more_horiz
Historia

Pierwsza rocznica śmierci Jana Lityńskiego. Posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:30
21 lutego 2021 roku zmarł Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji. Miał 75 lat.
Jan Lityński
Jan LityńskiFoto: PR/Paweł Belret

Październik 1956

Jan Lityński przed kamerą Portalu Polskiego Radia wiele razy mówił o doświadczeniach swojego pokolenia, m.in. o odwilży paździenikowej w Polsce w 1956 roku i o wojskowym stłumieniu powstania węgierskiego w listopadzie 1956 roku.

- Rok 1956 roku był dla mnie i dla mojego pokolenia, wtedy kilkunastolatków, pierwszym zbiorowym przeżyciem, doświadczeniem nadziei, że coś się w Polsce zmienia - mówił Jan Lityński w 2011 roku, w 55. rocznicę krwawego stłumienia powstania węgierskiego.

Zobacz i posłuchaj:

Marzec 1968

Jako organizator i uczestnik studenckich wystąpień w marcu 1968 roku, skazany został na 2,5 roku więzienia. 

- Samego wiecu nie widziałem, bo siedziałem w więzieniu. Skazano mnie w procesie tzw. komandosów za działalność w nielegalnej organizacji - mówil Jan Lityński w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2016 roku.

Posłuchaj wspomnień Jana Litynskiego o tymtym czasie: 

KOR 1976

Po robotniczych protestach m.in. w Radomiu i Ursusie w czerwcu 1976 roku, Jan Lityński zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Robotników i w pomoc pokrzywdzonym robotnikom i ich rodzinom. W tym samym roku był w grupie osób, które założyły "Biuletyn Informacyjny", pierwsze pismo ukazujące się poza cenzurą.

Jan Lityński był w tym czasie wielokrotnie aresztowany przez komunistyczne wladze. W 1977 roku był współredaktorem "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS "KOR" oraz  współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki".

- Najważniejsze wtedy było to, że KOR działał jawnie - mówił Jan Lityński w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 35. rocznicę założenia KOR.

Posłuchaj całej wypowiedzi:

"Solidarność" 1980

W 1980 roku doradca władz NSZZ "Solidarność". Autor uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 roku w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany.

W 1989 roku był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Posłuchaj, co o ustaleniach Okrąglego Stołu mówił w 2014 roku jako minister w Kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego.


Posłuchaj
11:46 z kraju i ze świata jedynka 6.2.2014 Jan Lityński, były opozycjonista i minister w Kancelarii Prezydenta o osiągnięciach Okrągłego Stołu (PR, 6.02.2014)

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. 

im 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem