X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Cesarz Franciszek Józef I - przeżył wiele epok

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:30
- Cesarz Franciszek Józef, monarcha identyfikowany z Austro-Węgrami zaskarbił sobie sympatię swoich podwładny między innymi przez swoje długie panowanie, dające społeczeństwu poczucie stabilizacji – mówił w Polskim Radiu prof. Rafał Habielski, historyk.
Cesarz Franciszek Józef I w stroju paradnym formacji strzelców polnych
Cesarz Franciszek Józef I w stroju paradnym formacji strzelców polnychFoto: Wikimedia Commons/Viktor Angerer (1839–1894)

Na tronie zasiadał 68 lat. Został cesarzem 2 grudnia 1848 roku i był nim do dnia śmierci 21 listopada 1916 roku.

Żył dla dobra państwa

- Był człowiekiem obdarzonym sporą dozą realizmu, zdolnym do rozumienia procesów zmieniających świat, a więc i jego państwo. Lata jego panowania postawiły przed nim arcytrudne wyzwanie – musiał dbać o interesy państwa, o interesy dynastii Habsburgów, a także o pomyślność obywateli – wyjaśniał prof. Habielski. - Często rozpoczynał pracę już od 5 rano i dziwił się, dlaczego pracownicy jego kancelarii nie są już na nogach.

Jego panowanie zapewniło Austrii pół wieku pokoju. Do dziś za jego pomnik uważa się Wiedeń, stolicę dawnej monarchii, którą za rządów cesarza Franciszka Józefa I przebudowano tak, że stała się europejską metropolią kulturalną.

Herb
Herb cesarza Franciszka Józefa. Źr. Wikipedia Commons

Według prof. Habielskiego sympatię poddanych cesarz zyskał również przez tragedie rodzinne, które go spotykały w czasie panowania. Nie ułożyło się małżeństwo z Elżbietą, syn-następca tronu zastrzelił swą kochankę i siebie, tragicznie zginął brat cesarza Maksymilian, aż w końcu bratanek- następca tronu Franciszek Ferdynand zginął z rąk zamachowca 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie. 28 lipca Austria wypowiedziała Serbii wojnę, co w konsekwencji doprowadziło do wybuchu I wojny światowej.


Posłuchaj
09:04 cesarz franciszek józef - pr. Habielski, 2001.mp3 Cesarz Franciszek Józef I, audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Austria". Gościem był prof. Rafał Habielski. (PR, 2001) 

 

"Monarchia idzie na dno, ale przynajmniej z honorem"

- Jako minister-urzędnik byłby znakomity – sumienny, punktualny, sprawiedliwy. Jako władca był zbyt drobiazgowy, nie umiał dobierać sobie współpracowników. Na wojnie krymskiej nie wykazał się też talentami wodza – mówił dr Janusz Osica, historyk-oskarżyciel w audycji "Na historycznej wokandzie". – Dodatkowo czasy cesarza Franciszka to moment, kiedy Austria straciła hegemonię na obszarze państw niemieckich i stała się monarchią bezwolnie dryfującą ku samobójczej dla niej wojnie – uznał Janusz Osica.

Po I wojnie światowej rozpadła się monarchia Austro-Węgier. Franciszek Józef zdawał sobie sprawę, że wojna źle rokuje dla monarchii Habsburgów i podobno tuż przed śmiercią zamierzał zawrzeć z państwami Trójporozumienia pokój za wszelką cenę. Znane są jego słowa, że "monarchia idzie na dno, ale przynajmniej z honorem". Jednym z ostatnich dokumentów, jakie podpisał, był akt 5 listopada, powołujący samodzielne państwo polskie pod patronatem Niemiec i Austro-Węgier.


Posłuchaj
15:29 franciszek józef - Na historycznej wokandzie.mp3 Audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" - Franciszek Józef I. (PR, 1998)

 

im

Czytaj także

Akt 5 listopada - powrót sprawy polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 05:35
- Największą wartością listopadowego manifestu był niezamierzony, międzynarodowy rezonans – mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica. – Nadał sprawie polskiej wyraźny impuls i rozpoczął swoistą licytację na dyplomatycznym forum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpad Austro-Węgier – świt narodów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 06:12
Z mapy Europy zniknęło jedno z największych państw, które cztery lata wcześniej rozciągało się na obszarze ponad 660 tysięcy kilometrów kwadratowych i liczyło ponad 50 milionów mieszkańców. Państwo przed wojną uważane za europejskie mocarstwo, decydujące o europejskiej, a więc i światowej polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

107 lat temu - w 1914 roku - wybuchła I wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 06:00
Lato 1914 roku miało się w Europie okazać niezwykle gorące. Nie było to efektem zwyczajnych dla tej pory roku temperatur, ale napiętej sytuacji, która doprowadziła do wybuchu światowego konfliktu.
rozwiń zwiń