more_horiz
Historia

"Bolesław Chrobry" był największą przygodą pisarską Antoniego Gołubiewa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 05:40
- Myślę, że wszyscy jesteśmy unoszeni przez przeszłość jako dziedzice, jako ci, którzy nie zaczynają od zera, od jaskini, od wykrzesania pierwszej iskry ognia – mówił Antoni Gołubiew w rozmowie z Anną Balicką w Polskim Radiu.
Antoni Gołubiew, pisarz
Antoni Gołubiew, pisarzFoto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: Antoni Gołubiew. Największa przygoda mojego życia, Znak 1981

27 czerwca mija 43. rocznica śmierci Antoniego Gołubiewa, pisarza i publicysty, autora czterotomowej epopei historycznej "Bolesław Chrobry", którą pisał przez blisko 30 lat.

Wileńskie korzenie

Posłuchaj
20:55 Antoni Gołubiew - aud. Anny Balickiej.mp3 Antoni Gołubiew popowiadał o swoim życiu i twórczości w audycji Anny Balickiej "Portret pisarza". (PR, 14.04.1978)

 

- Ja pochodzę z ziemi, lasów i wód Wileńszczyzny - mówił Gołubiew w rozmowie nagranej na kilkanaście miesięcy przed śmiercią. - Dlatego tak lubię Mazury i Kaszuby. Co roku wyjeżdżam w tamte strony na kilka miesięcy i tam pracuję. Nie wyobrażam sobie, jak moje wnuki i prawnuki będą oddychały, kiedy wokół będzie tylko beton i asfalt. Ja bez zieleni lasów i chrobotania wody to bym nie bardzo wiedział jak żyć - dodał.

Antoni Gołubiew urodził się 25 lutego 1907 w Wilnie. Tu też studiował i debiutował literacko. Po wojnie w 1946 roku zamieszkał w Krakowie. - Należę do trzech epok, pamiętam jeszcze dobrze czasy sprzed I wojny światowej - stwierdził.

"Bolesław Chrobry"

Który okres życia uważał za najbardziej intensywny? Przypominał wiele takich momentów, wracał pamięcią do czasów dzieciństwa, młodości, okresu dwudziestolecia i czasów powojennych. Dużo miejsca w czasie rozmowy z Anna Balicka poświęcił na rozważania o swej najbardziej znanej publikacji - "Bolesław Chrobry". - To jest historia naszego życia i naszych początków - stwierdził Gołubiew.

Historyczna epopeja "Bolesław Chrobry" to wielka piastowska saga o dziejach narodu i dziejach człowieka.

- Ilekroć zabierałem się do czytania dwóch pierwszych tomów powieści, tylekroć odstawiałem tę książkę na półkę – mówił gość audycji, red. Jerzy Kołłątaj. – Nie mogłem po prostu przymusić się do tego języka Gołubiewa, wydawał mi się absolutnie niestrawny i nie do przebrnięcia. Po prostu te wszystkie wartości, o których mi opowiadano, że tkwią w tej powieści, były nie do opanowania przeze mnie na skutek tej bariery językowej.

I dodał: - Ale jak sięgnąłem po tę książkę po kilku latach, to okazało się, że jest to lektura pasjonująca. Czekałem potem na każdy następny tom.

Przeszłość i przyszłość

Antoni Gołubiew przed II wojną światową współtworzył m.in. z Czesławem Miłoszem grupę poetycką Żagary. Po wojnie był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracował z pismami "Znak" i "Odra". W 1978 r. podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.

Najbardziej osobiste marzenie? - Skończyć harmonijnie swoje dni - powiedział na zakończenie spotkania z Anną Balicką.

bs