more_horiz
Historia

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w okupowanej Europie. Jeszcze przed kapitulacją Warszawy pod koniec września 1939 roku zaczęły powstawać organizacje konspiracyjne, które za cel stawiały sobie walkę z wrogiem do czasu wyzwolenia.
Polacy na Frontach II wojny światowej. Polskie Państwo Podziemne
Polacy na Frontach II wojny światowej. Polskie Państwo PodziemneFoto: Polskie Radio

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku. 

Największą podziemną organizacją walczącą z okupantem była Armia Krajowa. Ustalenie liczebności AK, ze względu na konspiracyjny charakter, nie jest łatwe. Liczebność Armii wzrosła diametralnie po akcji scaleniowej, w ramach której dowództwu AK podporządkowano największe konspiracyjne organizacje zbrojne - Narodowa Organizacja Wojskowa (siła zbrojna Stronnictwa Narodowego) i Bataliony Chłopskie (organizacja wojskowa Stronnictwa Ludowego). Wówczas w szeregach AK służyło ok. 300 tys. żołnierzy.

Posłuchaj wspomnień żołnierzy walczących z okupantami w kraju. Zajrzyj do serwisu Polacy na frontach II wojny światowej. [Kliknij obrazek poniżej]


src=" //static.prsa.pl/e3e575f3-9366-490d-809d-d3e1b462ab38.file"


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem