Historia

Gigantyczny posąg Jezusa Chrystusa wizytówką Rio de Janeiro

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 05:40
12 października 1931 roku w Rio de Janeiro odsłonięto znany na całym świecie 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela. Monument zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii.
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii.Foto: PAP/EPA/MARCELO SAYAO

Pomnik Jezusa Chrystusa stanął na górze Corovado. Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii, rozpoczęła się w 1921 roku.

Na początku brano pod uwagę kilka projektów, na przykład gigantyczny krzyż czy postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy – olbrzymią statuę Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia.

Rzeźba ta, tak samo jak amerykańska Statua Wolności, została zbudowana we Francji i w częściach przetransportowana statkiem do Rio de Janeiro. Gigantyczny posąg jest wizytówką nie tylko Rio i Brazylii, ale niemal całej Ameryki Południowej.

Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest umieszczona na 8-metrowym cokole. Pomnik waży ponad 600 ton. Stoi na szczycie 700-metrowej góry, dlatego widać go z każdego miejsca w Rio de Janeiro.


Posłuchaj
54:13 wolność opromieniająca świat_klub ludzi ciekawych w.mp3 Chrystus z Rio de Janeiro. Z jakiej potrzeby zrodziła się tradycja stawiania wielkich, monumentalnych pomników? Archiwalna audycja Hanny Marii Gizy. (PR, 2.10.2010)

 

Do czasu odsłonięcia posągu Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie w listopadzie 2010 roku, pomnik w Brazylii był największy na świecie. Polski posąg ma 33 metry wysokości, a z pozłacaną koroną 36 metrów. Największym pomnikiem Chrystusa na świecie jest obecnie 37-metrowa figura Chrystusa na Pacyfiku, odsłonięta w czerwcu 2011 roku w Limie, stolicy Peru.

Wznoszenie tak wielkich posągów ma w kulturze długą tradycję. Wystarczy przypomnieć antyczne monumenty, takie jak Kolos z Rodos, posąg Zeusa w Olimpii czy posąg Ateny w stolicy Grecji.

im/mk

Czytaj także

Ludwika Nitschowa. Podarowała stolicy Syrenkę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:40
– Chciałam dać Warszawie symbol siły, symbol obronności, symbol tych czasów, które się zbliżały – mówiła rzeźbiarka o swoim najważniejszym dziele. 35 lat temu zmarła Ludwika Nitschowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomnik Małego Powstańca i jego twórca

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 05:55
- Żadne moje dzieło nie przyniosło mi tyle radości. Wielokrotnie idąc warszawskimi ulicami, mijałem parterowe okna, gdzieś w głębi szafka, na której stało zdjęcie jakiś powstańców i obok wazonik z kwiatkiem - wspominał Jerzy Jarnuszkiewicz w rozmowie z Polskim Radiem o inspiracjach dla stworzenia swojego słynnego powstańczego pomnika. 
rozwiń zwiń