more_horiz
Historia

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 05:48
W jednym z listów do przyjaciółki Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
Franz Kafka
Franz KafkaFoto: Wikimedia/domena publiczna/CC BY-SA 1.0/Mounirzok

3 czerwca mija 97 lat od przedwczesnej śmierci wybitnego pisarza Franza Kafki, prekursora egzystencjalizmu, autora powieści "Proces", "Zamek" i "Ameryka", a także licznych krótkich próz (m.in. "Kolonia karna", "Głodomór" i słynna "Przemiana"), twórcy, którego dzieło wpłynęło nie tylko na kilka pokoleń artystów, lecz także na nasz codzienny język - frazy "sytuacja kafkowska" używamy do dziś.


Posłuchaj
47:58 Dwójka Strefa Literatury 03.07.2016.mp3 Proza Kafki - podróż bez powrotu. O autorze "Procesu" mówią Łukasz Musiał, Piotr Paziński i Adam Lipszyc. (PR, 3.07.2016)

 

piotr adamczyk w tpr-  -- 10_.jpg
Piotr Adamczyk czyta "Proces" Kafki

Sam na sam z tekstem

 Nie sądzę, żeby pisał on swoje powieści z intencją stania się świadkiem XX wieku. Niemniej tak się stało. Został pisarzem, w którym przeglądamy się wszyscy od dobrych stu lat. Odnajdujemy w nim: poczucie lęku egzystencjalnego, niepewności, wykluczenia, samotności. Te obrazy nic nie straciły ze swej ostrości  mówił prof. Łukasz Musiał w Polskim Radiu w 2016 roku.

W tej samej audycji Piotr Paziński zauważył, że wobec Kafki "jesteśmy samotni, jak samotny jest człowiek przed prawem w jego utworach".  Jeśli istnieje wspólnota jego czytelników, to i tak każdy stoi osobno. Jest to pewna kondycja egzystencjalna: bycia sam na sam z jego tekstem. Na czytelnika nie czeka żaden happy end  podkreślał.

40 lat samotności

 Kafka należy do tych pisarzy, których twórczość można zrozumieć wyłącznie przez ich biografię – mówiła Anna Retmaniak w audycji z cyklu "Magazyn publicystyki kulturalnej - Franz Kafka" z 1984 roku.


Posłuchaj
17:01 franz kafka___f 29674_tr_0-0_116270752c019e86[00].mp3 Audycja Anny Retmaniak z cyklu "Magazyn publicystyki kulturalnej - Franz Kafka" (PR, 1984)

 

Kafka1906 663.jpg
Kafka kochał na odległość

Jak podają biografie pisarza, Franz Kafka był dzieckiem słabowitym, nieśmiałym, wiecznie zamyślonym. Często chorował i niemal co roku przebywał kilka tygodni w różnych sanatoriach. Stronił od ludzi, zawsze samotny. Mieszkał do 35. roku życia z rodzicami.

Mimo licznych romansów nigdy nie założył rodziny. Swatano go z Felicją Bauer, sekretarką z Berlina, z którą prowadził ożywioną korespondencję przez ponad 5 lat. Kafka po zerwaniu z Felicją zniszczył jej listy do siebie, natomiast jego listy do Felicji przetrwały i zostały wydane w latach 50. XX w. przez jego przyjaciela, pisarza Maxa Broda.

Znaczną rolę odegrała w życiu Kafki tłumaczka jego dzieł na język czeski, Milena Jesenská, która stała się jego najbliższą powierniczką. Najbliżej związana z Franzem Kafką była najprawdopodobniej Dora Diamant, jego ostatnia partnerka życiowa, dla której wyprowadził się z domu. Rok później, w wieku 40 lat, zmarł na gruźlicę, w sanatorium w Kierling koło Wiednia.

Wbrew testamentowi

 Mimo że otoczony znajomymi i kobietami, zawsze był samotny i dość tajemniczy. Przytłaczały go życiowe powikłania, konflikt z ojcem, otoczeniem, trudność dostosowania się do życia  mówił w 1984 roku Stefan Treugutt, krytyk teatralny, historyk literatury. – Dręczyło go wielkie pytanie o to, jak w ogóle można normalnie żyć, zdając sobie sprawę z tragizmu istnienia. I dał temu wyraz w twórczości.

franz kafka 1200 wiki.jpg
Łukasz Musiał: nie potrafimy się od Kafki uwolnić

W 2017 roku tłumaczka Jolanta Kozak zwróciła uwagę, że niejednoznaczność Kafki i jego widzenia rzeczywistości znajduje wyraz w jednym z Kafkowskich aforyzmów: "w walce między tobą a światem sekunduj światu". – To klasyczny obraz konfliktu między nadwrażliwą jednostką i bolesnym dla niej światem, czyli bolesnymi kontaktami z innymi ludźmi. Kafka bowiem opisuje ludzi, żywe istoty, które bardzo chcą się do siebie zbliżyć, ale gdy to zrobią, ranią się – powiedziała.


Posłuchaj
55:51 Dwójka Dwukropek 15.12.2017.mp3 "Człowiek z piękną raną". O Franzu Kafce opowiadają Jolanta Kozak, Jakub Ekier, Piotr Paziński i prof. Łukasz Musiał. (PR, 15.12.2017)

 

Do popularyzacji dzieł Kafki przyczynił się jego przyjaciel Max Brod, pisarz, który "wydobył" dla czytelników twórczość Kafki w latach 40. i 50. na fali powojennej popularności egzystencjalizmu. Wydał trzy niedokończone powieści Kafki ("Ameryka", "Proces" i "Zamek") oraz liczne opowiadania i miniatury, pomimo że Kafka kazał mu spalić wszystkie teksty po swojej śmierci. Na szczęście jego przyjaciel nie wykonał tego polecenia. Max Brod wydał także "Dzienniki" Kafki, listy do siebie, Felicji Bauer, Mileny Jesenskiej i kilku innych osób.

im/mc

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem