more_horiz
Historia

"Matrix" – film, który trafia w ludzki lęk

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 05:40
23 lata temu, 31 marca 1999 roku swoją premierę miał film "Matrix". Zaprezentowana w nim fatalistyczna, cyberpunkowa wizja przyszłości okazała się niezwykle nośna i przekroczyła swoją popularnością klasyczne produkcje science-fiction.
pixabay.com
pixabay.comFoto: pixabay.com

Produkcja filmu "Matrix" od początku była ambitnie zakrojona na dużą skalę, o czym świadczy casting aktorski. Propozycje do głównych ról składano największym gwiazdom Hollywood, między innymi do roli Neo: Will Smith Johnny Depp, Brad Pitt i Leonardo DiCaprio, którzy te propozycję odrzucili. Podobnie z rolami Morfeusza, którego miał zagrać Sean Connery, i Trinity, do której przymierzano Angelinę Jolie. Ostatecznie trzy główne role wykreowali kolejno Keanu Reaves, Laurence Fishburne i Carrie-Anne Moss.

Teoria spiskowa

Wielu aktorów przyznawało potem, że nie rozumiało scenariusza i nie wierzyło w autorską wizję twórców: braci Wachowskich. "Matrix" jednak szybko okazał się frekwencyjnym hitem, zarobił 465 milionów dolarów i zdobył 4 Oscary. Mało tego - urósł do rangi legendy, sprytnie odtwarzając mityczne schematy i trafnie rozwijając społeczne obawy co do przyszłości a może już teraźniejszości. 

– Ten film powtarza tradycyjną, mityczną strukturę wybrańca, który ma walczyć ze status quo, zmienić rzeczywistość często ponosząc przy tym dramatyczne straty  wyjaśniał profesor Mirosław Filiciak, kulturoznawca w audycji Polskiego Radia.  Matrix zagospodarował wiele popularnych popkulturowych motywów: z jednej strony lęk przed technologią, kino często posługuje się taką podwójną logiką, to znaczy straszy nas nowymi technologiami, a z drugiej strony robi z nich atrakcyjny spektakl  dodawał.

Posłuchaj
08:50 ściąga matrix gość.mp3 Wpływ "Matrixa" na światową kinematografię. Audycja z cyklu "Ściąga z Popkultury". (PR, 30.03.2014)

I być może na tym właśnie opiera się tak wielka popularność tego filmu, na obawie, że już dawno zawładnęły nami komputery, a my tego nie zauważyliśmy.

Bohater, informatyk i haker Neo, odkrywa, że świat, w którym żyje nie jest prawdziwy, jest tylko komputerowym programem, wizją. Prawdziwy świat jest natomiast przerażający - na wielkich farmach roboty hodują nieświadomych ludzi, by pobierać z nich energię.

Kosmiczna rewolta

"Matrix" wydaje się czymś nowym i świeżym w kinie, ale faktycznie jest doskonale zrobionym klasycznym przedstawicielem gatunku science-fiction i stylu cyberpunk nawiązującym do japońskiej animacji "Ghost in the Shell" (1995) czy powieści Phillipa Dicka.

 Charakterystyczną cechą cyberpunka jest to, że ludzi mają konflikty z prawem, nie prowadzą jakiegoś ustabilizowanego trybu życia, właściwie nie powinienem mówić 'ludzie", bardzo często bohaterami są androidy, klony czy jakieś istoty, które nie są ludźmi, albo ludzie, którzy mają wszczepione implanty, które zmieniają ich postrzeganie rzeczywistości, czy roboty wręcz  tłumaczył Michał Wojtas, autor książki o cyberpunku w audycji Dominiki Klimek w Polskim Radiu.

Posłuchaj
14:30 2020_04_12 16_04_34_PR4_Faktofonia.mp3 Michał Wojtas o książce "Cyberpunk 1982-2020". Audycja Dominiki Klimek z cyklu "Faktofonia". (PR, 12.04.2020)

Ponadto dla cyberpunku typowy jest świat przyszłości zawładniętej przez wielkie korporacje, komputery bądź sztuczną inteligencję.

"Matrix" zasłynął nowatorskimi efektami specjalnymi, zwłaszcza tzw. bullet-time, czyli bardzo zwolnione tempo zdjęć w momentach walki czy wystrzału z broni, pokazujące bohatera ze wszystkich stron, jakby okrążała go kamera. Nie jest to jednak efekt komputerowy, bo został osiągnięty przez zdjęcia robione przez wiele aparatów fotograficznych ustawionych dookoło aktora.

az

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem