X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jan A. P. Kaczmarek. "Muzyka do "Marzyciela" to najbardziej optymistyczny utwór w moim życiu"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 05:35
68 lat temu, 29 kwietnia 1953 roku, urodził się kompozytor, Jan A.P. Kaczmarek. Jak sam mówi, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych.
Jan A. P. Kaczmarek
Jan A. P. KaczmarekFoto: Forum/Eugeniusz Helbert

Jan A. P. Kaczmarek zaczął komponować w latach 70. dla polskich teatrów awangardowych: Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Teatru Ósmego Dnia. Pierwszy sukces kompozytora wiązał się właśnie z tą współpracą - była nim trasa koncertowa kameralnej Orkiestry Ósmego Dnia po USA oraz nagranie płyty dla amerykańskiej wytwórni.

W stronę filmu

W początkach lat 80. Kaczmarek zaczął komponować muzykę filmową. Pierwszym jego doświadczeniem był film Andrzeja Domalika "Cień" (1981). W 1989 roku w ramach stypendium Departamentu Stanu Kaczmarek wyjechał na miesiąc do Stanów Zjednoczonych. Początkowo nie zakładał, że tam zostanie, ale zaczęły pojawiać się możliwości pracy w Los Angeles i postanowił już tam zamieszkać.

Emigracja okazała się dla kompozytora trudnym i przełomowym przeżyciem, ale zarazem też niezwykle twórczym i inspirującym. Wiele jego działań jest z tym związanych, jak na przykład stworzenie Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Katowicach czy kompozycja "Emigra - Symfonia bez końca" z 2017 roku, stworzona dla Muzeum Emigracji w Gdyni. 

- Emigracja jest ważnym moim doświadczeniem, bo spędziłem 27 lat w Stanach Zjednoczonych, ale też doświadczeniem wielkiej wagi emigracji dla Polaków - miliony Polaków emigrowały przez ostatnie 200 lat - mówił Jan A. P. Kaczmarek w audycji Joanny Sławińskiej w Polskim Radiu.

Posłuchaj
27:16 jan a_ p_ kaczmarek.mp3 Rozmowa z kompozytorem, laureatem Oscara, Janem A.P. Kaczmarkiem. Audycja Joanny Sławińskiej z cyklu "Twarzą w twarz". (PR, 23.02.2017)

 

W stronę Oscara

Kaczmarek napisał muzykę do ponad 70 filmów w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Wśród najważniejszych jego dokonań na tym polu wymienić należy przede wszystkim współpracę z Agnieszką Holland przy m.in. "Całkowitym zaćmieniu" (1995), "Placu Waszyngtona" (1997) czy "Trzecim cudzie" (1999). Kaczmarek jest także autorem muzyki do filmów "Quo vadis" (2001) Jerzego Kawalerowicza, "Niewierna" (2002) Adriana Lyne'a i - co zapewne najważniejsze - "Marzyciel" (2004) Marca Fostera. Za tę ostatnią pracę został nagrodzony Oscarem, choć początkowo producenci nie byli przekonani do twórcy z Europy wschodniej.

- Producenci "Marzyciela" powiedzieli mojej agentce, że boją się, że kompozytor z Polski napisze coś depresyjnego - przyznawał Jan A. P. Kaczmarek w Polskim Radiu. - I wtedy wstąpił we mnie wojownik i napisałem szybko utwór w ciągu jednego dnia, wynająłem chór i orkiestrę, napisałem i wysłałem. I napisałem wtedy najbardziej optymistyczny utwór w swoim życiu. Tak optymistyczny, że nigdy go nie wydałem, bo nie miałem odwagi. Ale był tak przekonujący, że ten film natychmiast dostałem - wspominał.

Dużą popularnością cieszy się także jego kompozycja do filmu dla dzieci "Mój przyjaciel Hachiko" (2009).

Na dużą orkiestrę

Kaczmarek tworzy także muzykę symfoniczną, m.in. "Kantatę dla wolności" upamiętniającą 25. rocznicę powstania "Solidarności" (2005), "Oratorium 1956" (2006) na rocznicę Poznańskiego Czerwca, "Koncert Jankiela" (2011) na dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Panu Tadeuszu", "Fanfary dla A2" z okazji otwarcia nowego odcinka autostrady A2, czy "Universa - Opera Otwarta" (2014) na 650. rocznicę powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

az

Czytaj także

Jan A. P. Kaczmarek: żyję w rozkroku, to praktyczne - nie wracać

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Wybitny kompozytor Jan A. P. Kaczmarek stworzył utwór "Emigra - Symfonia bez końca", który wybrzmi 25 lutego w Gdynii. Tematem widowiska, będącego połączeniem muzyki z projekcjami świetlnymi i wizualizacjami, jest emigracja wielu pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Muzyki Filmowej Young Talent Award 2020. Henrik Lindström zwycięzcą konkursu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 01:30
Henrik Lindström absolwent Królewskiego Kolegium Muzycznego w Sztokholmie zwyciężył w konkursie dla młodych twórców muzyki filmowej, zdobywając przyznawaną podczas Festiwalu Muzyki Filmowej Young Talent Award 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ennio Morricone - muzyką opisywał XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 05:45
6 lipca 2020 roku zmarł jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Ennio Morricone. Paradoksem jest, że artysta wyżej cenił swoje znacznie mniej znane kompozycje autonomiczne niż muzykę do filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barwny ptaszyn polskiego jazzu - Jan "Ptaszyn" Wróblewski kończy 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 05:55
85 lat temu, 27 marca 1936 roku, urodził się polski muzyk jazzowy, Jan Wróblewski. Jest istną legendą polskiego jazzu, uczestniczył w tworzeniu powojennego jazzu w kraju, grał na najważniejszych wydarzeniach jazzowych a także w najważniejszych zespołach, niektóre sam tworzył.
rozwiń zwiń