X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zmarła Lidia Lwow-Eberle. Była symbolem walki o wolność. Posłuchaj jej wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 18:00
Panna Wyklęta. Sanitariuszka w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, prywatnie jego narzeczona. Znana w konspiracji pod pseudonimem "Lala". 
Lidia Lwow-Eberle w czasie konferencji prasowej poświęconej kolejnym wynikom prac identyfikacyjnych ofiar terroru komunistycznego, prowadzonych w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów 22 bm., w Warszawie. Wśród zidentyfikowanych dziewięciu ofiar są m.in.: mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka i mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Wa
Lidia Lwow-Eberle w czasie konferencji prasowej poświęconej kolejnym wynikom prac identyfikacyjnych ofiar terroru komunistycznego, prowadzonych w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów 22 bm., w Warszawie. Wśród zidentyfikowanych dziewięciu ofiar są m.in.: mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka i mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora. WaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Dzisiaj, 5 stycznia 2021 roku zmarła wieku 100 lat Lidia Lwow-Eberle - "Ewa", "Lala". O jej śmierci poinformowała na Facebooku fundacja "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich".

Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka - zobacz serwis historyczny

Lidia Lwow-Eberle urodziła się w 1920 roku w Rosji, a wychowała się na Nowogródczyźnie. W 1939 roku rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Do 1943 pracowała jako nauczycielka w szkołach białoruskich, gdzie uczyła języka rosyjskiego.

W sierpniu 1943 roku dołączyła do swojego pierwszego oddziału partyzanckiego Okręgu Wileńskiego AK, niedługo potem trafiła pod dowództwo "Łupaszki". Jego oddziały walczyły z Niemcami i z Sowietami. Była przy boku "Łupaszki" do połowy 1948 roku, kiedy to oboje zostali aresztowani.

Lidię Lwow stalinowski sąd skazał na dożywocie. Mjr Zygmunt Łupaszka dostał wyrok śmierci, który wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Po amnestii w 1956 roku Lidia Lwow wyszła na wolność. 

W jednej ze swoich radiowych gawęd opowiadała o tragicznych losach 5 Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka", która w latach 1943-44 uwikłana była w walkę z Niemcami, Litwinami i Sowietami.

- W roku 1943 udało się dogadać z sowiecką partyzancką, mijaliśmy się z nimi w lasach bez strzału. Wszystko zmieniło się wraz z odwrotem Niemców z Wileńszczyzny. Sowieci uderzyli na nas z dwóch stron - wspominała Lidia Lwow Eberle.

"Łupaszka" dostał propozycję włączenia jego oddziału do wojska polskiego walczącego u boku armii radzieckiej. W tych okolicznościach zdecydował się na rozwiązanie brygady i danie wolnej ręki swoim towarzyszom broni. Lidia Lwow-Eberle została przy Łupaszce. W Polskim Radiu wspominała miesiące partyzanckich walk, zimę spędzoną w leśnej ziemiance i dramatyczne próby wyrywania się z kolejnych obław NKWD i UB.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Posłuchaj gawęd Lidii Lwow-Eberle, które nagrała dla Polskiego Radia w czerwcu 2015 roku.


Posłuchaj
12:04 Dwojka Zapiski ze wspolczesnosci 1.06.2015.mp3 Lidia Lwow-Eberle o dzieciństwie i początkach II wojny światowej. (Zapiski ze współczesności/Dwójka, 1.06.2015)

Posłuchaj
14:16 Dwójka Zapiski ze współczesności 2.06.2015.mp3 Lidia Lwow-Eberle o życiu z partyzantami, pracy w leśnej kuchni, potyczkach wojskowych i początkach związku z mjr Łupaszką. (Zapiski ze współczesności/Dwójka, 2.06.2015)

Posłuchaj
13:14 Dwojka Zapiski ze wspolczesnosci 3.06.2015.mp3 Lidia Lwow-Eberle o akcjach partyzanckich, bazie w Puszczy Białowieskiej, rozwiązaniu oddziału i wyjeździe z Łupaszką do Gdańska. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

Posłuchaj
11:29 Dwójka Zapiski ze współczesności 4.06.2015.mp3 Lidia Lwow-Eberle o konspiracja w Gdańsku i Sztumie, partyzantce w Borach Tucholskich i na Podlasiu, aresztowaniu przez bezpiekę. (Zapiski ze współczesności/Dwójka, 4.06.2015)

  

Posłuchaj
12:42 Dwójka Zapiski ze współczesności 5.06.2015.mp3 Lidii Lwow-Eberle wspomina wyroki sądu stalinowskiego i czas od października 1950 roku. (Zapiski ze współczesności/Dwójka, 5.06.2015)
 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Franczak. Ostatni z żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 06:00
21 października 1963 roku zginął od kul ZOMO Józef Franczak ps. Lalek, żołnierz ZWZ-AK, WiN, ostatni partyzant podziemia niepodległościowego. Po II wojnie światowej nie złożył broni, ukrywał się 18 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hieronim Dekutowski ps. Zapora - żołnierz niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 05:50
24 września 1918 przyszedł na świat Hieronim Dekutowski "Zapora". Był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficerem Armii Krajowej, członkiem Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", cichociemnym, kawalerem orderu Virtuti Militari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feliks Selmanowicz "Zagończyk" - życie partyzanta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 05:55
"Odchodzę w zaświaty. To, co pozostawiam na tym świecie najdroższego, to Polskę i Ciebie" – napisał przed śmiercią do syna Feliks Selmanowicz. Zamordował go strzałem w tył głowy dowódca plutonu egzekucyjnego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Ciepliński "Pług" – niezłomny dowódca AK i WiN

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:55
26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Ukielski: Cele bezpieki w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości są unikatowe, bo znajdowały się tam, gdzie było samo skondensowane zło systemu komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 08:00
- Jest to ekspozycja, która pokazuje losy żołnierzy Armii Krajowej, losy powstańców warszawskich po nastaniu drugiego totalitaryzmu - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Paweł Ukielski, historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katownia w podziemiach MBP. "Tu działo się piekło"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:00
Podziemia budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości kryją mroczną tajemnicę. Na przełomie lat 40. i 50. były świadkami okrutnego losu, jaki został zgotowany żołnierzom podziemia antykomunistycznego przez stalinowskich oprawców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartka z modlitewnika Eugenii Siedzik, matki "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 05:48
Miała 38 lat kiedy została rozstrzelana przez Niemców i pochowana w nieznanym do dziś miejscu. Wcześniej przeżyła piekło wielomiesięcznego śledztwa. Eugenia z Tymińskich Siedzik – matka "Inki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Franciszek Niepokólczycki w rękach komunistycznych oprawców

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 06:00
To był typowy stalinowski proces pokazowy, szczegółowo wyreżyserowany przez aparat partyjny, Urząd Bezpieczeństwa i prokuraturę. Franciszek Niepokólczycki cudem jedynie uniknął kary śmierci, na którą skazano go w 1947 roku w procesie toczącym się w Krakowie.
rozwiń zwiń