more_horiz
Historia

76 lat temu odbyła się konsekracja Stefana Wyszyńskiego na biskupa lubelskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 05:45
Wydarzenie miało miejsce 12 maja 1946 na Jasnej Górze. Uroczysty ingres do katedry w Lublinie miał miejsce 26 maja. Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia początkowo nie chciał przyjąć pastorału.
Stefan Wyszyński jako biskup lubelski
Stefan Wyszyński jako biskup lubelskiFoto: PAP

"W pierwszej chwili nie wyobrażałem sobie, że mogę opuścić Włocławek i dopiero co zorganizowane seminarium" zapisał w "Pro memoria" Wyszyński, wspominając swoją reakcję na decyzję Watykanu przekazaną mu przez prymasa Augusta Hlonda. Młody ksiądz za swoje posłannictwo uważał odbudowanie po wojnie seminarium duchownego we Włocławku, z którym był związany jeszcze za czasów dwudziestolecia.

Wyszyński "postanowił, że jeżeli do 2 maja do włocławskiego seminarium nie wrócą profesorowie więzieni w czasie wojny w niemieckich obozach koncentracyjnych, nie pojedzie do Częstochowy. Oznaczało to, że nie przyjmie sakry biskupiej. Tłumaczył sobie, że w seminarium bardzo brakuje profesorów" pisała dr Ewa Czaczkowska w biografii Prymasa Tysiąclecia.

Czterech profesorów wróciło do Włocławka 2 maja. Z perspektywy osoby wierzącej, to nie mógł być przypadek.

Biskup nadziei

- Pamięć posługi Wyszyńskiego, tego krótkiego czasu, który trwał niewiele ponad dwa lata, jest do dziś bardzo żywa – mówił w "Sygnałach dnia" metropolita lubelski abp Józef Życiński w 2001 roku. – Lublin był w gruzach, biskup Fulman, poprzednik biskupa Wyszyńskiego, zmarł  zaraz po wojnie. Na jego miejsce pojawia się młody biskup. To była erupcja nadziei.


Posłuchaj
04:24 Życiński Wyszyński Sygnały.mp3 Fragment audycji "Sygnały dnia" - rozmowa z arcybiskupem Józefem Życińskim. (PR, 3.08.2001)

 

Wyszyński był najmłodszym hierarchą w Polsce. W chwili wyboru na biskupa miał 45 lat. Młodość okazała się atutem nowego biskupa. "Przez niemal trzy lata pracy w diecezji lubelskiej Wyszyński odwiedził 80 z 244 parafii. Zaczął od rejonów najbardziej zniszczonych w czasie wojny, by swoją obecnością podtrzymać zapał miejscowej ludności w odbudowie kościołów" pisała dr Ewa Czaczkowska w biografii Wyszyńskiego. Do zasług biskupa należało też powołanie Caritas i wytoczenie walki powszechnemu wówczas pijaństwu i demoralizacji.

Nie wszystkim podobała się działalność nowego biskupa. Zwłaszcza, że najwięcej Wyszyński wymagał od siebie i podległego sobie kleru. W  donosach tajnych współpracowników w sutannach zachowały się narzekania na to, że nowy biskup wymaga od księży pracy i zaangażowania na korzyść lokalnych społeczności.

Jako biskup lubelski, Wyszyński został też kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – sprawował nadzór nad uczelnią z ramienia episkopatu. Był inicjatorem powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, sam wykładał na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych i w Studium Zagadnień Społecznych i Gospodarczych Wsi.

Piętno wojny

Na terenie diecezji Wyszyńskiego podczas okupacji niemieckiej funkcjonował obóz zagłady Majdanek. W chwili objęcia przez późniejszego prymasa godności biskupa lubelskiego szczątki więźniów nie były należycie pochowane – spoczywały w hałdach kompostu. Wyszyński wydał odezwę do duchowieństwa, w której nakazał przenieść je i pochować. Wizyta w Majdanku odcisnęła się bolesnym piętnem na przyszłym prymasie. Z obozu zabrał ludzką kostkę, którą traktował jak świętą relikwię.

Być może ten świadomość ogromu cierpień, którego ludzie doświadczyli podczas wojny spowodowała, że biskup, który nie krył w kazaniach niechęci do komunizmu ("Wyszyński jest nieprzejednanym przeciwnikiem Polski Ludowej. Nie ma wystąpienia, w którym by nie było akcentów antyrządowych"; "Działalność jego nacechowana jest zdecydowanie wrogim stosunkiem do marksizmu. Biskup Wyszyński prowadzi różnorodną wrogą działalność antyludową i antyradziecką" – można przeczytać w raportach informatorów Urzędu Bezpieczeństwa), jednocześnie nawoływał żołnierzy podziemia antykomunistycznego do zaprzestania walki, co znalazło później odzwierciedlenie w porozumieniu z komunistami w 1950 roku.

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem