more_horiz
Historia

Powstanie Warszawskie. 27 września 1944. Po ciężkich walkach kapituluje dzielny Mokotów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:51
Pięćdziesiąty ósmy dzień powstania. Upada dzielny opór powstańców walczących o Mokotów.
Kapitulacja Mokotowa. Cywilni mieszkańcy Warszawy opuszczają miasto.
Kapitulacja Mokotowa. Cywilni mieszkańcy Warszawy opuszczają miasto.Foto: Bundesarchiv/Wikipedia/domena publiczna

Po ciężkich walkach około południa Mokotów kapituluje.


Posłuchaj
01:49 10 27 wrzesnia.mp3 O warunkach kapitulacji, pertraktacjach w sprawie ewakuacji cywilów i rannych z Mokotowa - mówi Lesław Bartelski ps. Saski. (Archiwum PR)

 

Powstańcy ewakuują się kanałami do Śródmieścia Południe. Wychodzą m.in. z kanału w Al. Ujazdowskich przy ul. Wilczej. Tam dociera około 800 osób.

Tego dnia Niemcy zabijają 140 powstańców, którzy przez pomyłkę wyszli włazem na ul. Dworkowej wprost na teren zajęty przez wroga.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj, jaki udział w Powstaniu mieli pracownicy miejskich wodociągów i kanalizacji:

Wspomnienia o ewakuacji kanałami Jana Józefa Lipskiego z kompanii B1 pułku "Baszta": "[…] W kanałach spędziłem najstraszniejszą dobę mojego życia. Kolumna marszowa została dość szybko z góry, przez włazy zaatakowana przez Niemców. Nie udało się tej ewakuacji zataić. Niemcy wrzucali karbid w celu gazowania kanału. Przy każdym włazie na terenie przez nich obsadzonych czekali z granatami, które wrzucane były przez włazy. […] Ludzie nie wytrzymywali psychicznie, wariowali, a prawie przez cały czas szło się, depcząc po zwłokach, w tej mazi. […]"


Posłuchaj
14:22 Dni Walczącej Stolicy, 27.09.mp3 Wspomnienia m.in. Jana Józefa Lipskiego, strzelca z kompanii B1 pułku "Baszta"; fragm. z pisma AK pt. "Wiadomości Powstańcze". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

W dzienniku bojowym 9. armii niemieckiej zapisano: "Opór powstańców na Mokotowie załamuje się. Około południa przyjęto kapitulację. Dwa tysiące członków AK składa broń. Prócz tego 5000 ludności cywilnej wychodzi z Mokotowa". [...]


Posłuchaj
02:23 A47931 27.09 Powstancze klendarium_1326807_1.mp3 - Trzeba było się zdecydować i pójść do Śródmieścia albo spróbować uciec do cywila. (PR, 2014)

 


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem