more_horiz
Historia

Karol i Diana – bajka bez szczęśliwego zakończenia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 05:58
Małżeństwo Karola, następcy brytyjskiego tronu, i Diany Spencer, okrzykniętej przez media "królową ludzkich serc" elektryzowało opinię publiczną w latach 80. i 90. Ich burzliwy związek został przedstawiony w najnowszym sezonie serialu "The Crown".
Książę Karol i Diana Spencer, 15 maja 1981
Książę Karol i Diana Spencer, 15 maja 1981Foto: Photonews Scotland / Rex FeaturesEAST NEWS

Książę Karol i Diana Spencer wzięli ślub 29 lipca 1981 roku w Katedrze Św. Pawła w Londynie. Dzień uroczystości został ogłoszony świętem narodowym, a transmisję ceremonii oglądało na żywo aż kilkaset milionów widzów.

Małżeństwo wagi państwowej

Twórcy serialu "The Crown" przedstawiają historię związku Karola i Diany od poznania pary, aż do głębokiego kryzysu małżeńskiego z początku lat 90. Posługują się symbolicznymi scenami, które na przestrzeni dziesięciu odcinków mogą zobrazować widzom problemy, przed którymi stał ich związek.

Karol na początku czwartego sezonu ma już 31 lat i wciąż pozostaje bez żony. Rodzi to niepokój królowej, która nalega, aby następca tronu wreszcie się ustatkował. Wybranką księcia zostaje młodziutka arystokratka, lady Diana Spencer. Serial przedstawia ich pierwsze spotkanie jako zderzenie dwóch kompletnie innych osobowości.

dwóch filipów the crown 1200.jpg
Jego Wysokość w kryzysie. Książę Filip w serialu "The Crown"

Karol poznaje Dianę podczas wizyty u Sary Spencer, jej starszej siostry. Diana zaskakuje chwilowo pozostawionego samemu sobie Karola i rozpoczyna z nim rozmowę. Jest frywolna i ubrana w kostium postaci z szekspirowskiego "Snu nocy letniej". Jawi się wyjątkowo niedojrzale na tle poważnego mężczyzny, jakim jest Karol.

W rzeczywistości Karol i Diana spotkali się po raz pierwszy już w 1977 roku, a trzy lata później książę Walii zaczął ją traktować jako potencjalną kandydatkę na małżonkę. Ich oficjalne zaręczyny odbyły się 6 lutego 1981 roku, o czym niedługo później została poinformowana opinia publiczna.

To właśnie wtedy Karol wypowiedział słynne zdanie "cokolwiek znaczy być zakochanym". Była to odpowiedź na pytanie o to, czy on i Diana są w sobie zakochani. Ta scena jest przedstawiona w serialu "The Crown" i stanowi zapowiedź ich przyszłych kłopotów.

Kryzys w książęcym małżeństwie

Związek Karola i Diany jest głównym wątkiem tego sezonu serialu. Książę Walii staje się wręcz głównym "złym charakterem" i sprawcą nieszczęść Diany, która przez problemy małżeńskie zaczyna chorować na bulimię.

EN_00947067_3500 crown.jpg
Zapomniane kuzynki i zagubione dzieci Elżbiety II. Tajemnice rodziny królewskiej w "The Crown"

Książę Karol notorycznie utrzymuje potajemne kontakty z Camillą Parker Bowles i zdradza z nią Dianę jeszcze w okresie narzeczeństwa. Jak przedstawia "The Crown", rodzina królewska nigdy w pełni nie zaakceptowała wybranki następcy tronu, a główną winę za to ponosi Elżbieta II, która usilnie stara się tuszować wszelkie problemy i doprowadzić do ugody pomiędzy małżonkami.

Małżeństwo Karola i Diany nie staje się bajecznym związkiem, a pasmem nieszczęść i kryzysów, przeplatanych jedynie momentami spokoju.

Ile prawdy w "The Crown"?

Hugh Vickers, historyk brytyjskiej rodziny królewskiej, na łamach dziennika "The Times" wypunktował nieścisłości historyczne, które popełnili twórcy serialu. Wśród nich znajdują się również te związane z małżeństwem Karola i Diany.

margaret johnson waszyngton 1965 eastnews 1200.jpg
Ameryko, ratuj królową! Ile prawdy w "The Crown"?

Według niego absurdem jest, jakoby książę Walii codziennie dzwonił do Camilli Parker Bowles. Kłamstwem ma być również wybuch wściekłości Diany podczas oficjalnej podróży do Australii, kiedy wymusiła zmianę planów ze względu na chęć pozostania w kontakcie z małym synkiem Williamem. Vickers poddaje także w wątpliwość, żeby księżna Małgorzata strofowała Dianę z powodu nieznajomości odpowiedniego zachowania w obliczu królowej.

Mijanie się z prawdą przez twórców serialu "The Crown" zostało ostro skrytykowane przez Simona Jenkinsa w gazecie "The Guardian". – Słowa i czyny żyjących ludzi zostały wymyślone tak, aby pasowały do fabuły, która mogłaby zostać nakreślona przez największych zwolenników Diany – pisał.

Jaka wyglądała prawda? Znając troskę królowej Elżbiety II o prywatność rodziny, zapewne nieprędko ją poznamy.

sa

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem