X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Stanisław Jankowski"Agaton": "Podrobiliśmy dokumenty niemieckiego generała, na których po Europie jeździł kurier Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:45
- Na przełomie lat 1942/1943 wydawaliśmy około tysiąca fałszywych dokumentów miesięcznie. Wszyscy kurierzy, zwłaszcza zagraniczni, po powrocie z akcji, mieli obowiązek nam meldować, jak te dokumenty działają - opowiadał o działalności konspiracyjnej legendarny cichociemny Stanisław Jankowski ps. Agaton.

Stanisław Jankowski wspominał o jednym z najbardziej spektakularnych fałszerstw, których dokonał.

- Najbardziej efektownym przykładem naszej działalnści był Kazimierz Leski, słynny "Bradl", który przyszedł do mnie i powiedział, że dostał rozkaz zmontowania szlaku kurierskiego z Warszawy do Hiszpanii przez Paryż - wspominałlegendarny cichociemny. 

"Bradl" pierwszy raz pojechał jako kolejarz niemiecki, ale po powrocie poinformował "Agatona", że najlepiej podróżuje się po okupowanej Europie w mundurze niemieckiego żołnierza. "Bradl" chciał jeździć jako generał niemiecki.

- To było wyzwanie, za namową Bradla uruchomiliśmy warszawskich złodziei kieszonkowych, którzy dla potrzeb Armii Krajowej, ryzykując życie, okradali oficerów niemieckich, którzy przejeżdżali przez Warszawę - opowiadał Stanisław Jankowski w nagraniu zachowanym w radiowym archiwum. 

"Agaton" był jednym z 316 cichociemnych, którzy skoczyli na spadochronie do okupowanej Polski. Od nocy z 3 na 4 marca 1942 roku aż do wybuchu Powstania Warszawskiego działał w konspiracji. W okupowanym kraju został kierownikiem Wydziału Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komedy Głównej Armii Krajowej. Jego wydział z powodzeniem zajmował się podrabianiem dokumentów.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W Powstaniu Warszawskim był dowódcą plutonu "Agaton" w batalionie "Pięść". Powstanie rozpoczął na Woli. W nocy z 13 na 14 sierpnia razem ze swoim patrolem przedarł się ze Starego Miasta na Żoliborz z rozkazami dla pułkownika Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela". Jeszcze tej samej nocy ruszył z patrolem do oddziałów w Puszczy Kampinoskiej skąd wrócił z batalionem posiłków. W nocy z 21 na 22 sierpnia brał udział w nieudanym ataku na Dworzec Gdański. Po upadku powstania przebywał w niemieckiej niewoli, gdzie został adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Po wojnie Jankowski wrócił do Polski. Jako architekt przez wiele lat pracował w Biurze Planowania Rozwoju Stolicy. Zmarł  5 marca 2002 roku w Warszawie.

2 sierpnia 2020 roku, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Powiślu odsłonięty został pomnik Stanisława Jankowskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:00
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Sierpiński - człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie. Posłuchaj jego wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 05:55
Powstanie Warszawskie nie wybuchło, jak zostało to zapamiętane w powszechnej świadomości, o godz. 17.00 - godzinie "W". Pierwsze strzały padły ok. 13.50 na Żoliborzu. Oddał je Zdzisław Sierpiński. W Archiwum Polskiego Radia zachowała się jego wypowiedź na temat tej chwili. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jankowski "Agaton": "Gestapo robiło wszystko, aby nas wytropić"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:44
- W Polsce miałem zorganizować komórkę, która miała produkować fałszywe dokumenty i opakowania. Założyliśmy kilka pracowni w pełnej konspiracji. To było solą w oku Gestapo, które orientowało się o naszej działalności i robiło wszystko, żeby nas wytropić - mówił Stanisław Jankowski o konspiracyjnej działalności w Warszawie przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń