more_horiz
Historia

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
Egipska mumia - zdjęcie ilustracyjne
Egipska mumia - zdjęcie ilustracyjne Foto: Andrea Izzotti/Shutterstock

Szczątki zostały umieszczone w wapiennych sarkofagach w sąsiadujących ze sobą grobowcach. Grób kobiety został splądrowany jeszcze w starożytności, mężczyzny natomiast - co nie jest często spotykane - pozostał nietknięty aż do naszych czasów. W ustach obu mumii umieszczono wykonane ze złota amulety w kształcie języków. Według mitologii egipskiej miały one zapewnić zmarłym możliwość nawiązania rozmowy z Ozyrysem, egipskim bogiem śmierci. Badaczom nie udało się jeszcze ustalić, kim byli kobieta i mężczyzna. Podejrzewają jednak, że za życia mogli być małżeństwem. 

Prócz ludzkich szczątków archeolodzy odnaleźli w grobowcach również wiele cennych artefaktów. W pobliżu sarkofagu mężczyzny odkryto cztery urny kanopijskie - przeznaczone do przechowywania organów zmarłego - oraz liczne amulety: skarabeusze, zielone koraliki oraz kilkaset figurek pogrzebowych, znanych jako uschabti, wykonanych z fajansu i glazurowanej ceramiki. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcom udało się znaleźć mumię ze złotym językiem. W styczniu 2021 roku na położonym przy egipskim wybrzeżu Morza Śródziemnego stanowisku Taposiris Magna archeolodzy natrafili na podobny, choć pięćset lat młodszy, przypadek.

Wykopaliska archeologiczne są prowadzone w Al-Bahnasa (w starożytności noszącym nazwę Oksyrynchos) od ponad stu lat. Pod koniec XIX wieku badacze natrafili tam na ogromny zbiór zwojów papirusowych pochodzący z czasów królestwa Ptolemeuszy (323 roku p.n.e. - 30 p.n.e.). W jego skład wchodziły m.in. prace greckiego poety Menandra oraz Ewangelia Tomasza - pismo zaliczane do apokryfów Nowego Testamentu. 

Archeology News Network/jbX
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem