X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

"Bolesław Chrobry" był największą przygodą pisarską Antoniego Gołubiewa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 05:40
- Myślę, że wszyscy jesteśmy unoszeni przez przeszłość jako dziedzice, jako ci, którzy nie zaczynają od zera, od jaskini, od wykrzesania pierwszej iskry ognia – mówił Antoni Gołubiew w rozmowie z Anną Balicką w Polskim Radiu.
Antoni Gołubiew, pisarz
Antoni Gołubiew, pisarzFoto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: Antoni Gołubiew. Największa przygoda mojego życia, Znak 1981

27 czerwca mija 35. rocznica śmierci Antoniego Gołubiewa, pisarza i publicysty, autora czterotomowej epopei historycznej ”Bolesław Chrobry”, którą pisał przez blisko 30 lat.

Wileńskie korzenie

Posłuchaj
20:55 Antoni Gołubiew - aud. Anny Balickiej.mp3 Antoni Gołubiew popowiadał o swoim życiu i twórczości w audycji Anny Balickiej "Portret pisarza". (PR, 14.04.1978)

 

- Ja pochodzę z ziemi, lasów i wód Wileńszczyzny - mówił Gołubiew w rozmowie nagranej na kilkanaście miesięcy przed śmiercią. - Dlatego tak lubię Mazury i Kaszuby. Co roku wyjeżdżam w tamte strony na kilka miesięcy i tam pracuję. Nie wyobrażam sobie, jak moje wnuki i prawnuki będą oddychały, kiedy wokół będzie tylko beton i asfalt. Ja bez zieleni lasów i chrobotania wody to bym nie bardzo wiedział jak żyć - dodał.

Antoni Gołubiew urodził się 25 lutego 1907 w Wilnie. Tu też studiował i debiutował literacko. Po wojnie w 1946 roku zamieszkał w Krakowie. - Należę do trzech epok, pamiętam jeszcze dobrze czasy sprzed I wojny światowej - stwierdził.

"Bolesław Chrobry"

Który okres życia uważał za najbardziej intensywny? Przypominał wiele takich momentów, wracał pamięcią do czasów dzieciństwa, młodości, okresu dwudziestolecia i czasów powojennych. Dużo miejsca w czasie rozmowy z Anna Balicka poświęcił na rozważania o swej najbardziej znanej publikacji - "Bolesław Chrobry". - To jest historia naszego życia i naszych początków - stwierdził Gołubiew.

Historyczna epopeja "Bolesław Chrobry" to wielka piastowska saga o dziejach narodu i dziejach człowieka.

- Ilekroć zabierałem się do czytania dwóch pierwszych tomów powieści, tylekroć odstawiałem tę książkę na półkę – mówił gość audycji, red. Jerzy Kołłątaj. – Nie mogłem po prostu przymusić się do tego języka Gołubiewa, wydawał mi się absolutnie niestrawny i nie do przebrnięcia. Po prostu te wszystkie wartości, o których mi opowiadano, że tkwią w tej powieści, były nie do opanowania przeze mnie na skutek tej bariery językowej.

I dodał: - Ale jak sięgnąłem po tę książkę po kilku latach, to okazało się, że jest to lektura pasjonująca. Czekałem potem na każdy następny tom.

Przeszłość i przyszłość

Antoni Gołubiew przed II wojną światową współtworzył m.in. z Czesławem Miłoszem grupę poetycką Żagary. Po wojnie był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracował z pismami "Znak" i "Odra". W 1978 r. podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.

Najbardziej osobiste marzenie? - Skończyć harmonijnie swoje dni - powiedział na zakończenie spotkania z Anną Balicką.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dało by się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 06:13
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I – wprowadził Polskę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 05:45
Przyjmując chrzest Mieszko I wprowadził Polan do świata zachodniej Europy. Ten krok stawiał także samego Mieszka jako równorzędnego innym władcom kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe dzieje polskich insygniów królewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:00
Polska jest jednym z niewielu europejskich państw, które nie posiadają oryginalnych regaliów. 4 października 1795 Prusacy zrabowali ze skarbca na Wawelu regalia, które zostały przetopione na monety w 1811 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko II - w cieniu ojca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 05:40
Historia ocenia drugiego króla Polski przez pryzmat sukcesów Bolesława Chrobrego. Mieszko, jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca nie jest łatwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Gołubiew. Człowiek od "Bolesława Chrobrego"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Z okazji 110. rocznicy urodzin (25 lutego) zapraszamy na opowieść o pisarzu zajmującym się historią, wieloletnim publicyście "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 05:55
Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronacja Bolesława Chrobrego – manifestacja niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 05:55
– Z politycznego punktu widzenia uzyskanie korony było symbolem niezależności władcy i jego państwa. Bez wątpienia koronacja spektakularnie wieńczyła panowanie Chrobrego – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń