more_horiz
Historia

Antyczne posągi i greckie stroje, czyli życie Piotra Bieńkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 05:40
Piotr Ignacy Łada Bieńkowski urodził się 28 kwietnia 1865 roku w Romanówce pod Brodami. Jest uznawany za jednego z ojców "polskiej szkoły archeologicznej". To dzięki niemu powstał zakład archeologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Piotr Bieńkowski
Piotr Bieńkowski Foto: domena publiczna

Błyskawiczna kariera naukowa

Był synem Adama Bieńkowskiego, nadzorcy majątku rodziny Lanckorońskich i Blanki z Zaleskich. W 1882 roku przyszły archeolog ukończył gimnazjum Batorego we Lwowie, a następnie rozpoczął studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie w 1888 roku doktoryzował się. W kolejnych latach Bieńkowski kształcił się za granicą – w Berlinie i Wiedniu – a następnie przez jakiś czas pracował w instytucjach archeologicznych w Atenach i Rzymie.

W 1893 roku badacz uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim i zaczął pracę wykładowcy na tej uczelni. Cztery lata później Bieńkowski został profesorem nadzwyczajnym, a w 1901 roku zwyczajnym. Jednocześnie wiele podróżował - nie tylko po Europie, ale również po Afryce północnej. 

W 1908 roku naukowiec założył seminarium archeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które dwa lata później przemieniono w zakład archeologii klasycznej. Jego pierwszym dyrektorem został właśnie Bieńkowski. Nowo powstała katedra była pierwszą taką w Polsce, a dzięki inicjatywie i zaangażowaniu archeologa została znakomicie wyposażona. 

Nauczyciel, pisarz, inwentaryzator

W roku akademickim 1908/1909 Bieńkowski był dziekanem wydziału filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a rok później wyjechał do Egiptu, aby wziąć udział w wykopaliskach w El-Kubanieh. Badacz chętnie uczestniczył w spotkaniach wielu stowarzyszeń naukowych. W 1909 roku dołączył do Polskiej Akademii Umiejętności, skupiającej elitę ówczesnej kadry naukowej, a także został wiceprezesem Towarzystwa Numizmatycznego w Krakowie.

Bieńkowski był człowiekiem, który zainicjował zbadanie i inwentaryzację zabytków sztuki starożytnej znajdujących się w polskich zbiorach – w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie i jego oddziale w Gołuchowie. Badacz planował także zorganizować Polski Instytut Archeologiczny w Rzymie lub Atenach, jednak nigdy nie udało mu się zrealizować tego pomysłu. 

Badacz pozostawił po sobie blisko osiemdziesiąt pięć prac, przy czym do najważniejszych należą jego dzieła poświęcone historii sztuki starożytnego Rzymu i Grecji: na przykład "Historya kształtów biustu starożytnego" (1895) i "Impresjonizm w sztuce rzymskiej i starochrześcijańskiej" (1896).

Piotr Bieńkowski zmarł 10 sierpnia 1925 roku w Chylinie leżącej w województwie wielkopolskim. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

jb

Źródła:

Stanisław Jan Gąsiorowski, Piotr Ignacy Łada Bieńkowski, Polski Słownik Biograficzny II, s. 73-74.


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem