ojciec Kordecki podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku starał się utrzymać klasztor na Jasnej Górze z dala od działań zbrojnych i w tym celu napisał list do szwedzkiego króla Karola X Gustawa o gotowości poddania klasztoru w zamian za gwarancję nienaruszalności. Jednocześnie przezornie ewakuował skarbiec klasztoru w obawie przed nadciągającymi wojskami.

Szwedzi przybyli pod Częstochowę 18 listopada 1655 roku. Przezorny ojciec Kordecki znacznie wcześniej dobrze przygotował klasztor do oblężenia. Załoga klasztoru liczyła 160 żołnierzy, 50 puszkarzy, 20 szlachciców i 70 zakonników. Szwedzi zdecydowanie przeważali z około 3200 żołnierzami.

Posłuchaj
03:24 obrona częstochowy___1834_01_iv_tr_0-0_1032904123368e22[00].mp3 – Niewątpliwie to właśnie obrona klasztoru przyczyniła się do rozszerzenia oporu przeciwko Szwedom – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska". (PR, 3.05.2001) 

– Weryfikacji należy poddać też opinie na temat znaczenia klasztoru. Nie był on oczywiście wielką fortecą, ale daleko mu też było do powieściowego określenia "kurnika". Był zbudowany na skalistym podłożu i jak na owe czasy był całkiem potężną fortalicją – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika Polska".

Oblężenie klasztoru trwało do końca grudnia 1655 roku. Wojska szwedzkie odstąpiły od Częstochowy wezwane na pomoc przez Karola X Gustawa, który toczył wówczas ciężkie walki w Prusach Królewskich. Przeor Kordecki opisał oblężenie klasztoru w dziele zatytułowanym "Nowa Gigantomachia", wydanym w 1658 roku.

– Ciągle pozostaje otwarte pytanie, dlaczego Szwedzi chcieli zająć klasztor jasnogórski. Czy rzeczywiście powodowała nimi jedynie chciwość i żądza łupu na klasztornym skarbcu, który zresztą najprawdopodobniej w listopadzie 1655 roku został ukryty wraz z cudownym obrazem. Wiele wskazuje na to, że były jeszcze inne względy i być może Szwedzi chcieli, żeby twierdza nie została zajęta przez powstańców, którzy operowali w rejonie Częstochowy – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika.

Legenda obrony Częstochowy

– Opinie historyków są podzielone i często skrajne. Obok ocen negatywnych i minimalizujących znaczenie obrony klasztoru można znaleźć entuzjastyczne sądy, zbliżone do sienkiewiczowskiej wizji. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku – powiedziała prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.

Opór wobec szwedzkiego najeźdźcy pojawiał się samorzutnie jeszcze przed oblężeniem klasztoru na Jasnej Górze. Chociaż duża część szlachty wolała pójść na ugodę z Karolem X Gustawem, to jednak niektórzy z poddanych pozostali wierni królowi Janowi Kazimierzowi Wazie, tak jak Stefan Czarniecki, który jeszcze przed oblężeniem Częstochowy dowodził obroną Krakowa i nie zawarł ugody z królem Szwecji.

– Niewątpliwie to właśnie obrona klasztoru przyczyniła się do rozszerzenia oporu przeciwko Szwedom – podkreśliła prof. Jolanta Choińska-Mika.

sa

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem