Historia

Polsko-niemiecki traktat graniczny. Dokument, na który Polska czekała 45 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
- Oto w sposób pokojowy Polacy i Niemcy usuwają źródła historycznych konfliktów i zamykają okres, w którym problem granicy dzielił nasze kraje, był dla nas Polaków źródłem obaw i poczucia zagrożenia – powiedział 14 listopada 1990 roku ówczesny premier Rzeczpospolitej Tadeusz Mazowiecki. 
Polsko-niemiecki traktat graniczny, zawarty w Warszawie 14 listopada 1990 roku. Na zdjęciu wymiana dokumentów i uścisk dłoni ministrów spraw zagranicznych obu państw: Krzysztofa Skubiszewskiego (od prawej) i Hansa-Dietricha Genschera.
Polsko-niemiecki traktat graniczny, zawarty w Warszawie 14 listopada 1990 roku. Na zdjęciu wymiana dokumentów i uścisk dłoni ministrów spraw zagranicznych obu państw: Krzysztofa Skubiszewskiego (od prawej) i Hansa-Dietricha Genschera. Foto: PAP/Jan Morek

14 listopada 1990 roku minister spraw zagranicznych Polski Krzysztof Skubiszewski i minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher podpisali w Warszawie dokument, który potwierdził ostateczny kształt polsko-niemieckiej granicy.

Nowy początek w kontaktach pomiędzy Rzeczpospolitą a Niemcami

- Dzień ten ma wartość symbolu. Oto dwa kraje, które niedawno odzyskały pełną suwerenność, pokazują, jak w warunkach demokratycznych konflikty i historyczne problemy mogą i winny być rozwiązywane – powiedział 14 listopada 1990 roku Tadeusz Mazowiecki.

Posłuchaj
03:06 7 dni w kraju i na świecie20205_tr_polniem ukl.mp3 Fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie"dotyczącej polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 1990 roku. W audycji wykorzystano fragmenty przemówień premiera Tadeusza Mazowieckiego, ministra spraw zagranicznych Niemiec Hansa-Dietricha Genschera i ministra spraw zagranicznych Polski Krzysztofa Skubiszewskiego. (PR, 14.11.1990) 

Składający się z preambuły i czterech artykułów traktat potwierdził istnienie granicy pomiędzy Niemcami a Polską na Odrze i Nysie Łużyckiej. Obie strony zobowiązały się również do poszanowania swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

- Dla Polski granica ta stanowi od dawna część składową uregulowania pokojowego w Europie. Polacy i Niemcy potrzebują pokoju w sercach i umysłach – powiedział 14 listopada 1990 roku Krzysztof Skubiszewski. - Musimy ze sobą współżyć i patrzeć nie wstecz, a w przyszłość – dodał.

Umowa została sporządzona w dwóch wersjach – polskiej i niemieckiej. Rzeczpospolita ratyfikowała ją 26 listopada 1991 roku, Niemcy 16 grudnia 1991 roku. Dokument wszedł w życie 16 stycznia 1992 roku.

- Myślę, że traktat może stać się nowym początkiem w długiej historii obu narodów. I chociaż nie rozwiąże on wszystkich problemów, powinien jednak stworzyć podstawy zrozumienia pomiędzy naszymi państwami. Szanse na to są znaczne – stwierdził w 1990 roku Hans-Dietrich Genscher. 

Posłuchaj
26:56 45733_10587_1.mp3 Prof. Helmut Wagner z Uniwersytetu w Berlinie, były dyrektor RWE Jan Nowak-Jeziorański i historyk prof. Richard Pipes rozmawiają o relacjach polsko-niemieckich. W audycji wykorzystano fragment przemówienia Hanssa-Dietricha Genschera z 1990 roku. (RWE, 16.06.1991) 

Umowy z RFN i NRD

Droga Polski i Niemiec do porozumienia w sprawie wspólnej granicy była długa i niełatwa. Pierwsze próby regulacji spornej kwestii miały miejsce w lipcu 1950 roku, gdy rządy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej podpisały w Zgorzelcu układ, który dokonał prawnej regulacji granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

W przeciwieństwie do NRD, władze Republiki Federalnej Niemiec zwlekały jednak z nawiązaniem stosunków dyplomatycznych z Polską. Pierwsze kroki w tym kierunku wykonano dopiero pod koniec lat 60., a toczone wówczas dyskusje pomiędzy przedstawicielami obu państw zakończyły się zawarciem 7 grudnia 1970 roku stosownego układu. Na jego mocy RFN uznało wówczas zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej i potwierdziło jej nienaruszalność. 

Gdy jesienią 1989 roku w NRD zaczęły narastać protesty społeczne przeciwko rządom komunistów, które doprowadziły do otwarcia granicy pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a Niemiecką Republiką Demokratyczną (upadek muru berlińskiego), wizja zjednoczenia Niemiec stawała się coraz bardziej realna. Sprawy związane z powstaniem nowego państwa musiały jednak zostać dokładnie omówione i uregulowane. W tym celu w 1990 roku zorganizowano tak zwaną konferencję dwa plus cztery, w której udział wzięli przedstawiciele dwóch krajów niemieckich i czterech mocarstw - Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. 

Konferencja dwa plus cztery

Podczas rozmów poruszono również temat granicy polsko-niemieckiej. Układ zgorzelecki z 1950 roku i układ PRL-RFN z 1970 roku nie dotyczyły bowiem zjednoczonych Niemiec, a kolejno Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Republiki Federalnej Niemiec.

Churchill 1200 NAC.jpg
Poczdam 1945. Stalin, Truman i Churchill dzielą Europę

Ponadto wątpliwości budziły również kwestie natury prawno-międzynarodowej. Latem 1945 roku w Poczdamie pod Berlinem odbyła się konferencja, w której udział wzięli: przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin, prezydent USA Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. Politycy podjęli wówczas decyzje, które stały się podstawą powojennego ładu w Europie. 

Podczas spotkania przedstawiciele USA, ZSRS i Wielkiej Brytanii zajęli się również sprawą Polski - ustalili między innymi, że szczegółowy przebieg granicy polsko-niemieckiej ma uregulować odrębna konferencja. Takie spotkanie nigdy jednak się nie odbyło - jego namiastką stała się więc dopiero konferencja dwa plus cztery.

jb