more_horiz
Historia

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
Pozostałości ceglanej świątyni odnaleziono pod młodszym, kamiennym obiektem.
Pozostałości ceglanej świątyni odnaleziono pod młodszym, kamiennym obiektem.Foto: C. Sappa / De Agostini / Forum

W 1898 roku archeolodzy pracujący na tym stanowisku odkryli świątynię słońca Niuserre, szóstego króla z V dynastii, który rządził Egiptem w latach 2400-2370 p.n.e. Odkrycie naukowców Polskiej Akadamii Nauk dowodzi, że powstała ona na innej świątyni słońca.

Świątynia z czasów Niuserre była zbudowana z kamienia. Odkrytą przez Polaków konstrukcję wzniesiono niemal w całości z cegieł. Zdaniem kierownika badań dr Massimiliano Nuzzolo z Centrum Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN różnice w użytym materiale sugerują, że budowniczym świątyni nie był faraon Niuserre. 

Hatszepsut Świątynia Forum 1200.png
Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Wśród znalezisk odkrytych w pozostałościach świątyni znajdują się pieczęcie z inskrypcjami wskazującymi na poprzedników Niuserre. Odnaleziono je na plombach słojów oraz kolumnach i portykach świątyni. Na stanowisku odnaleziono dziesiątki ceramicznych słojów wypełnionych błotem używanym w celach rytualnych. 

Znaleziska w świątyni datowane są na dwa pokolenia przed rządami Niuserre. Najprawdopodobniej faraon rozebrał poprzednią świątynię, by na jej miejscu postawić nowy monument. 

- Świątynia była poświęcona solarnemu bóstwu Ra. Poprzez budowę świątyni faraon legitymizował swoją władzę jako jedyny syn boga słonecznego na Ziemi. Zatem pośrednio świątynia służyła jako miejsce deifikacji samego króla - powiedział dla CNN prowadzący badania dr Massimiliano Nuzzolo.

Jak podkreślił badacz, źródła historyczne sugerują, że było sześć świątyń solarnych, ale dotąd odkryto zaledwie dwie z nich. Niewykluczone, że pozostałe świątynie również wzniesiono z cegieł, co mogło przyczynić się do tego, że są dziś trudne do zlokalizowania. 

Dzięki dalszym pracom zespół ma nadzieję dowiedzieć się, który król był odpowiedzialny za budowę świątyni. Z kolei dzięki badaniom ceramiki naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej na temat życia codziennego i wierzeń w czasach funkcjonowania świątyni. 

Wykopaliska są częścią wspólnej misji Uniwersytetu w Neapolu L'Orientale i Polskiej Akademii Nauk.

"Świątynie solarne były budowane w ciągu stosunkowo krótkiego okresu długości około stulecia podczas panowania V dynastii (połowa III tysiąclecia p.n.e., przez badaczy zazwyczaj nazywany okresem Starego Państwa) i odegrały przełomową rolę zarówno w religijnym, jak i ekonomicznym aspekcie życia w ówczesnym Egipcie. Budowle te zostały jednak nagle opuszczone do końca panowania V dynastii, a przez kilka pokoleń nie zastąpiono ich innymi porównywalnymi budowlami.

Najważniejszym aspektem funkcjonowania świątyń solarnych był fakt, iż stanowiły pierwsze sanktuaria w cywilizacji faraońskiej, które przeznaczone były wyłącznie do sprawowania kultu solarnego boga Ra. W ciągu całej historii Egiptu bóg ten był uznawany za najwyższe bóstwo kreacyjne, zaś świątynie ku jego czci wznoszono na terenie całego kraju" czytamy w opisie projektu "Świątynie Solarne" Narodowego Centrum Nauki. 

CNN/bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem