more_horiz
Historia

107 lat temu powstała I Brygada Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 05:50
Stanowisko dowódcy I Brygady Legionów było dla Józefa Piłsudskiego podstawą do zbudowania legendy czynu niepodległościowego. Historia Legionów była fundamentem odrodzonej w 1918 roku Polski, a ich żołnierze stworzyli kadry Wojska Polskiego.
Józef Piłsudski z oficerami I Brygady Legionów Polskich w 1916 roku
Józef Piłsudski z oficerami I Brygady Legionów Polskich w 1916 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

107 lat temu, 19 grudnia 1914 roku powstała I Brygada Legionów Polskich. Jej dowódcą został Józef Piłsudski.

Od Pierwszej Kompanii Kadrowej

Wraz z wybuchem I wojny światowej sprawa polska ponownie pojawiła się na arenie międzynarodowej. Na nową sytuację międzynarodową od razu zareagował Józef Piłsudski, za którego inicjatywą z paramilitarnych drużyn strzeleckich powstała Pierwsza Kompania Kadrowa. Miała tworzyć zalążek przyszłego wojska polskiego.


Piłsudski NAC 1200 Komendant.jpg
Wszyscy ludzie Komendanta. Piłsudski zarządzał państwem poprzez nieformalny krąg władzy

6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła na Warszawę. Wyprawa, która miała wzniecić powstanie narodowe, zakończyła się fiaskiem. Sprawa polskich oddziałów wojskowych została uratowana dzięki interwencji Naczelnego Komitetu Narodowego, zdominowanego przez galicyjskich polityków lojalnych wobec rządu Austro-Węgier. Dzięki nim 16 sierpnia 1914 roku powstały Legiony Polskie, które weszły w skład wojska austro-węgierskiego.

– Porozumienie lojalistów z Austriakami było skierowane przeciwko Piłsudskiemu, który uważał za wolnych żołnierzy swoich strzelców. Komendę austriacką nazywał "mendą" – mówił prof. Andrzej Chwalba w audycji prof. Antoniego Dudka z cyklu "Rzeczypospolite". – Włączył się w armię austro-węgierską, bo nie miał wyjścia i inaczej by został bankrutem politycznym. Przystał do Legionów Polskich.


Posłuchaj
57:45 2019_01_14 22_00_30_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Prof. Andrzej Chwalba opowiada o Legionach Polskich i polskim doświadczeniu I wojny światowej w audycji prof. Antoniego Dudka z cyklu "Rzeczypospolite". (PR, 15.01.2019)

 

Do I Brygady

Polskie oddziały zaangażowały się w działania zbrojne przeciwko Rosji i szczególnie wsławiły się w bitwie pod Laskami i Anielinem oraz pod Mołotkowem w październiku 1914 roku.

Poświęcenie Polaków w wojnie spotkało się z uznaniem dowództwa austro-węgierskiego i zaowocowało przeorganizowaniem i powiększeniem Legionów Polskich. 19 grudnia 1914 roku została sformowana I i II Brygada Legionów Polskich.

Pierwszą dużym starciem I Brygady Legionów była bitwa pod Łowczówkiem, stoczona w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. Szlak bojowy żołnierzy Józefa Piłsudskiego zakończyła bitwa pod Kostiuchnówką z lipca 1916 roku.

I Brygada Legionów Polskich została rozwiązana w trakcie kryzysu przysięgowego w lipcu 1917 roku, kiedy to żołnierze wierni Józefowi Piłsudskiemu nie złożyli przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec.

sa

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem