more_horiz
Historia

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
Nekropolia Sakkara w Egipcie
Nekropolia Sakkara w Egipcie Foto: PAP/EPA/MIKE NELSON

Hieroglify odnalezione w grobowcu wskazują, że Ptah-M-Wia pełnił kilka ważnych funkcji w czasach rządów Ramzesa II. Był m.in. skarbnikiem i głównym nadzorcą żywego inwentarza władcy. Ryciny wskazują też, że był urzędnikiem odpowiedzialnym za składanie ofiar w jednej ze świątyń, które faraon wzniósł w Tebach (ob. Luksor). 


Sekenenre 1200 Wiki.png
Brutalna śmierć faraona. Zagadka rozwiązana po 3500 latach

Grobowiec jest bogato zdobiony. Na jego ścianach wymalowano m.in. sceny prowadzenia zwierząt gospodarskich na rzeź. Inne malunki przedstawiają mężczyznę (być może to Ptah-M-Wia) siedzącego przy dzbanach. Archeolodzy odkryli na miejscu również kamienne słupy z wyrytymi inskrypcjami. Przedstawiają one Ozyrysa - boga wegetacji oraz cyklu śmierci i odrodzenia. 

Urzędnik potężnego faraona 

Ptah-M-Wia służył faraonowi Ramzesowi II, jednemu z władców starożytnego Egiptu, panującemu w latach 1279–1213 p.n.e. Władca ten zapisał się w dziejach jako współautor pierwszego znanego traktatu pokojowego w historii, który zawarł z królem Hetytów po przegranej bitwie pod Kadesz. W ciągu swojego długiego panowania faraon, mimo początkowych porażek, rozszerzył i ugruntował wpływy Egiptu w Palestynie i Syrii.

Ramzes II dał się poznać jako wybitny budowniczy. Do najbardziej okazałych monumentów zniesionych podczas jego panowania należą świątynie w Abu Simbel, gdzie wyrzeźbiono sceny z rzekomego zwycięstwa pod Kadesz (tym samym Ramzes II jest też pierwszym znanym w historii władcą, który sięgnął po kłamliwą propagandę, przedstawiając porażkę jako sukces). Inną okazałą budowlą powstałą w czasach jego rządów jest Ramesseum - kompleks świątynno-grobowy faraona. 

O odkryciu grobowca urzędnika poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Sakkara to nekropolia w prowincji Giza, położona na zachód od Memfis, stolicy Egiptu w czasach Starego Państwa (ok. 2657–2166 p.n.e.). Znajdują się tam liczne grobowce urzędników, a także mastaby (grobowce w formie ściętego ostrosłupa) i piramida schodkowa faraona Dżosera. Obszar wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

bm/Smithsonian Magazine/LiveScience

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem