Historia

Badania zmumifikowanych dzieci w katakumbach na Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 05:42
Brytyjscy naukowcy od grudnia 2021 roku będą pracować nad rozwiązaniem tajemnicy zmumifikowanych dzieci w słynnych sycylijskich katakumbach zakonu kapucynów.
Zmumifikowane ciało dziewczynki w katakumbach w Palermo na Sycylii. Włochy, 2014 r.
Zmumifikowane ciało dziewczynki w katakumbach w Palermo na Sycylii. Włochy, 2014 r.Foto: PAP/Photoshot

Dr Kirsty Squires i jej zespół z Staffordshire University w Anglii otrzymał wyłączny dostęp do niezbadanej wcześniej kolekcji mumii dziecięcych znajdującej się na podziemnym cmentarzu klasztoru kapucynów w Palermo.

Katakumby zawierają największą kolekcję mumii w Europie, z ponad 1284 zmumifikowanymi i szkieletowanymi ciałami z okresu od końca XVI do początku XX wieku. Dzieci były umieszczane w katakumbach od 1787 roku, Co ciekawe, dotychczas przeprowadzono szeroko zakrojone badania na zmumifikowanych dorosłych, ale mumie dzieci zostały pominięte.

- Katakumby kapucynów stanowią jedną z najważniejszych kolekcji mumii na świecie. Jednak niewiele jest dokumentów badań na temat dzieci, które poddano po śmierci mumifikacji, a akta zgonów z tego okresu zawierają niewiele informacji - wyjaśniła dr Kirsty Squires. Biorąc pod uwagę, że ten obrzęd pogrzebowy był zarezerwowany głównie dla dorosłych, chcemy zrozumieć, dlaczego dzieci zostały zmumifikowane. Być może pochodziły z wyższych warstw społecznych, ale niewiele więcej wiemy o zdrowiu, rozwoju czy tożsamości nieletnich w tym okresie. Ten projekt dostarczy niezbędnych danych - dodała.

Naukowcy użyją nieinwazyjnych metod badawczych (w przeciwieństwie do technik destrukcyjnych, takich jak sekcja zwłok) do analizy szczątków czterdzieściorga jeden zmumifikowanych dzieci z XIX wieku. Będzie to wymagało użycia przenośnych aparatów rentgenowskich do wykonania cyfrowych obrazów każdego dziecka od stóp do głów. Łącznie zostanie wykonanych 574 radiogramów, aby pomóc oszacować ich wiek i płeć oraz zidentyfikować wszelkie zmiany patologiczne i traumatyczne.

- Nasze ustalenia mogą doprowadzić do informacji o warunkach i środowisku, w którym żyły dzieci. Wyniki badań zostaną porównane z badaniami dzieci niezmumifikowanych, a pochowanych w innym miejscu w Palermo w podobnym czasie - powiedziała dr Squires.

źr. Staffordshire University/https://www.eurekalert.org/im

Czytaj także

Lascaux. Prehistoryczna galeria sztuki, którą otworzył pies

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:45
Przez grotę w Lascaux przewinęło się wiele pokoleń artystów, zanim została zapomniana na 17 tysięcy lat. 12 września 1940 roku została odkryta przez grupę akwitańskiej młodzieży. Być może malowidła wciąż znajdowałyby się pod ziemią, gdyby nie pewien francuski piesek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niesamowite odkrycie we Włoszech. Odnaleziono szczątki dziewięciu neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 15:33
Szczątki dziewięciu neandertalczyków znaleziono w Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum- ogłosił w sobotę minister kultury Dario Franceschini. Odkrycia dokonano ponad 80 lat po odnalezieniu tam w jaskini na przylądku pierwszej czaszki tego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkopolska. Archeolodzy odkryli kurhan prząśniczek w nadnoteckich lasach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 05:40
Naukowcy z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas wykopalisk kurhanu prowadzonych w nadleśnictwie Sarbia odsłonili dwa pochówki. Znaleziono w nich przęśliki i pozostałości po przęślicach, co zdaniem odkrywców wskazuje na profesję zmarłych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni neandertalczycy mogli ukryć się na Gibraltarze

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 05:30
W jaskini Vanguard Cave na Gibraltarze archeolodzy odkryli grotę, która była zasypana piaskiem przez około 40 tysięcy lat, zaś odnalezione tam obiekty mogą ujawnić nowe fakty o neandertalczykach żyjących na tych terenach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń