Historia

Pokaz filmu o położnej w Auschwitz w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 05:40
W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaprezentowano w Instytucie Polskim w Budapeszcie film dokumentalny "Położna" poświęcony przyjmującej porody w obozie Auschwitz Stanisławie Leszczyńskiej.
Dzieci w obozie Auschwitz-Birkenau, które doczekały wyzwolenia. Styczeń, 1945
Dzieci w obozie Auschwitz-Birkenau, które doczekały wyzwolenia. Styczeń, 1945 Foto: Wikipedia/domena publiczna

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Na budapeszteńską projekcję filmu przyszło tak wielu chętnych, że nie zmieścili się w niewielkiej sali kinowej Instytutu Polskiego, wobec czego jednocześnie zorganizowano pokaz na ekranie telewizora w sali głównej.

Fabularyzowany film dokumentalny "Położna" wyreżyserowała krewna Stanisławy Leszczyńskiej, Maria Stachurska, a jego narratorem jest Elżbieta Wiatrowska, wnuczka tytułowej bohaterki.

***

Czytaj także:

***

W 1943 roku Stanisława Leszczyńska została aresztowana przez Gestapo za pomoc osadzonym w łódzkim getcie i zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywała aż do jego wyzwolenia w styczniu 1945 roku.

- Trafiła tam razem z córką Sylwią, studentką I roku medycyny. Dwóch synów trafiło do Mauthausen-Gusen, a najstarszemu synowi oraz jego ojcu udało się zbiec – opowiadała w Polskim Radiu Maria Stachurska.

W obozie Stanisława Leszczyńska, która mówiła biegle po niemiecku, została zatrudniona jako położna. Odebrała około 3000 porodów. Jak podkreślała w radowej audycji Maria Stachurska, jej babka przyjmowała czasami kilka porodów dziennie.


Posłuchaj
26:38 Jedynka Droga na szczyt 12 maj 2016.mp3 Maria Stachurska, cioteczna wnuczka Stanisławy Leszczyńskiej, opowiada o swojej bohaterskiej krewnej. Audycja Agaty Puścikowskiej z cyklu "Twarzą w twarz" (PR, 2016)

 

Bohaterska położna opisała swoje przeżycia z obozu we wspomnieniach "Raport położnej z Oświęcimia" opublikowanych w 1965 r. W 1970 roku na ich kanwie powstało "Oratorium oświęcimskie" z muzyką Anny German i Jerzego Maksymiuka. Uroczysta premiera filmu dokumentalnego "Położna" odbyła się pod koniec maja 2021 roku w Łodzi, skąd pochodziła Stanisława Leszczyńska.

Stanisława Leszczyńska zmarła 11 marca 1974 roku i spoczywa w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łodzi. Od 1992 roku archidiecezja łódzka prowadzi jej proces beatyfikacyjny.

PAP/jp

Czytaj także

Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca, bestia…

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:40
- Ginęło się w kloace, ginęło się pod murem, ginęło się w piwnicy, ginęło się w komorze gazowej. Bezimiennie, brzydko, w łachmanach, bez sławy i chwały – mówił jeden ze świadków zeznających w procesie Rudolfa Hoessa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głowy nieśli wysoko. Spokojnie szli na śmierć". Rocznica największej masowej egzekucji Polaków w KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 08:13
28 października 1942 r., przed Ścianą Straceń w Auschwitz, Niemcy rozstrzelali ok. 280 Polaków. Była to największa masowa egzekucja w historii obozu. Według historyka z Muzeum Auschwitz Adama Cyry była ona odwetem za działania ruchu oporu na Lubelszczyźnie.
rozwiń zwiń