more_horiz
Historia

Mieczysław Czechowicz. "Został głos, który się pamięta"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 05:45
30 lat temu, 14 września 1991 roku zmarł Mieczysław Czechowicz, jeden z najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i wspaniałym głosem, który, dzięki "Misiowi Uszatkowi" towarzyszył w dzieciństwie większości Polaków.
Mieczysław Czechowicz - kadr z filmu Wojna domowa w reżyserii Jerzego Gruzy, 1965 rok
Mieczysław Czechowicz - kadr z filmu "Wojna domowa" w reżyserii Jerzego Gruzy, 1965 rokFoto: INPLUS/East News

- Mieczysław Czechowicz zrósł się z bajką dla dzieci, która powstała w złotym okresie polskiej animacji - powiedziała prof. Barbara Osterloff. – Został głos, który się pamięta.

- O nim nie można dużo powiedzieć, bo to był facet w specyficznym sensie bardzo zamknięty w sobie - powiedział Edward Dziewoński o Mieczysławie Czechowiczu w roku 1995. – Był aktorem prawdziwym. To znaczy: on grał tak, jak mu się wydawało, że należy to grać, a wydawało mu się dobrze! Zasadniczą prawdę miał w sobie i tę prawdę automatycznie chwytał i wykładał.

W tym samym 1995 roku Andrzej Szczepkowski wspominał: - Nie przyjąłem do wiadomości jego odejścia z naszego grona. Był kochany, również przez widzów, z powodu witalności i radości życia.

Ciepły głos, wdzięk, liryzm i potężna postura nie przeszkodziły Czechowiczowi grać postaci groźnych, przekraczać granic własnego emploi. Pamiętne są jego role w "Karierze Artura Ui" Brechta oraz w "Tangu" Mrożka.

- Dziewoński ma rację, mówiąc o prawdzie - zastanawiał się Maciej Englert. – Nie wiem, czy dziś już występuje coś takiego jak "prawda". Dziś liczy się "szczerość", ale ta kategoria niczego nam nie wnosi do oglądu świata. Czechowicz był typem Pickwicka, ciepłego, otwartego, dobrodusznego. Miał też siłę i brutalność, osłabioną jego wdziękiem: jego Edek w "Tangu" był groźny, straszny.


Posłuchaj
45:54 CZECHOWICZ.mp3 To już 20 lat... - wspomnienie o Mieczysławie Czechowiczu. W audycji Tomasza Mościckiego Mieczysława Czechowicza wspominali prof. Barbara Osterloff oraz Maciej Englert. Usłyszeć także można archiwalne wypowiedzi Edwarda Dziewońskiego oraz Andrzeja Szczepkowskiego. (PR, 2011)

 

Mieczysław Czechowicz występował jako statysta w lubelskiej Operetce i Teatrze Dramatycznym, uczęszczając jednocześnie do Studia Dramatycznego. Aktor Teatru Współczesnego (1954-1986), Teatru Kwadrat (1986-1991). Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów estrady, współzałożyciel i wykonawca kabaretu "Koń" (1958), "Szpak", "Wagabunda", "Dudek", "U Lopka", niezapomnianych postaci i piosenek w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów, ról dla najmłodszej widowni, jak niepowtarzalny Kubuś Puchatek, czy Miś Uszatek. Ma w dorobku wiele ról filmowych i telewizyjnych, między innymi w "Poszukiwanym, poszukiwanej", "Nie lubię poniedziałku" czy "Janosiku".

kk/im

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem