Historia

Łódź: Krzyże Wolności i Solidarności dla 36 działaczy opozycji antykomunistycznej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 16:30
- Dziękując za to, co zrobiliście dla Polski, apeluję do młodych ludzi, aby, żyjąc przyszłością, nie zapomnieli o przeszłości – powiedział w środę dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Rogut podczas uroczystości wręczenia 36 Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w Łodzi.
Krzyż Wolności i Solidarności
Krzyż Wolności i Solidarności Foto: Forum

W Łodzi trzydziestu sześciu działaczy opozycji antykomunistycznej - w tym siedmiu pośmiertnie - zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności.

- Kiedy strajkowałem czterdzieści jeden temu jako pracownik łódzkiego MPK, do głowy nie przyszło mi, że teraz będę odbierał to zaszczytne odznaczenie. - powiedział działacz łódzkiej "Solidarności" Zbigniew Rybarkiewicz, dziękując w imieniu odznaczonych uczestnik strajku łódzkiej komunikacji miejskiej z lata 1980 roku. - Wolność, demokracja i sprawiedliwość społeczna, którą dziś mamy nie zostały nam dane łaskawą ręką. Po te wartości musieliśmy sięgnąć sami - podkreślił.

Wśród trzydziestu sześciu działaczy opozycji odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności jest między innymi absolwent łódzkiej szkoły filmowej, wieloletni operator kamery i realizator oraz były sekretarz programowy łódzkiego oddziału TVP Jacek Jóźwiak.

Jako student łódzkiej filmówki, na początku lat 80. ubiegłego wieku, Jóźwiak był członkiem Komitetu Ruchu Odnowy Uczelni Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W listopadzie 1980 roku uczestniczył w akcji "Solidarne czekanie", która doprowadziła między innymi do zmiany na stanowisku rektora uczelni. Po wprowadzeniu stanu wojennego Jóźwiak kolportował ulotki nawiązujące do protestów społecznych i uczestniczył w działaniach łódzkiego podziemia artystycznego.

- Cieszę się, że IPN docenił łódzkie środowisko kulturotwórcze z lat 80. Działaliśmy w szeroko rozumianym tak zwanym obszarze kultury. Kontynuowaliśmy tę pracę po wprowadzeniu stanu wojennego - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Jacek Jóźwiak.

W 1981 roku był on współorganizatorem "Konstrukcji w procesie", czyli spotkania artystów z całego świata, odbywającym się w Łodzi dwa miesiące przed wprowadzeniem stanu wojennego.

- W tamtym czasie w naszej części globu to była największa manifestacja artystyczna, manifestacja wolności - podkreślił Jóźwiak w rozmowie z PAP.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez polski parlament 5 sierpnia 2010 roku, równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości. Po raz pierwszy Krzyż Wolności i Solidarności przyznano  w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. 

PAP/hub/jb

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 05:50
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka. Promieniował optymizmem nawet wtedy, gdy nadzieja załamywała ręce – mówił o Janie Józefie Lipskim Tadeusz Nowakowski na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 06:00
– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 03:47
40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.
rozwiń zwiń