more_horiz
Historia

Badania zmumifikowanych dzieci w katakumbach na Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 05:42
Brytyjscy naukowcy od grudnia 2021 roku będą pracować nad rozwiązaniem tajemnicy zmumifikowanych dzieci w słynnych sycylijskich katakumbach zakonu kapucynów.
Zmumifikowane ciało dziewczynki w katakumbach w Palermo na Sycylii. Włochy, 2014 r.
Zmumifikowane ciało dziewczynki w katakumbach w Palermo na Sycylii. Włochy, 2014 r.Foto: PAP/Photoshot

Dr Kirsty Squires i jej zespół z Staffordshire University w Anglii otrzymał wyłączny dostęp do niezbadanej wcześniej kolekcji mumii dziecięcych znajdującej się na podziemnym cmentarzu klasztoru kapucynów w Palermo.

Katakumby zawierają największą kolekcję mumii w Europie, z ponad 1284 zmumifikowanymi i szkieletowanymi ciałami z okresu od końca XVI do początku XX wieku. Dzieci były umieszczane w katakumbach od 1787 roku, Co ciekawe, dotychczas przeprowadzono szeroko zakrojone badania na zmumifikowanych dorosłych, ale mumie dzieci zostały pominięte.

- Katakumby kapucynów stanowią jedną z najważniejszych kolekcji mumii na świecie. Jednak niewiele jest dokumentów badań na temat dzieci, które poddano po śmierci mumifikacji, a akta zgonów z tego okresu zawierają niewiele informacji - wyjaśniła dr Kirsty Squires. Biorąc pod uwagę, że ten obrzęd pogrzebowy był zarezerwowany głównie dla dorosłych, chcemy zrozumieć, dlaczego dzieci zostały zmumifikowane. Być może pochodziły z wyższych warstw społecznych, ale niewiele więcej wiemy o zdrowiu, rozwoju czy tożsamości nieletnich w tym okresie. Ten projekt dostarczy niezbędnych danych - dodała.

Naukowcy użyją nieinwazyjnych metod badawczych (w przeciwieństwie do technik destrukcyjnych, takich jak sekcja zwłok) do analizy szczątków czterdzieściorga jeden zmumifikowanych dzieci z XIX wieku. Będzie to wymagało użycia przenośnych aparatów rentgenowskich do wykonania cyfrowych obrazów każdego dziecka od stóp do głów. Łącznie zostanie wykonanych 574 radiogramów, aby pomóc oszacować ich wiek i płeć oraz zidentyfikować wszelkie zmiany patologiczne i traumatyczne.

- Nasze ustalenia mogą doprowadzić do informacji o warunkach i środowisku, w którym żyły dzieci. Wyniki badań zostaną porównane z badaniami dzieci niezmumifikowanych, a pochowanych w innym miejscu w Palermo w podobnym czasie - powiedziała dr Squires.

źr. Staffordshire University/https://www.eurekalert.org/im

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem