more_horiz
Historia

Annie Edson Taylor. Zamknęła się w beczce i skoczyła do Niagary!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 05:45
Taki prezent z okazji 63. urodzin zrobiła sobie nauczycielka Annie Edson Taylor. Jako pierwsza osoba na świecie pokonała wodospad zamknięta w drewnianej beczce.
Anne Edson Taylor, 1901 r.
Anne Edson Taylor, 1901 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Śmiały pomysł

Annie Edson Taylor urodziła się 24 października 1838 roku w Auburn, w stanie Nowy Jork. Była jednym z ośmiorga dzieci. Ojciec, młynarz, zmarł, gdy Annie miała 12 lat. 

Annie Edson Taylor prawie całe życie spędziła w Bay City, gdzie pracowała jako nauczycielka. Na swe 63. urodziny postanowiła jedak wykonać coś, co zapewniło jej miejsce w historii - skok z wodospadu Niagara. Wyczyn miał odbyć się w specjalnie do tego celu przygotowanej beczce, wyłożonej grubym materacem, wykonanej z dębu i żelaza. By zwiększyć ciśnienie w środku, znajomi nauczycielki wpompowali do beczki powietrze. Zrobili to, używając zwykłych pompek rowerowych. Konstrukcja dzięki temu była lżejsza, a żądna wrażeń Annie Adson Taylor mogła czuć się bezpieczniej.

Zanim Taylor sama skoczyła do Niagary, postanowiła sprawdzić niezawodność urządzenia na własnym kocie. Zwierzę szczęśliwie przeżyło ten niecodzienny test. Dwa dni później beczka z odważną Amerykanką runęła w dół z siłą równą zapewne sile wodospadu, z którego spadała. Był 21 października 1901 roku.

Anne Edison Taylor, 1901 ro. źr. Zahner, MH (Martin H.), fotograf - Biblioteka Kongresu, https://lccn.loc.gov/2016647628 Anne Edison Taylor, 1901 r. źr. Zahner, MH (Martin H.), Biblioteka Kongresu, https://lccn.loc.gov/2016647628

Rekordzistka

Taylor była pierwszą osobą, która pokonała wodospad Niagara zamknięta w takim pojemniku. Kobieta przeżyła, miała jedynie lekką ranę na głowie. Nietypowa podróż Amerykanki, od momentu startu do otwarcia pokrywy beczki, trwała około 20 minut. Po zakończeniu skoku Taylor powiedziała dziennikarzom: "Chciałbym przestrzec wszystkich przed tego typu wyczynami. Wolałbym wejść do lufy armatniej, wiedząc, że mogę zostać rozszarpana na kawałki, niż jeszcze raz skoczyć z wodospadu Niagara".

Ostatnie lata życia Annie Edson Taylor spędziła, pozując do zdjęć z turystami. Dożyła 82 lat. Zmarła 29 kwietnia 1921 roku. Historia jej życia zainspirowała Michaela Johna LaChiusa, który skomponował musical, zatytułowany "Queen of the Mist". Premiera przedstawienia odbyła się w Nowym Jorku 18 października 2011 roku.

Wodospad Niagara jest uważany za jeden z cudów świata. Stanowi atrakcję turystyczną dla milionów podróżników ze wszystkich kontynentów. Przez lata był źródłem inspiracji dla malarzy, poetów, filmowców i śmiałków, takich jak Annie Taylor. To miejsce, które skłania do refleksji nad potęgą przyrody.


Posłuchaj
14:56 Krajobrazy świata.mp3 Wodospad Niagara - aud. z cyklu "Krajobrazy świata". (PR, 10.11.1998)

 

Legenda

Jak doszło do powstania wodospadu? Jedna z opowieści głosiła, że dawno temu, kiedy mieszkańcy tej ziemi nie śnili nawet o ”bladych twarzach”, pewna młoda Indianka zakochała się w chłopcu z innego plemienia. Jednak starszyzna rodowa nie pozwoliła im się pobrać. Wtedy czerwonoskóra piękność wsiadła do czółna i wyruszyła na potajemne spotkanie z ukochanym. Ale nawet rzeka, która miała do niego doprowadzić, okazała się nieprzychylna, bowiem dziewczyna zgubiła drogę. Jej łzy dały początek wodospadowi, który nazwano Niagarą.

Tyle legenda. Miejsce, o którym opowiada, jest niezwykłe. O wodospadzie Niagara opowiadali Kanadyjczycy, których spotkała w czasie podróży po kraju klonowego liścia autorka audycji "Krajobrazy świata". Gościem programu, nadanego w Polskim Radiu w listopadzie 1998 roku był też dr Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii UW. Wybierz się w dźwiękową podróż nad Wodospad Niagara - posłuchaj archiwalnej audycji z cyklu ”Krajobrazy świata".   

bs