Historia

Annie Edson Taylor. Zamknęła się w beczce i skoczyła do Niagary!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 05:45
Taki prezent z okazji 63. urodzin zrobiła sobie nauczycielka Annie Edson Taylor. Jako pierwsza osoba na świecie pokonała wodospad zamknięta w drewnianej beczce.
Anne Edson Taylor, 1901 r.
Anne Edson Taylor, 1901 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Śmiały pomysł

Annie Edson Taylor urodziła się 24 października 1838 roku w Auburn, w stanie Nowy Jork. Była jednym z ośmiorga dzieci. Ojciec, młynarz, zmarł, gdy Annie miała 12 lat. 

Annie Edson Taylor prawie całe życie spędziła w Bay City, gdzie pracowała jako nauczycielka. Na swe 63. urodziny postanowiła jednak wykonać coś, co zapewniło jej miejsce w historii - skok z wodospadu Niagara. Wyczyn miał odbyć się w specjalnie do tego celu przygotowanej beczce, wyłożonej grubym materacem, wykonanej z dębu i żelaza. By zwiększyć ciśnienie w środku, znajomi nauczycielki wpompowali do beczki powietrze. Zrobili to, używając zwykłych pompek rowerowych. Konstrukcja dzięki temu była lżejsza, a żądna wrażeń Annie Adson Taylor mogła czuć się bezpieczniej.

Zanim Taylor sama skoczyła do Niagary, postanowiła sprawdzić niezawodność urządzenia na własnym kocie. Zwierzę szczęśliwie przeżyło ten niecodzienny test. Dwa dni później beczka z odważną Amerykanką runęła w dół z siłą równą zapewne sile wodospadu, z którego spadała. Był 21 października 1901 roku.

Anne Edison Taylor, 1901 ro. źr. Zahner, MH (Martin H.), fotograf - Biblioteka Kongresu, https://lccn.loc.gov/2016647628
Anne Edison Taylor, 1901 r. 

Rekordzistka

Taylor była pierwszą osobą, która pokonała wodospad Niagara zamknięta w takim pojemniku. Kobieta przeżyła, miała jedynie lekką ranę na głowie. Nietypowa podróż Amerykanki, od momentu startu do otwarcia pokrywy beczki, trwała około 20 minut. Po zakończeniu skoku Taylor powiedziała dziennikarzom: "Chciałbym przestrzec wszystkich przed tego typu wyczynami. Wolałbym wejść do lufy armatniej, wiedząc, że mogę zostać rozszarpana na kawałki, niż jeszcze raz skoczyć z wodospadu Niagara".

Ostatnie lata życia Annie Edson Taylor spędziła, pozując do zdjęć z turystami. Dożyła 82 lat. Zmarła 29 kwietnia 1921 roku. Historia jej życia zainspirowała Michaela Johna La Chiusa, który skomponował musical, zatytułowany "Queen of the Mist". Premiera przedstawienia odbyła się w Nowym Jorku 18 października 2011 roku.

Wodospad Niagara jest uważany za jeden z cudów świata. Stanowi atrakcję turystyczną dla milionów podróżników ze wszystkich kontynentów. Przez lata był źródłem inspiracji dla malarzy, poetów, filmowców i śmiałków, takich jak Annie Taylor. To miejsce, które skłania do refleksji nad potęgą przyrody.


Posłuchaj
14:56 Krajobrazy świata.mp3 Wodospad Niagara - aud. z cyklu "Krajobrazy świata". O wodospadzie Niagara opowiadali Kanadyjczycy, których spotkała w czasie podróży po kraju klonowego liścia autorka audycji "Krajobrazy świata". Gościem programu był dr Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii UW. (PR, 10.11.1998)

 

Legenda

Jak doszło do powstania wodospadu? Jedna z opowieści głosiła, że dawno temu, kiedy mieszkańcy tej ziemi nie śnili nawet o "bladych twarzach", pewna młoda Indianka zakochała się w chłopcu z innego plemienia. Jednak starszyzna rodowa nie pozwoliła im się pobrać. Wtedy czerwonoskóra piękność wsiadła do czółna i wyruszyła na potajemne spotkanie z ukochanym. Ale nawet rzeka, która miała do niego doprowadzić, okazała się nieprzychylna, bowiem dziewczyna zgubiła drogę. Jej łzy dały początek wodospadowi, który nazwano Niagarą.

Tyle legenda. Miejsce, o którym opowiada, jest niezwykłe. O wodospadzie Niagara opowiadali Kanadyjczycy, których spotkała w czasie podróży po kraju klonowego liścia autorka audycji "Krajobrazy świata". Posłuchaj audycji.

bs/im

Czytaj także

Stanisław Skarżyński - lotnik rekordzista

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 05:45
Jako pierwszy Polak pokonał Atlantyk. W rekordowym czasie obleciał Afrykę. Brał też udział w powietrznych starciach II wojny światowej, stając się żywą wizytówką polskiego lotnictwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leif Eriksson. Wiking, który wyprzedził Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:30
Przez wieki uznawano, że to Krzysztof Kolumb i jego ludzie byli pierwszymi Europejczykami w Ameryce. Ale włoski podróżnik spóźnił się - o 492 lata i trzy dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Nowak. 40 tysięcy kilometrów rowerem po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 05:51
Dwukrotnie samotnie przemierzył Afrykę: z północy na południe oraz z południa na północ. W ciągu pięciu lat przebył 40 tys. kilometrów. – Wyobrażam sobie, że do wielu miejsc dotarł jako pierwszy biały człowiek – mówił na antenie Polskiego Radia Łukasz Wierzbicki, autor książki o Kazimierzu Nowaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra Kościuszki zwieńczeniem podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:45
Legenda mówi, że gdyby nie zawód miłośny, to tej podróży i wielu odkryć by nie było. Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który swoimi podróżami okrążył cały świat, będąc na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. W ich trakcie dokonywał licznych badań i odkryć. Zwieńczeniem jego działań zdaje się być zdobycie i nazwanie najwyższego szczytu Australii kontynentalnej Górą Kościuszki. Zdarzenie to miało miejsce 12 marca 1840 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Lindbergh. Pierwszy przeleciał Atlantyk

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 05:35
47 lat temu, 26 sierpnia 1974 roku, zmarł Charles Augustus Lindbergh, wybitny lotnik i znana w całym świecie postać.
rozwiń zwiń