X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Andrzej Walicki - przewodnik po rosyjskim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 20:40
20 sierpnia 2020 zmarł prof. Andrzej Walicki – filozof i historyk idei. Był specjalistą od historii myśli - zwłaszcza polskiej i rosyjskiej.
Audio
  • "Andrzej Walicki". Audycja Jerzego Mikke z cyklu "Wizerunki ludzi myślących". (PR, 11.11.1979)
Prof. Andrzej Walicki
Prof. Andrzej WalickiFoto: (ar/awol) PAP/Andrzej Rybczyński

Znany humanista

Profesor Walicki był jednym z najbardziej cenionych polskich naukowców-humanistów na świecie. Świadczą o tym dwa istotne fakty. Po pierwsze ten, że Andrzej Walicki w 1998 roku został laureatem nagrody im. Eugenia Balzana, uważanej za najważniejszą europejską nagrodę w dziedzinie humanistyki. Drugim, ważniejszym dowodem jest to, że prace Walickiego od lat są wydawane na całym świecie i nie chodzi tu o artykuły (co jest powszechne w środowisku naukowym), ale o obszerne książki.

Młody profesor

Andrzej Walicki interesował się filozofią od młodych lat. Przyjacielem jego ojca – historyka sztuki Michała Walickiego i częstym bywalcem w jego domu był filozof Sergiusz Hessen. Rozmowy z Hessenem miały zasadnicze znaczenie dla rozbudzenia pasji młodego Andrzeja do filozofii. Na studia poszedł więc do Łodzi, gdzie wykładał Sergiusz Hessen, ale także wybitny Tadeusz Kotarbiński.

Dyplom zrobił już jednak na Uniwersytecie Warszawskim w 1953 roku, a doktoryzował się w roku 1957. Tytuł docenta otrzymał Walicki w 1964 roku w Instytucie Filozofii PAN, a profesora w 1972 roku, w wieku zaledwie 42 lat.

Zainteresowania

Poza kierunkiem filozoficznym Walicki studiował także rusycystykę. Oba fakultety wyznaczyły naturalny kierunek jego zainteresowań naukowych. Walicki jest bowiem znany przede wszystkim jako historyk myśli rosyjskiej. Drugą ważną gałęzią jego działalności naukowej jest historia myśli polskiej, szczególnie romantycznej. Jego prace dotyczą w szczególności takich zagadnień jak marksizm, myśl liberalna, totalitaryzm, komunizm, liberalizm, patriotyzm, nacjonalizm, mesjanizm czy wreszcie historia inteligencji.

Obok Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczko i Jerzego Szackiego Walicki jest uznawany za współtwórcę tak zwanej "warszawskiej szkoły historii idei", której przedstawiciele działali na Uniwersytecie Warszawskim w latach 50. Szkołę charakteryzowały nowatorskie metody zastosowane do badania dziejów idei.

Obieżyświat

W latach 1981 – 1986 profesor Walicki był wykładowcą Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. Od 1986 roku pracował przez kilka lat na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. Wykładał też jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Stanforda.

Jasność wywodu

Poza samą wartością naukową wybitnych publikacji Walickiego, ich zaletą jest także styl.

- Nigdy nie dawał wielu przypisów, choć oczywiście zawsze miał przyswojona ogromna literaturę na damy temat - mówił w audycji Jerzego Mikke w Polskim Radiu filozof Adam Sikora w 1979 roku. – Wolał nie rozrywać spójności wywodu. Jego książki zarażają obecną w nich pasją Walickiego – dodawał Sikora.

Do najważniejszych publikacji Andrzeja Walickiego należą: "Osobowość a historia. Studia z dziejów literatury i myśli rosyjskiej" (1959), "Rosyjska filozofia i myśl społeczna. Od Oświecenia do marksizmu" (1973), "Między filozofią, religią i polityką. Studia o myśli polskiej epoki romantyzmu" (1983) i wiele innych.

az

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fiodor Dostojewski - pisarz, psycholog, myśliciel

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 05:45
- Nie Freud odkrył podświadomość. Podświadomość odkrył Dostojewski. Nazwał ją podziemiem ludzkiej psychiki - mówił o Fiodorze Dostojewskim ks. prof. Henryk Paprocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anarchizm – utopia pełnej wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 06:03
W potocznej świadomości anarchia kojarzy się z chaosem. To jest jednak anarchizacja, bunt ludzi przeciwko obowiązującym normom. Anarchia to ideologia, która posiada własną wizję przekształceń społecznych, poprzez wyeliminowanie państwa i wszelkich autorytetów w społeczeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiara i poczucie absurdu. Myśl religijna Szestowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:00
- Rozumowi europejskiej filozofii Lew Szestow przeciwstawiał wołanie z krzyża, głupotę, absurdalną nierozumność Hioba, Abrahama, Izaaka - mówił o rosyjskim myślicielu prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Hercen - dzwon rosyjskiego sumienia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 11:00
"Polska demokratyczna, reprezentowana przez swoich demokratycznych przywódców, wyciąga do nas swoją dłoń. Łączcie się z Polakami we wspólnej walce za naszą i waszą wolność" - pisał Aleksander Hercen, jeden z niewielu rosyjskich orędowników sprawy polskiej podczas powstania styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stypendium im. Kołakowskiego. Historia idei i filozofii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
W audycji rozmawialiśmymy o Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego, które trafiło do rąk dr Cateriny Tarlazzi – historyka filozofii średniowiecznej z Uniwersytetu Genewskiego.
rozwiń zwiń